Ten samochód może być niebezpieczny dla pieszych. Na polskich drogach jest ich coraz więcej!

Czy posiadanie konkretnego samochodu może zwiększać ryzyko potrącenia pieszego? Ktoś pomyśli, że to bzdura, w końcu wszystko zależy od kierowcy, a nie od auta... Okazuje się, że to nieprawda i nadwozie ma znacznie. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, które to potwierdzają!

Z roku na rok na drogach pojawia się coraz więcej SUV-ów. W ciągu ostatnich lat SUV-y podbiły serca kierowców. Według danych w styczniu 2022 roku aż 49,7% spośród nowych samochodów kupionych w Europie stanowiły SUV-y. to duży samochód z przestronnym wnętrzem i bagażnikiem, które zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo jazdy w mieście i na dłuższej trasie. O ich popularności decyduje atrakcyjny wygląd i konstrukcja, która łącząc w sobie cechy auta osobowego i terenowego, zapewnia im uniwersalny charakter.

Okazuje się jednak, że SUV-y mają jedną dość poważną wadę. Jak odkryli amerykańscy badacze z IIHS, instytucji badającej bezpieczeństwo w transporcie, posiadanie SUV-a zwiększa ryzyko potrącenia pieszego. I to aż o 68%!

Badacze z IHS sprawdzili, jak w zależności od typu nadwozia samochodu kształtuje się ryzyko potrącenia pieszego. I okazało się, że nadwozie ma znaczenie.

W USA do wypadków z udziałem pieszych i samochodów najczęściej dochodzi podczas skręcania na skrzyżowaniach. Z badań wynikło, że w przypadku SUV-ów podczas skręcania na skrzyżowaniu w lewo prawdopodobieństwo zabicia pieszego jest dwukrotnie większe niż w przypadku zwykłych samochodów. W przypadku skrętu w prawo, ryzyko jest aż o 63% wyższe.

Podobnie jest w przypadku pick-up’ów, gdzie w przypadku skrętu w lewo ryzyko jest czterokrotnie wyższe, a w prawo większe o 89%. Skąd takie różnice?

Podczas skręcania, na widoczność ogromny wpływ ma słupek A (ten znajdujący się pomiędzy przednią i boczną szybą). Ponieważ SUV-y i pick-up’y są cięższe niż inne odpowiadające im pod względem długości auta tradycyjnych segmentów, dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów podczas dachowania inżynierowie projektujący samochody stosują masywniejsze słupki. Masywniejsze słupki przyczyniają się do ograniczenia widoczności na skrzyżowaniach.

Cóż, jak widać nie ma samochodów idealnych…

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze