Taddy Błażusiak powraca na Erzbergrodeo – oglądaj zawody na żywo!

Już jutro, 4 czerwca, w sercu Austrii rozpocznie się XXI edycja Erzbergrodeo. U podnóża Żelaznej Góry zamelduje się 1500 zawodników, by zmierzyć się w ekstremalnym starciu z gigantem.

Po wymagającym prologu, w niedzielę, rozegra się najtrudniejszy na świecie wyścig Hard Enduro – Red Bull Hare Scramble. Do walki o 6. zwycięstwo, po 3-letniej nieobecności, stanie legenda Erzbergrodeo – Tadek Błażusiak.

Erzbergrodeo, odbywające się w dawnej kopalni żelaza, to bez wątpienia jeden z najcięższych rajdów na świecie. Kamienie i głazy, gęste lasy oraz niemalże pionowe podjazdy – tak można streścić charakterystykę trasy, z którą od jutra (4 czerwca) mierzyć się będą zawodnicy. Wyzwaniu jest w stanie podołać zaledwie kilku, spośród kilkuset topowych riderów. Tym bardziej elektryzująca jest wiadomość o powrocie na Red Bull Hare Scramble Tadka Błażusiaka. Polak jest niekwestionowanym królem żelaznego giganta – na koncie ma pięć zwycięstw w tym rajdzie. Teraz, po trzech latach przerwy, najbardziej utytułowany zawodnik w historii enduro jest głodny walki w jak nigdy wcześniej!

Głównym rywalem Błażusiaka w drodze do zwycięstwa jest Jonny Walker, który do Eisenerz przyjedzie, aby walczyć o utrzymanie pozycji lidera z 2014r. Zadanie może być w zasięgu jego ręki – młody Brytyjczyk jest na fali – w tym roku stanął już na najwyższym stopniu podium podczas niezwykle wymagającej edycji Hell’s Gate oraz rodzimego The Tough One. Walker z pewnością będzie chciał się zrewanżować także Taddiemu za zeszłoroczną przegraną podczas Red Bull 111 Megawatt. Kolejnym z pretendentów do wygranej jest Graham Jarvis, który zwyciężył Red Bull Hare Scramble w 2013 r.

Oprócz wielkiego trio na starcie pojawi się wielu znakomitych zawodników, którzy także będą chcieli zaznaczyć swoją obecność. Wśród nich są doświadczeni uczestnicy tacy, jak Andreas Lettenbichler oraz Lars Enlock, ale i młodzi riderzy m.in. Alfredo Gomez i Wade Young oraz Robbie Maddison.

W zmaganiach z górą nie bez znaczenia będzie także pogoda, która może stać się głównym rozgrywającym w spotkaniu. W ostatnich latach były już ulewy, gęsta mgła, a nawet śnieg. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zawodników czeka nowe wyzwanie: starcie z Żelazną Górą przy lejącym się z nieba żarze.

Wyścig Red Bull Hare Scramble będzie można śledzić na żywo na redbull.tv (początek transmisji 11:40).

Najnowsze

Kolejny fragment drogi S8 wchodzi w fazę realizacji

GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę kolejnego fragmentu trasy S8 – od Paszkowa do Przeszkody. Trasa powstanie do IV kwartału 2018 roku.

Odcinek o długości 11,6 km powstanie w ciągu 31 miesięcy od podpisania umowy, prace zakończą się w IV kwartale 2018 roku. Kontrakt na zaprojektowanie i rozbudowę drogi jest wart 436,65 mln zł – przewiduje kontynuację projektowania i rozbudowę istniejącej drogi krajowej do parametrów trasy ekspresowej. Zakres prac podpisanej przez warszawski oddział GDDKiA obejmuje m.in. likwidację przejść dla pieszych w poziomie drogi, budowę skrzyżowań bezkolizyjnych czy ekranów akustycznych. Projekt przewiduje wymianę wszystkich warstw drogi od podbudowy przez wiążącą do ścieralnej. Droga będzie budowana w technologii betonowej.

Trasa będzie przedłużeniem powstającego fragmentu S8 z Opaczy do Paszkowa w kierunku Wrocławia i Katowic.

Budowa 11,6 km odcinka z Paszkowa do Przeszkody jest jednym z dwóch zadań w przetargu na przebudowę trasy od Radziejowic do Paszkowa.

