Karolina Chojnacka

Szybciej przejedziemy przez Podlasie. Via Carpatia wydłuży się o kolejne kilometry

To kolejne 25 kilometrów Via Carpatii, międzynarodowego korytarza transportowego łączącego państwa bałtyckie, poprzez Białystok, Lublin i Rzeszów, z południem Europy.

Via Carpatia to kluczowy, liczący kilka tysięcy kilometrów korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową.

Na terenie Polski w skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16, S19 pomiędzy miejscowościami Budzisko, Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek. Droga będzie docelowo przebiegać przez teren pięciu województw – podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Via Carpatia wydłuży się o kolejne kilometry

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt i budowę części trasy Via Carpatia biegnącej przez Podlasie. To finalizacja dwóch z dziesięciu przetargów dotyczących budowy S19 w województwie podlaskim. Pierwszy dotyczy projektu i budowy 9 kilometrów łączących Haćki i Bielsk Podlaski, a drugi 15,9 kilometra łączących Boćki i Malewice.

Via Carpatia wydłuży się o kolejne kilometry
Via Carpatia wydłuży się o kolejne kilometry, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Co warte podkreślenia, 9 kilometrów łączących Haćki i Bielsk Podlaski spełni jednocześnie rolę obwodnicy Bielska, która pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum miasta. W ramach zadania powstanie też siedem wiaduktów, dwanaście przejść dla zwierząt i Obwód Utrzymania Drogowego. Drugi odcinek, Boćki-Malewice, poza jezdnią zyska także 10 wiaduktów i sześć przejść dla zwierząt.

Obecnie w realizacji jest 81 kilometrów podlaskiego odcinka Via Carpatia, a na podpisanie umów czekają jeszcze dwa fragmenty: Bielsk Podlaski - Boćki i Malewice - Chlebczyn. Wszystkie trasy, których dotyczą wspomniane przetargi, zostaną wybudowane jako dwujezdniowa droga ekspresowa przystosowana do obciążeń 11,5 tony na oś.

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze