Szturm na Kapitol. Branża motoryzacyjna w USA murem za praworządnością i konstytucją

08 stycznia 2021
Liderzy branży motoryzacyjnej w USA wydali oświadczenia dotyczące ataku na Kapitol.

Świat od kilku dni żyje informacjami na temat szturmu na Kapitol zwolenników prezydenta Donalda Trumpa. Liderzy branży motoryzacyjnej w USA wydali oświadczenia dotyczące tych dramatycznych wydarzeń:

Oświadczenie CEO Forda Jima Farleya i prezesa wykonawczego Billa Forda Jr:

Jak większość z was, z całkowitym niedowierzaniem oglądaliśmy obrazy pochodzące z Kapitolu.

W dniu, który powinien być potwierdzeniem jednego z najważniejszych demokratycznych ideałów, pokojowego przekazania władzy wynikającego z wolnych i uczciwych wyborów, widzieliśmy działania, które są przeciwieństwem tych ideałów. Poza fizycznym zniszczeniem naszego Kapitolu i atakami na urzędników, były to destrukcyjne działania przeciwko naszym wspólnym zasadom i przekonaniom.

Od tej chwili nie ma łatwych lekcji. Oczywiste jest, że przed nami trudniejsze dni, gdy nasz kraj będzie próbował przezwyciężyć wyzwania, które nas dzielą: kryzys zdrowia publicznego, brak wiary w instytucje publiczne i rozdrobnione poczucie tego, co cenimy jako Amerykanie.

Te problemy można i należy rozwiązać. I musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za bycie liderami w naszych domach i społecznościach.

Rozpoczynając nowy rok, jako firma, i jako ludzie, zobowiązujmy się do współpracy, z szacunkiem i empatią, aby pomóc naszemu krajowi być silniejszym i lepszym niż to, co widzieliśmy na Kapitolu.

Bill i Jim

CEO General Motors Mary Barra napisała na Twitterze:

Prezydent UAW, Rory Gamble, napisał:

To bardzo smutny dzień dla naszego narodu i naszej demokracji. Nie tak ten wielki naród ani odpowiedzialni obywatele radzą sobie z wyborami czy naszymi różnicami.

Jesteśmy lepszymi ludźmi niż ten szturmujący tłum i jestem optymistą, że pomimo dzisiejszych wydarzeń odzyskamy równowagę i będziemy szli naprzód dla dobra nas wszystkich. Jako naród dogłębnie uczymy się, że wszyscy osobiście odpowiadamy za ochronę tej demokracji.

Nie możemy brać naszego systemu rządów za coś oczywistego i musimy być czujni, aby mieć pewność, że nasza demokracja utrzyma swoją historyczną pozycję jako złoty standard wartości i wolności. Nie można pozwolić, by dzisiejsze działania to zmieniły.

To naprawdę wyjątkowy punkt w naszej historii. Dzisiejsza przemoc na Kapitolu jest celową i nikczemną próbą zniszczenia naszej wielkiej republiki przez ekstremistów. To się nie uda. My, jako naród, jesteśmy silniejsi niż ten jeden haniebny incydent. W tej wielkiej demokracji, jak w naszym własnym związku, jest miejsce na spory. To jedna z największych zalet naszego systemu demokratycznego. Dziś przede wszystkim musimy pamiętać, że więcej nas łączy niż dzieli. W funkcjonującym systemie demokratycznym absolutnie nie ma miejsca na tego typu rządy mafii.

To dzień, którego nikt z nas nie powinien zapomnieć. Ale pamiętajmy, proszę, że jest wiele do zrobienia - i musimy wziąć na siebie osobistą odpowiedzialność, aby zrobić to razem. Jesteśmy Stanami Zjednoczonymi i musimy się zjednoczyć. Wzywam nas wszystkich do wspólnej pracy, aby iść naprzód i uzdrowić nasz naród.

Krajowe Stowarzyszenie Producentów wydało oświadczenie, w którym wezwało wiceprezydenta Mike'a Pence'a i członków gabinetu do „poważnego rozważenia” powołania się na 25. poprawkę do konstytucji, która odsunęłaby na bok prezydenta Trumpa. Częściowo brzmi ono:

To jest chaos. To są zasady mafii. To jest niebezpieczne. To jest bunt i tak powinno być traktowane. Odchodzący prezydent podżegał do przemocy, próbując zachować władzę, a każdy wybrany przywódca, który go broni, łamie przysięgę wobec Konstytucji i odrzuca demokrację na rzecz anarchii. Każdy, kto oddaje się teoriom spiskowym, aby zebrać pieniądze na kampanię, jest współwinny. Wiceprezydent Pence, który został ewakuowany z Kapitolu, powinien poważnie rozważyć współpracę z gabinetem w celu powołania się na 25. poprawkę w celu zachowania demokracji.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!