Szkolenia z doskonalenia techniki jazdy samochodem dla kobiet – współpraca Motocainy z DTJS

Już w styczniu rozpoczynamy cykl szkoleń z doskonalenia techniki jazdy samochodem, które dedykujemy kobietom - kierowcom. Jakie zagadnienia będą na nich poruszane, jakie ćwiczenia wykonywane i co wyniesie każda uczestniczka z takiego kursu?

Jesteś niepewna za kierownicą, albo wręcz przeciwnie – uważasz, że wiesz już wszystko na temat jazdy samochodem? Sprawdź się na kursie doskonalenia techniki jazdy! Każda uczestniczka jest traktowana indywidualnie.
fot. Motocaina

Motocaina.pl wraz z Akademią Jazdy Opla (http://www.akademiajazdy.com/) nawiązały współpracę, aby móc zaoferować kobietom chcącym doskonalić swoje umiejętności za kierownicą, szkolenia zorientowane na panie.

Będą to klasyczne kursy z zakresu doskonalenia techniki jazdy samochodem, tylko że… inne. Ponieważ wiemy z autopsji, że kobiety mają nieco inne niż mężczyźni wymagania, inny sposób przyswajania wiedzy, oraz w innej atmosferze wolą odbywać szkolenia, prezentujemy nowy program zajęć przeznaczonych tylko dla przedstawicielek płci pięknej.

Czym są szkolenia z doskonalenia techniki jazdy?
Jazda samochodem to pewna umiejętność – w dużej mierze manualna, podobnie jak jazda na nartach, czy żonglowanie. Tak samo jak w każdym innym przypadku można to robić lepiej, lub gorzej. Postępy robi tylko ten, kto się doskonali, a bez ćwiczenia nie ma rozwoju. Jeśli chcemy lepiej pływać, lub lepiej jeździć konno, szukamy instruktora i zapisujemy się na lekcje, a nie ufamy, że sami wymyślimy właściwe rozwiązania. Tak samo jest z jazdą samochodem. Tysiące bezrefleksyjnie przejechanych kilometrów niewiele nas nauczy, a najczęściej utrwali tylko popełniane przez nas błędy. Dlatego potrzebny jest ktoś, kto jest w stanie spojrzeć z boku na naszą jazdę, ktoś z dużym doświadczeniem i wiedzą na temat tego, w jaki sposób samochód reaguje na działania kierowcy, jak należy wykonywać pewne czynności, by przynosiły zamierzony efekt i dlaczego właśnie ten sposób jest najbardziej optymalny. Ten ktoś to instruktor, kótry potrafi zadać konkretne ćwiczenia ukierunkowane na poprawę najbardziej nam potrzebnych do bezpiecznej jazdy, technicznych aspektów prowadzenia samochodu.

Co jest celem tych zajęć?
Jeśli zapisujemy się na zajęcia z jakiegokolwiek sportu cel jest jasny – doskonalimy swoje umiejętności tak, aby być dobrą w danej dyscyplinie. To ukierunkowanie na pewien cel przesądza o takim, a nie innym kształcie zajęć. Co jest więc celem szkoleń z doskonalenia techniki jazdy? Oczywiście bezpieczeństwo. Naszym zamiarem nie jest uczenie nikogo jak jeździć szybciej, ale jak to zrobić, by poradzić sobie kiedy auto nagle wymyka się spod kontroli. A przede wszystkim – wiedząc kiedy i wskutek czego może się to wydarzyć i jak do takiej sytuacji nie dopuścić. Większość ćwiczeń, które będziemy realizować na zajęciach jest symulacją rzeczywistych sytuacji drogowych, z którymi możemy się spotkać w codziennej jeździe. Z tą różnicą, że na zajęciach dzieją się one w bezpiecznych warunkach, na rozległej płycie autodromu, gdzie nie ma przeszkód i z nienacka pojawiających się innych uczestników ruchu. Jest natomiast instruktor, który tłumaczy co i dlaczego się dzieje, oraz jak należy działać, by z danych sytuacji wyjść bez szwanku. Podczas kursu ominięcie niespodziewanej na naszym torze jazdy przeszkody powtórzymy tyle razy, ile trzeba, żeby mieć pewność, że kursantka wie w jaki sposób ma zareagować, dlaczego ma to zrobić tak, a nie inaczej, oraz że jest w stanie tę technikę wykorzystać podczas awaryjnej sytuacji na drodze. Chcemy mieć pewność, że absolwentka naszego szkolenia poradzi sobie w trudnych warunkach jazdy i powie sobie: „już to robiłam, to nic trudnego”.

Podczas naszego kursu będziesz pod opieką doświadczonych instruktorów. Szkolenia odbywają się na samochodach marki Opel.
fot. Akademia Jazdy Opel

Jak wyglądają zajęcia?
Zdecydowana większość ze szkolenia to ćwiczenia wykonywane na płytach poślizgowych, różnego kształtu i rozmiaru, a więc w warunkach obniżonej przyczepności. Tu właśnie będziemy starać się sprowokować sytuacje potencjalnie niebezpieczne po to,  aby nauczyć się z nich wychodzić. Będzie sporo ślizgania się samochodem, aby uczestniczki kursu oswoiły się z kwestią poślizgu i nie traktowały go jako sytuacji bez wyjścia.

Oprócz tego, w ramach szkolenia – oferujemy zajęcia na symulatorach: zderzenia i dachowania. To już nie tyle element nauki, co budowania świadomości, co się dzieje w czasie wypadku, jak nasze ciało może się wówczas zachowywać i co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na wyjście cało z opresji. Kto nigdy nie przeżył dachowania, będzie miał okazję zobaczyć jak to jest, gdy auto rzeczywiście znajduje się kołami do góry. Tyle, że u nas dzieje się to trochę wolniej i mamy możliwość się do tego odpowiednio przygotować.

