Testy opon przy 300 km/h? To możliwe!

Testy opon przy 300 km/h? To możliwe!

20 lutego 2021
W tym roku zostanie ukończona budowa nowego ośrodka testowego Nokian Tyres w Hiszpanii, gdzie nieustannie testowane będą opony całoroczne, letnie i zimowe. Obecnie trwa uruchamianie procesu testowania opon nawet przy prędkościach rzędu 300 km/h.

W ośrodku badane będą głównie opony letnie i całoroczne, a także opony o wysokim indeksie prędkości. Ośrodek będzie się też specjalizować w określaniu cech bezpieczeństwa każdego produktu przez cały rok, w związku z czym będą w nim także testowane opony zimowe.

Ośrodek szczyci się najbardziej 7-kilometrowym, owalnym torem, na którym można przeprowadzać testy przy szybkości przekraczającej nawet 300 km/h. W obrębie owalnego toru znajdzie się kilka torów testowych umożliwiających badanie pracy opon pod względem prowadzenia na nawierzchni mokrej i suchej, hamowania i aquaplaningu. Służyć one będą także do prób homologacyjnych, na przykład w zakresie norm dotyczących hałasu i przyczepności na mokrej nawierzchni.

Jednym z kierunków rozwoju w Nokian Tyres jest gwajula — roślina, która może stać się surowcem do produkcji opon. Nokian Tyres uczestniczy w uprawie tej rośliny oraz badaniach nad nią wraz z lokalnymi uczelniami i partnerami, upatrując w niej źródła kauczuku wysokiej jakości. Plantację prowadzą lokalni rolnicy.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!