Ewa Kania

Dalej tankujesz samochód za 50 zł? Przeczytaj ten tekst, a natychmiast przestaniesz

Tankowanie samochodu zawsze za taką samą kwotę to przyzwyczajenie wielu kierowców. Takie podejście to zwykle poważny błąd, szczególnie kiedy ktoś ma w zwyczaju płacenie tylko 50 zł.

Galopująca inflacja i szybko rosnące ceny sprawiają, że wielu Polaków z dużą ostrożnością rozważa każdy kolejny wydatek. Zrozumiałe może być więc tankowanie za mniejsze kwoty i zdecydowanie nie do pełna. Niestety tego typu oszczędności mogą łatwo przerodzić się w poważne koszty.

Czy powinno się tankować za 50 zł?

Krótka odpowiedź brzmi „nie”. Nie powinno się tankować za 50 zł nawet wtedy, gdy ceny paliw były bardziej przyjazne i można było za taką kwotę kupić 10-12 litrów paliwa. Przy obecnych cenach to około 7 litrów.

Tyle wystarczy na przejechanie może 100 km. Jaki jest sens jeżdżenia co kilka dni na stację benzynową? Czy nie szkoda czasu i ciągłego zastanawiania się, czy kolejnego dnia damy radę dojechać do pracy czy już nie? Co w sytuacji awaryjnej? Nie pojedziemy prosto do szpitala czy na SOR, bo najpierw trzeba będzie zrobić przystanek na stacji benzynowej? Jeśli tylko nie jest to kwestia „przeżycia do pierwszego”, naprawdę nie ma najmniejszego sensu tankować po kilka litrów paliwa.

Czy tankowanie samochodu za 50 zł szkodzi?

Uzupełnianie paliwa za każdym razem o najwyżej kilka litrów zwyczajnie szkodzi naszemu pojazdowi. Tak zwana jazda na oparach powoduje, że do układu paliwowego dostają się zanieczyszczenia z dna baku. Mogą one uszkodzić pompę paliwa oraz układ wtryskowy.

LPG, benzyna, diesel, a może elektryk? Sprawdź, które zasilanie jest teraz najtańsze w eksploatacji!

Niewiele paliwa w baku sprawia, że dochodzi w nim do skraplania wody. Powoduje ona korozję baku, a także może uszkodzić układ paliwowy. Pamiętajmy, że woda nie jest naturalną domieszką paliwa, więc pracy silnika także nie służy.

Tankowanie po kilka litrów paliwa może mieć także bardziej przyziemne skutki. Niektóre samochody mogą w ogóle nie zarejestrować, że coś dolaliśmy, albo zarejestrować błędnie. Wtedy informacje na temat stanu paliwa oraz szacowanego zasięgu mogą być nieprecyzyjne i dodatkowo utrudnić nam jazdę „o kropelce”.

Jaką ilość paliwa powinno się tankować do samochodu?

Najlepiej powinno się tankować do pełna. Minimalizujemy wtedy możliwość wystąpienia wszystkich wymienionych problemów. Jeśli nie jeździcie dużo i samochód głównie stoi to tym bardziej powinniście zalać pełny bak. W przeciwnym razie stopniowe pojawianie się rdzy i zanieczyszczeń w paliwie macie jak w banku.

Jeśli z różnych powodów nie chcecie tankować do pełna, to niech będzie to chociaż pół baku. I starajcie się nie jeździć na rezerwie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze