Technologia jest kobietą. Inżynierki opowiadają o swojej pracy w motoryzacji!

Dzień Kobiet za nami, ale to nadal dobra okazja, aby przyjrzeć się doświadczeniom kobiet pracujących w Centrach Inżynieryjnych w Polsce. Doświadczone inżynierki opowiadają o swojej pracy w motoryzacji, dziedzinie uznawanej przede wszystkim za męską. Centra Inżynieryjne ZF w całej Polsce zatrudniają 95 kobiet

Czym jest sukces?
To przede wszystkim ciężka praca, determinacja i umiejętność wykonywania zadań, a tym samym jednocześnie zestaw cech wielu kobiet. Często w pracy jedyną stałą jest zmiana. Elastyczne podejście umożliwia bezproblemowe podejście do powierzonych zadań. 

 „Sukces, to móc położyć się ze świadomością, że człowiek sumiennie zrobił swoje. Nieważne, czy było to poprowadzenie szkolenia, zaplanowanie zadań w projekcie czy ułożenie z dzieckiem wszystkich figurek bohaterów Psiego Patrolu.” powiedziała Karolina Gonera, Inżynier Architektury Oprogramowania w Centrum Inżynieryjnym ZF w Częstochowie.
 
„W pracy sukcesy w zależności od zadań mogą być większe lub mniejsze, ale zawsze wiążą się z pozytywnym odbiorem, gdy ktoś mówi szczerze, czasami z uśmiechem: dziękuję.” – powiedziała Agnieszka Kotecka, Kierownik Zespołu Zapewnienia Jakości w Centrum Inżynieryjnym ZF w Częstochowie.
 
„Sukces to zadowolenie z siebie, świadomość, że robię to co lubię i robię to dobrze. Wtedy praca jest łatwiejsza i wykonywana na 100%.” – powiedziała Monika Żymła, Specjalista ds. jakości prototypów w Centrum Inżynieryjnym ZF w Bielsku-Białej.
 
„Ciężko jest zdefiniować słowo sukces w jednym krótkim zdaniu. Myślę, że jest to przede wszystkim realizowanie swoich marzeń, nie tylko zawodowych, ale również tych związanych z życiem prywatnym. Niekoniecznie od razu muszą to być ogromne przedsięwzięcia, najczęściej cieszą nas małe rzeczy.” – powiedziała Magdalena Motyl, Engineering Project Manager z Centrum Inżynieryjnego ZF w Bielsku – Białej.

Rozwój 

Mentoring i doradztwo ze strony liderów i współpracowników są szczególnie cenne na początku kariery. Często porady mentora kształtują nie tylko samą pracę, lecz także obraną drogę zawodową.

 „Rozwój, to codziennie nauczyć się czegoś nowego – człowiek, który stoi w miejscu tak naprawdę się cofa. Cieszę się, że mam w swoim otoczeniu osoby, które chętnie dzielą się wiedzą, do których mogę zwrócić się po pomoc. Staram się robić to samo, gdy tylko mogę.” powiedziała Karolina.

„Człowiek powinien rozwijać się każdego dnia, dlatego dobrze jest spotkać na swojej drodze ludzi, którzy chcą nasz rozwój wspierać i doceniać jego efekty. Jeśli się nie uda, musimy walczyć o siebie same, bo warto.” – powiedziała Monika.

„Rozwój to nie tylko szkolenia i poszerzanie swoich kompetencji zawodowych, ale również szukanie nowych możliwości, interesowanie się tym, co dzieje się w naszym otoczeniu.” – powiedziała Magdalena.

Wyzwania

Wyzwania i niepowodzenia są naturalną częścią życia. Często dzieją się one poza jakąkolwiek kontrolą. Dlatego ważne jest zaufanie sobie i pewność siebie.

 „Największe wyzwanie to nie poddawać się, nawet gdy kilka/ kilkanaście razy nie udaje się rozwiązać problemu. Trzeba sobie powtarzać – wiem, potrafię, dam radę. Za którymś razem rozwiązanie będzie poprawne a satysfakcja ogromna.” powiedziała Karolina.
 
„Czasami wyzwanie, to trochę dodatkowej adrenaliny, a niepowodzenie daje nam cenną lekcję. Jakby nie było składają się one na doświadczenie, które później przynosi nam korzyść.”  – powiedziała Agnieszka.
 
„Wyzwania są nam bardzo potrzebne, byśmy miały do czego dążyć, a potem mogły cieszyć się z sukcesów lub analizować, dlaczego coś nam się nie udaje, by ostatecznie, czasem po wielu próbach, dojść do celu. Wyzwania, które uda nam się pokonać nie tylko cieszą, ale także, podnoszą poczucie własnej wartości.” – powiedziała Monika.
 
„Wyzwania i porażki to niewątpliwe naturalna część naszego życia, najważniejsze jest jednak to, żeby ewentualne porażki nas nie zniechęcały, ale stanowiły dodatkową motywację do podejmowania nowych wyzwań” – powiedziała Magdalena.

Równowaga

Nie w każdej sytuacji to pojęcie oznacza 50/50. Co ważne, osiągnięcie równowagi jest kluczowe w drodze do sukcesu. Balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym pozytywnie wpływa na oba obszary. 

 „Równowaga to umiejętność zostawienia pracy w biurze a spraw domowych w domu – takiego dosłownego zamknięcia za sobą drzwi. Dzięki temu w pracy mogę skupić się w 100% na zadaniach, a w domu w 100% na rodzinie.” powiedziała Karolina.
 
„Nieświadomie utrzymujemy równowagę naszego ciała, ale balans pomiędzy życiem osobistym i pracą trzeba sobie wypracować i pilnować go przez cały czas.” – powiedziała Agnieszka.
 
„Każdy ma w życiu inne priorytety, więc dla każdej z nas zachowanie równowagi będzie oznaczało co innego. Szczególnie na początku drogi trzeba pamiętać, że życie poza pracą istnieje i warto z niego korzystać.” – powiedziała Monika. 

„Idealnym rozwiązaniem dla osiągnięcia takiej równowagi jest wykonywanie pracy, która przynosi nam satysfakcję. Odpowiednie nastawienie i zadowolenie z życia zawodowego przekładna się pozytywnie na życie prywatne” – powiedziała Magdalena.

Rada dla młodszego pokolenia kobiet

Generacja kobiet, które już niebawem rozpoczną aktywność zawodową, potrzebuje zestawu dobrych rad, które od początku pomogą w odnalezieniu w sobie pewności siebie, odwagi i zaufania. 

„Czasem warto się zatrzymać i cieszyć chwilą. Życie to nie wyścig.” powiedziała Karolina.
 
„Nie zawsze trzeba mierzyć się z trudnościami w pojedynkę, pomagajmy sobie wzajemnie.” – powiedziała Agnieszka.
 
„Nie ma złotego środka ani uniwersalnej rady na osiągnięcie sukcesu zawodowego, pewności siebie czy odwagi, ale z pewnością wykonywanie pracy, która jest zgodna z nasza naturą i zainteresowaniami, wiele w tym zakresie ułatwi.” – powiedziała Magdalena.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze