Tak się kończy pisaniem SMS-ów na rowerze

Pieszy zapatrzony w ekran telefonu i wchodzący w latarnię nikogo nie dziwi. A rowerzysta wjeżdżający w ogrodzenie?

Korzystanie z telefonu podczas prowadzenia jakiegokolwiek pojazdu to naganne zachowanie. Dotyczy to także rowerzystów, czego dobrym przykładem jest to nagranie.

Rowerzysta był tak bardzo skupiony na swoim smartfonie, że wjechał w ogrodzenie. Trochę je uszkodził, ale kto by się przejmował takimi drobiazgami. Nie wypuszczając telefonu z ręki dziarsko popedałował dalej.

Najnowsze

Biegacze ignorują straż pożarną na sygnale

Bezmyślne zachowania w ruchu drogowym to jedno, ale zupełny brak ludzkich odruchów i znieczulica, to coś jeszcze innego. To nagranie naprawdę skłania do refleksji.

Wyłączone myślenie? Instynkt stadny? Brak empatii? A może wszystko naraz? Oglądając to nagranie trudno zrozumieć jak tak wiele osób mogło zachować się tak nieodpowiedzialnie. Trasę biegu ulicami miasta chciały przeciąć dwa wozy strażackie na sygnale. Może jechały do pożaru, a może uratować kogoś uwięzionego we wraku samochodu. Może od czasu ich przyjazdu zależało czyjeś życie.

Uczestnicy biegu mieli to za nic. Oni biegli, może mieli wyznaczone czasy do zrobienia, może życiowe rekordy do pobicia. Biegli ignorując stojące na sygnale wozy strażackie, czekające na przejazd. Zwróćcie uwagę ile to trwało. Straż pożarna przejechała tylko dlatego, że postronne osoby zatrzymały biegaczy. Nie zrobiła tego nawet policja, która stała obok.

Najnowsze

Jakiej muzyki najchętniej słuchamy w aucie?

Wolimy, by w podróży towarzyszył nam Perfect czy Ed Sheeran? Lepiej się nam prowadzi do rocka czy muzyki klasycznej? Według badań zleconych przez Seata polscy kierowcy potrafią znaleźć równowagę między polskimi i zagranicznymi hitami, bliskie są im polskie i światowe klasyki, a największą popularnością wciąż cieszy się… pop.

Aż 65% Polaków stwierdza, że jadąc samochodem, relaksuje się przy muzyce. Ponad połowa kierowców przyznaje również, że ulubione lub dobrze dobrane piosenki zasłyszane w aucie potrafią pozytywnie ich nastroić się na cały dzień. – Bodźce słuchowe wywołują bądź też pośredniczą w wywoływaniu reakcji o charakterze fizjologicznym, afektywnym, kognitywnym i behawioralnym. Czyli innymi słowy muzyka działa nie tylko na ciało człowieka, ale również na jego emocje i umysł, co z kolei przekłada się na konkretne zachowania – tłumaczy dr Sylwia Makomaska z Instytutu Muzykologii UW, specjalizująca się w psychologii muzyki. – Co ciekawe, słuchacz może nie zdawać sobie sprawy z tego, że źródłem danej reakcji jest kontakt z muzyką.

Jakie gatunki muzyczne są najchętniej słuchane za kółkiem?

Warto zatem sprawdzić, z jaką muzyką polscy kierowcy najchętniej mają do czynienia. Choć według wyników badania w muzyce poszukujemy przede wszystkim odprężenia, najchętniej słuchamy energicznej muzyki. W polskich samochodach króluje pop (wskazany przez 68% kobiet i 59% mężczyzn), dance (52% kobiet i 42% mężczyzn) oraz rock (51% kobiet i 59% mężczyzn). Na liście nielubianych gatunków znalazły się zaś poezja śpiewana, muzyka klasyczna/opera oraz… heavy metal (odpowiednio 30%, 31% i aż 37% respondentów stwierdziło, że słucha tych gatunków niechętnie).

Najpopularniejsze wśród kierowców utwory 

Według wyników badania ulubioną piosenką polskich kierowców jest Autobiografia zespołu Perfect (35% ankietowanych wskazało właśnie ten tytuł). Zaraz za nią znajduje się Show must go on Queen (za tą opcją opowiedziało się 33% Polaków), a na 3. miejscu uplasował się stosunkowo nowy utwór Dawida Podsiadły, Małomiasteczkowy (tę odpowiedź podało 32% respondentów).

Wyniki badania również ukazały, jak duży wpływ na nasze gusta muzyczne ma wiek. Młodzi kierowcy (w wieku 18-29 lat) na pierwszym miejscu stawiają piosenkę Shape of you brytyjskiego wokalisty Eda Sheerana. Zupełnie innych utworów lubią słuchać starsi kierowcy (60+), którzy najczęściej wskazywali ex aequo Dziwny jest ten świat Czesława Niemena oraz Yesterday Beatelsów.

Badania pokazują, że wraz z wiekiem preferujemy coraz bardziej złożoną muzykę, ale to nie jedyny aspekt, który determinuje nasze wybory. Poziom znajomości muzyki to równie ważna cecha, która w istotny sposób wpływa na nasze preferencje. W sytuacji, gdy muzyka z założenia stanowi tło do wykonywania bardziej absorbujących aktywności, zasada „lubię to, co znam” nabiera szczególnego znaczenia – zaznacza dr Makomaska. – Muzyka znana słuchaczowi jest bardziej przewidywalna i w efekcie niesie ze sobą mniejszy ładunek informacyjny, a to cechy, które zmniejszają poziom rozproszenia uwagi.  

Queen do podróży po Europie

Podobne badania muzyczne przeprowadzono w kwietniu br. na zlecenie Seata w Wielkiej Brytanii. Porównując polskie i brytyjskie wyniki, można stwierdzić, że upodobania kierowców z tych krajów szczególnie się nie różnią. Z jednej strony angielscy kierowcy również najczęściej słuchają popu i rocka, z drugiej strony na szczycie listy ulubionych piosenek również króluje zespół Queen. W Wielkiej Brytanii kierowcy najchętniej słuchają Bohemian Rhapsody, który na polskiej liście zajmuje czwarte miejsce. Z kolei drugie miejsce w Polsce zajmuje The Show Must Go On tego samego zespołu. Jak się okazuje, niezależnie, czy jedziemy po polskich, czy po brytyjskich drogach, za kółkiem możemy spotkać niejednego Freddiego Mercury’ego.

Lista TOP 10 piosenek do samochodu wg polskich kierowców:

1. Perfect „Autobiografia”

2. Queen „The show must go on”

3. Dawid Podsiadło „Małomiasteczkowy”

4. Queen „Bohemian rhapsody”

5. Dżem „List do M”

6. Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat”

7. The Beatels „Yesterday”

8. Republika „Biała flaga”

9. Ed Sheeran „Shape of you”

10. John Lennon „Imagine”

Najnowsze

Kaski motocyklowe AXXIS HELMETS już w Polsce!

AXXIS HELMETS to producent kasków motocyklowych dla wymagających fanów jednośladów. W ofercie marki Axxis znajdują się dwa modele kasków: Eagle SV oraz Draken.

AXXIS EAGLE SV – sportowo-turystyczny kask integralny o uniwersalnym charakterze. Ten kask sprawdzi się zawsze i wszędzie. Bogate wyposażenie z blendą przeciwsłoneczną i niebanalny design to jego główne atuty. Kask posiada homologację europejska ЕСЕ22-05/DOT, co potwierdza bezpieczeństwo konstrukcji i pozwala na poruszanie się po drogach na całym świecie.

Wyposażenie:
– Dwa rozmiary wykonanej w technologii High Pressure Thermoplastic Technology skorupy.
– Przezroczysty, odporny na zadrapania oraz pęknięcia wizjer o grubości 2,2 mm, z systemem szybkiego montażu i powłoką zapobiegającą parowaniu – przygotowany pod montaż dodatkowego pinlocka.
– W pełni wymienna antyalergiczna oraz oddychająca wyściółka, która jest demontowalna do prania.
– Deflektor nosa, który zapobiega parowaniu szyby.
– Zaawansowany system wentylacji z wlotami górnymi i dolnymi oraz wylotami z tyłu.
– Wygodne zapięcie mikrometryczne z szybkim mechanizmem zwalniającym.
– Wbudowana, chowana blenda przeciwsłoneczna.
– Waga 1.500 ± 50g

AXXIS DRAKEN – nowoczesny, sportowy kask, dla fanów dynamicznej jazdy. Sportowa, aerodynamiczna skorupa oraz ostre grafiki determinują jego charakter. Kask posiada homologację europejska ЕСЕ22-05/DOT, co potwierdza bezpieczeństwo konstrukcji i pozwala na poruszanie się po drogach na całym świecie.

Wyposażenie:
– Wykonana w technologii High Pressure Thermoplastic Technology skorupa.
– Przezroczysty, odporny na zadrapania oraz pęknięcia wizjer o grubości 2,2 mm, z systemem szybkiego montażu i powłoką zapobiegającą parowaniu – przygotowany pod montaż dodatkowego pinlocka.
– W pełni wymienna antyalergiczna oraz oddychająca wyściółka, która jest demontowalna do prania.
– Deflektor nosa, który zapobiega parowaniu szyby.
– Zaawansowany system wentylacji z wlotami górnymi i dolnymi oraz wylotami z tyłu.
– Wygodne zapięcie mikrometryczne z szybkim mechanizmem zwalniającym.
– Waga 1.400 ± 50gr

Najnowsze

Prototyp Ducati Streetfighter zadebiutuje podczas legendarnego „wyścigu do chmur”!

Już 30 czerwca br., podczas legendarnego „wyścigu do chmur” na górze Pikes Peak, zadebiutuje prototyp Ducati Streetfighter V4. Motocykl jako pierwszy oficjalnie przetestuje Carlin Dunne – zwycięzca ubiegłorocznej edycji zmagań.

Streetfighter V4 to model inspirowany swoim sportowym bratem – Panigale V4. Jednostką napędową Streetfighter’a jest silnik Desmosedici Stradale V4 o pojemności 1100 ccm. Głównym motywem nadwozia tego prototypu jest, przygotowana przez Centrum Projektowe Ducati, „pikselizacja” w grafice, która ma podkreślić agresywną sylwetkę motocykla.

Testy prototypowego motocykla odbędą się na Broadmoor Pikes Peak International Hill Climb, czyli słynnym „wyścigu do chmur”, odbywającym się od 1916 r. w Kolorado. Cel jest jeden – dotrzeć na szczyt góry szybciej, niż zrobiono to rok wcześniej. Przed uczestnikami 19,99 km trasy i aż… 156 zakrętów. To idealne warunki dla Streetfighter’a!

Streetfighter V4 w wersji produkcyjnej zostanie zaprezentowany oficjalnie podczas targów EICMA 2020, które odbędą się w listopadzie br.

Najnowsze