Taksówkarz, który nie lubi czekać na światłach

Mówi się czasem, że taksówkarze mają luźne podejście do przepisów. Takie nagrania tylko podsycają podobne głosy.

Bądźmy szczerzy – taksówkarze nie jeżdżą dla przyjemności, tylko jest to ich, często męcząca, praca. Czy dlatego ten taksówkarz postanowił ułatwić sobie życie?

Kamera samochodowa uchwyciła moment, w którym taksówka omija auta stojące na pasie do skrętu w lewo i ustawia się na pierwszej pozycji. Czyżby jej pasażerowi aż tak się spieszyło?

Najnowsze

Mycie auta pod ciśnieniem 3000 barów

Myjki ciśnieniowe to prosty i szybki sposób na umycie auta, choć nie zawsze dokładny. A gdyby tak podkręcić trochę ciśnienie?

Jeśli chcemy umyć auto korzystając z myjki ciśnieniowej, powinniśmy robić to z głową. Nie jest to najdokładniejszy sposób na czyste nadwozie, ale zbyt intensywne kierowanie strumienia może uszkodzić lakier.

Ciśnienie, z jakim pracują myjki, może być różne. Zwykle waha się między 100-200 barów. A co się stanie kiedy przesadzimy? Kiedy skierujemy na auto ciśnienie, powiedzmy, 3000 barów? Zobaczcie na poniższym wideo.

Najnowsze

Uwaga na metanol! Czego nie powinien zawierać dobry płyn do spryskiwaczy?

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego już teraz warto pomyśleć o zakupie zimowego płynu do spryskiwaczy, zanim zaczną się pierwsze przymrozki. Jednak nie wszystkie płyny dostępne na rynku są bezpieczne dla naszego zdrowia i samochodu.

Wiele płynów do spryskiwaczy zawiera bowiem metanol – bezbarwną ciecz, która w stężeniu większym niż 3% potrafi być silnie trująca. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego produktu do spryskiwaczy? Jakich płynów unikać? O tym poniżej.

Płyn do spryskiwaczy jest jednym z płynów eksploatacyjnych, który powinien znaleźć się w każdym samochodzie. Odpowiada za bezpieczeństwo podróży, wspomagając widoczność podczas jazdy. W składzie chemicznym płynów do spryskiwaczy znajdziemy etanol, glikol etylenowy, wodę destylowaną, ale także barwniki i kompozycje zapachowe, które niestety w większości przypadków odpowiadają za wybór produktu. Dlaczego niestety? Bowiem większość kierowców nadal nie zdaje sobie sprawy, że przede wszystkim to nie kolor, czy przyjemna kompozycja zapachowa świadczą o wysokiej jakości płynu. Niestety, nie wszyscy także wiedzą, że producenci, aby obniżyć koszty produkcji zimowych płynów, dodają do płynów metanolu, który jest niemalże o połowę tańszy.

Metanol – substancja silnie trująca
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2018/589 z dnia 18 kwietnia 2018 r., stężenie metanolu w płynach do spryskiwaczy nie może przekraczać 0,6%. A co się dzieje kiedy normy te zostaną przekroczone?

Metanol jest to organiczny związek chemiczny o toksycznych właściwościach. Metanol w płynach do spryskiwaczy może zagrażać nie tylko bezpieczeństwu w trakcie jazdy, ale trwale uszkodzić zdrowie, a w skrajnych przypadkach, np. poprzez omyłkowe wypicie płynu – doprowadzić do śmierci. Metanol wykazuje toksyczne właściwości nie tylko po spożyciu, ale także w kontakcie ze skórą i podczas inhalacji w kabinie samochodu. Już niewielkie przekroczenie dopuszczalnych norm może powodować problemy z widzeniem, zaburzenia oddychania i ruchu. Spożycie 10 gramów skutkuje drgawkami, zaburzeniami pracy serca i nerek, a nawet śpiączką. Wybierajmy więc płyny bardziej świadomie – odpowiada Mariusz Melka z Organiki S.A.

Tanio – w tym przypadku równa się niebezpiecznie
Czym kierować się kupując płyn do spryskiwaczy? Jedynym kryterium wyboru na pewno nie powinna być cena. W tym przypadku warto zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo i wybrać płyn, który w swoim składzie nie zawiera toksycznego metanolu. Świadomy klient nie powinien mieć z tym żadnego problemu, wystarczy zapoznać się z etykietą produktu. Najtańsze płyny zimowe do spryskiwaczy mogą zawierać metanol, mogą być również wyprodukowane na bardzo słabej jakości etanolu, co skutkuje naprawdę przykrym zapachem spryskiwacza. Tani produkt nie jest bezpieczny zimą, ponieważ może zamarznąć w układzie w ujemnych temperaturach. W przypadku dobrych płynów, temperatura ich krystalizacji powinna wynosić minimum -20 stopni Celsjusza.

Sprawdźmy też, czy produkt nie niszczy piór wycieraczek, lakieru i reflektorów. Nieliczne płyny do spryskiwaczy na rynku posiadają Certyfikat Dekra co gwarantuje, że płyn został przetestowany i zbadany przez specjalistów. Natomiast właściwość taka jak zapach to sprawa drugorzędna. Decydując się na zakup konkretnego produktu, kierujmy się więc przede wszystkim bezpieczeństwem. Im lepszy jakościowo płyn, tym lepsza widoczność na drodze.

Najnowsze

Stracił panowanie nad autem i uderzył w budynek

Zdarzenie wygląda jak klasyczne niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Tylko, że prędkość wcale nie wydawała się zbyt duża.

Kierowca Audi A3 wyprzedził samochód z kamerą, ale nie zrobił tego ze znacznie większą prędkością. Mimo tego po wjechaniu na łagodny łuk, wpadł w nadsterowny poślizg. Skręt kierownicy nic nie pomógł i auto najpierw obróciło się o 180 stopni, uderzyło w krawężnik, a następnie wjechało tyłem na chodnik i uderzyło w przydrożny budynek.

Możemy jedynie domyślać się, że przyczyną wypadku był bardzo zły stan tylnych opon, co spowodowało utratę przyczepności tej osi. Zwróćcie uwagę, że całe zdarzenie mogło zakończyć się tylko na obróceniu się samochodu i ewentualnym uderzeniu w krawężnik. Pamiętajcie, aby zawsze w takiej sytuacji natychmiast wciskać z całej siły hamulec i nie puszczać go aż do zatrzymania pojazdu. Jeśli zmniejszenie prędkości nie pozwoli wam na odzyskanie kontroli nad autem, to przynajmniej zmniejszycie ryzyko uderzenia w coś, a jeśli już uderzycie, to z mniejszą siłą.

Najnowsze

Wyprzedzał na ślepo, zepchnął auto do rowu

Brawura na drodze i przekonanie, że pewnie nic się nie stanie, doprowadzają właśnie do takich sytuacji.

Do zdarzenia doszło na długim odcinku prostej drogi, która wydawała się idealna do wyprzedzania. W niektórych miejscach znajdowały się jednak wzniesienia i namalowana przed nimi ciągła linia.

Kierujący Audi A3 zignorował to, wyprzedził klika samochodów i nagle okazało się, że z naprzeciwka jedzie inne auto, którego kierowca musiał ratować się ucieczką do rowu. Wygląda na to, że nic mu się nie stało, a pirat w Audi pokornie zawrócił.

https://www.youtube.com/watch?v=AGQxCqC5vsQ

Najnowsze