Zadanie I obejmuje budowę drogi ekspresowej na odcinku o długości 9,9 km z Przeszkody do Radziejowic. Trwa wybór najkorzystniejszej oferty spośród sześciu złożonych. Wykonawcy zaoferowali realizację prac za kwotę od 306,9 do 457,7 mln zł.

W Warszawskim oddziale GDDKiA na podpisanie czekają jeszcze umowy na zaprojektowanie i budowę 18,5 km Południowej Obwodnicy Warszawy – najkorzystniejsze oferty opiewają na 2,5 mld zł i 24,6 km obwodnicy Radomia za 729,4 mln zł. Umowy z wybranymi wykonawcami zostaną podpisane po zakończeniu kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Na rozstrzygnięcie czeka również przetarg na budowę obwodnicy Góry Kalwarii w ciągu drogi DK50/DK79. O realizację inwestycji ubiega się ośmiu wykonawców, którzy złożyli oferty o wartości od 267,8 do 426,6 mln zł.

{{ download(73) }}

Najnowsze

Motocyklistka pokona 7500 kilometrów samotnie przez Azję

27-letnia dziewczyna z Singapuru postanowiła przejechać motocyklem kilka tysięcy kilometrów w bardzo ciężkich warunkach przez dżungle, bagna, aż do Himalajów. Zamierza tego dokonać jadąc samotnie.

Vaune Phan to 27-latka z Singapuru, która wsiądzie na Suzuki DR200 i przejedzie kilka tysięcy kilometrów poprzez Azję, by zakończyć swoją podróż u podnóży Himalajów.

Phan jeździ motocyklami od siedmiu lat i do tej pory brała już udział w wyścigach typu Enduro. Poza pasją do jednośladów posiada jeszcze uprawnienia do nurkowania, uprawia surfing oraz skoki spadochronowe. 

Po kilku miesiącach przygotowań w czerwcu młoda kobieta wystartuje w podróż życia. Jej trasa rozpocznie się w Singapurze i będzie biegła przez Malezję, Tajlandię, Laos, Chiny, Tybet, aż po stolicę Nepalu – Katmandu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Phan powinna dotrzeć do celu 28 czerwca. Będzie nim obóz w drodze na Mount Everest znajdujący się na wysokości 5 100 m.n.p.m.

Przez całą podróż będzie aktualizowała swojego bloga na Facebooku oraz Instagramie z hasztagiem #beyondeverest. W tym wyzwaniu nie chodzi tylko o pokonanie własnych słabości i wymagającej trasy. Podczas podróży Phan będzie zbierała datki na rzecz niepełnosprawnych sportowców.

Trzymamy kciuki za Vaune Phan!

Najnowsze

Roksana Ćwik

Potencjał marketingowy kobiet w F1 jest przeceniany?

Kiedy Claire Williams obejmowała stanowisko wiceszefa zespołu Formuły 1 Williams liczyła, że jej obecność - podobnie jak i kierowcy testowego Susie Wolff - pozwoli otworzyć drogę do nowych możliwości marketingowych dla tej dyscypliny. Czy się myliła?

Obecnie kobiety stanowią 40 procent widowni Formuły 1. Do niedawna niektórym, odważniejszym włodarzom królowej sportów motorowych wydawało się, że jest to właściwy moment na zwrócenie się ku markom szukającym klientów wśród kobiet, a nie tylko maniaków motoryzacji. Odzew był jednak słaby. Jak powiedział Frank Williams w 2013 roku:
– Powiedziałem zespołom szukającym sponsorów, by dążyć w tym kierunku, żeby bardzo ciężko pracować nad znalezieniem marek dla kobiet. Żadna nie była zainteresowana.

Kobiety odgrywają coraz większą rolę w Formule 1 – osiem procent inżynierów Williamsa jest płci żeńskiej. Czasy, kiedy głównymi sponsorami byli producenci paliw, piwa, papierosów, czy nawet magazynów dla panów i wiagry dawno minęły. Mimo to przyciągnięcie sponsorów zainteresowanych damską częścią widowni jest problematyczne.

W marcu tego roku Bernie Ecclestone zaproponował utworzenie kobiecej serii F1 tłumacząc to tym, że „z jakiegoś powodu kobiety nie przebijają się (do F1 – przyp. red.) i to nie dlatego, że ich nie chcemy. Oczywiście, że chcemy, bo przyciągnęłyby dużo uwagi, widzów i prawdopodobnie wielu sponsorów”.

Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. W 2014 roku Sauber próbował umieścić w fotelu wyścigowym Simonę de Silvestro, lecz utalentowana Szwajcarka, która stawała na podium serii IndyCar, nie mogła znaleźć sponsora i zdecydowała się na powrót do Ameryki.

– Wielu ludzi mówi, że chcą kobiet w Formule 1 i byłoby to doskonałe pole marketingowe. Prawda jest jednak taka, że tak nie jest. Nie może być tak wspaniale, skoro nikomu się nie udało – skomentowała Susie Wolff, której szanse na zostanie kierowcą wyścigowym coraz mniejsze.

Wynika to z faktu, że choć kobiety stanowią sporą część kibiców F1, to nadal 60 procent to mężczyźni.

– Jeżeli masz produkt adresowany wyłącznie dla kobiet, prawdopodobnie zmarnujesz dużo pieniędzy kierując się do ludzi, którzy nie są twoją grupą docelową – powiedział ekspert ds. marketingu Zak Brown. – Jeżeli masz do wydania dolara, 30 centów będzie na ciebie pracować, ale zmarnujesz 70. Musisz mieć produkt, który będzie atrakcyjny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn”, dla przykładu „moja żona kupuje mi dezodorant – ja go używam, ona go kupuje”.

Jednym ze sponsorów Williamsa jest producent dezodorantu Rexona, podobnie szeroką grupę docelową ma ich sponsor tytularny Martini. Płeć jednak nie otwiera wszystkich drzwi.

– Myślę, że byłoby wspaniale mieć kobietę kierowcę, ale musi być konkurencyjna. W każdym sporcie, niezależnie od płci, musisz mieć wyniki, żeby zbudować karierę. Gdyby w czołówce kierowców znajdowała się kobieta, marketingowcy kojarzyliby ją z wieloma produktami wypuszczanymi na rynek – uważa marketingowiec.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w stawce, Brown uważa:

– Aby znaleźć taką osobę, takie firmy jak Red Bull powinny umieszczać kobiety w swoich programach szukania talentów. Potrzebny jest ktoś z pasją, marzeniem i pieniędzmi, kto powie, że chce znaleźć kobiecego Sebastiana Vettela. Myślę, że ona gdzieś jest.

Najnowsze

Najlepsze drużyny piłkarskie Europy na turnieju Audi Cup 2015

Grupa uczestników turnieju Audi Cup 2015 jest już skompletowana. Oprócz gospodarza, FC Bayern Monachium i Realu Madryt, 4 i 5 sierpnia na Allianz Arena w Monachium wystąpią jeszcze AC Milan i Tottenham Hotspur. Przedsprzedaż biletów na turniej trwa; sprzedano już 60 000 wejściówek.

Czwarty już turniej Audi Cup, oprócz gospodarza, FC Bayern Monachium, i oprócz zwycięzcy Ligi Mistrzów 2014, Realu Madryt, gościć będzie dwie inne czołowe drużyny europejskie. Osiemnastokrotny piłkarski mistrz Włoch, AC Milan, brał udział we wszystkich dotychczasowych edycjach Audi Cup. Natomiast drużyna Tottenham Hotspur w turnieju organizowanym przez cztery pierścienie wystąpi po raz pierwszy. Ośmiokrotny zdobywca Pucharu Anglii jest jednym z najstarszych angielskich klubów. W ubiegłym sezonie Premier League zajął piąte miejsce.

Harmonogram rozgrywek półfinałowych jest ustalony: we wtorek, 4 sierpnia, o godz. 18.15, turniej zainauguruje mecz Real Madryt kontra Tottenham Hotspur. O godz. 20.45, FC Bayern zagra przeciwko AC Milan. Dwaj przegrani zagrają w środę, 5 sierpnia, o miejsce trzecie. Po nich, zwycięzcy półfinałów zmierzą się w finale. Początek meczów o godz. 18.15 i 20.45.

Turniej Audi Cup to w tym roku również parada gwiazd piłki nożnej. I tak na przykład Luka Modrić i Gareth Bale z Realu Madryt trafią na ich były klub, Tottenham Hotspur z grającymi tam Christianem Eriksenem i Harrym Kanem. Mario Götze i Arjen Robben z FC Bayern zmierzą się z „Rossoneri” z AC Milan: Stephan’em El Shaarawy i Jérémy Ménez’em.

Bilety na Audi Cup 2015 kupić można na stronie www.audicup.de.

Najnowsze