Dowiedz się, jak powinnaś reagować, kiedy dochodzi do sytuacji poślizgu podczas jazdy.
fot. Akademia Jazdy Opel

Kolejną atrakcją zajęć jest SkidCar – specjalne szwedzkie urządzenie szkoleniowe montowane na samochodzie, pozwalające symulować dowolne warunki drogowe. Dzięki niemu uczestniczki będą mogły nauczyć się jak najwcześniej rozpoznać kiedy auto staje się podsterowne – czyli ślizga się przednią osią i przestaje reagować na skręt kierownicy, a kiedy nadsterowne – czyli ślizga się tylna oś i auto zaczyna się obracać. Instruktor steruje urządzeniem mogąc wywołać rzeczoną podsterowność, nadsterowność, a nawet całkowitą utratę kontroli nad pojazdem (np. podczas zjawiska aquaplaning). Jest to jedno z dwóch takich urządzeń w Polsce – do dyspozycji Pań na naszych szkoleniach.

Jaki jest efekt szkolenia?
Przede wszystkim poprawa technicznych umiejętności: właściwa pozycja za kierownicą, właściwe korzystanie z przyrządów, prawidłowe reakcje podczas jazdy, „wyczulenie” na bodźce płynące z samochodu, a więc dużo szybsze odczytywanie wszelkich niepożądanych sytuacji i umiejętność równie błyskawicznego zareagowania na nie. Efektem kursu jest też nabycie nowej wiedzy i zmiana świadomości kierowcy odnośnie tego, jak różne nasze działania, na które do tej pory nie zwracaliśmy uwagi, wpływają na zachowanie samochodu. Jakie mogą być ich konsekwencje i co można zrobić, by na co dzień jeździć bezpieczniej.

Kiedy, gdzie i za ile
Szkolenia odbywać się będą na terenie Autodromu Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie (przy lotnisku Bemowo). Już niebawem podamy dokładny terminarz kursów – zarówno tych, które odbywać się będą w soboty, jak i tych popołudniowych (dni robocze). Przewidujemy narazie kilka dat styczniowo – lutowych. Zajęcia będą odbywać się w kameralnych grupach 6-osobowych. Dokładną cenę za udział w szkoleniu podamy już wrótce. W ramach kursu zapewniamy, m.in. samochody szkoleniowe, ciepłą salę wykładową, opiekę doświadczonych instruktorów. Zapewne niektóre ze szkoleń odbędą się w typowo zimowych warunkach.

Zgłoszenia na kurs dedykowany paniom przyjmowane są wyłącznie poprzez stronę Motocaina.pl. Aby już dziś zgłosić chęć udziału w kursie, prosimy o przesłanie takiej informacji mailem na adres frendl@motocaina.pl. Odpowiemy na każde zapotrzebowanie dotyczące szkolenia i zaproponujemy najbliższe terminy.

Więcej informacji już wkrótce na Motocaina.pl

Najnowsze

GP USA: Vettel z Pole Position

Dominacji Red Bulla ciąg dalszy. Niemiec deklasuje rywali na nowym obiekcie w Austin już od początku weekendu wyścigowego. Jak wyglądały dzisiejsze kwalifikacje?  

W Q1 na torze jako pierwszy pojawił się Kimi Raikkonen, który ustalił czas na poziomie 1:41:058. Sytuacja wyglądała kiepsko dla zawodników HRT, którzy notowali aż 2.5 sekundy straty do głównego rywala, zespołu Marussia. Na torze przewaga Red Bulli, z którymi próbował walczyć jedynie Hamilton. Jednak odpowiedź Vettela nie pozostawiła złudzeń. Niemiec zanotował czas dokładnie o 0.5 sekundy lepszy od Anglika. Z pierwszej części, obok „tradycyjnej szóstki”, odparł Daniel Ricciardo.

W Q2 na tabeli wyników sytuacja wyglądała analogicznie do tej w Q1 (przewaga Red Bulla). Problemy z niezawodnością tym razem dotknęły Jensona Buttona, który zgłosił kłopoty z mocą, przez co musiał zadowolić się dopiero 12. miejscem. Formę na końcówkę sezonu przygotował Felipe Massa, który w Q2 uplasował się na 3. pozycji, tuż za kierowcami Red Bulla.

Vettel wciąż niepokonany
fot. Pirelli

Q3 to ponownie walka: Red Bull kontra reszta świata. Dopiero w końcówce Hamilton zdołał rozdzielić obydwu zawodników spod znaku „Czerwonego Byka”. Prawdziwa katastrofa dla Alonso. Dopiero 9. pozycja Hiszpana, którego wyprzedził nawet kolega z zespołu, Felipe Massa. Pierwsze trzy miejsca na polach startowych zajmą: Vettel, tuż za nim Hamilton oraz Mark Webber.

Choć tak daleka pozycja Hiszpana nie przesądza jeszcze kwestii tytułu, to nie oszukujmy się. Wciąż Scuderia ma matematyczne szanse na triumf, ale czy zdoła pokonać Red Bulla gdy ten prezentuje tak wysoką formę? Czy znów potwierdzą się słowa: „walczą wszyscy, a na końcu i tak wygrywa Red Bull”.

 

Najnowsze

GP USA: Trzy razy Vettel

Przed 3. treningiem większość zadawała sobie jedno pytanie: czy Ferrari zdoła zbliżyć się do Red Bulla i zachowa nadzieję na tytuł w tym sezonie?

Trening rozpoczęli zawodnicy Saubera, którzy zaliczyli jedynie okrążenie instalacyjne. Jako pierwszy kierowca czas ustalił triumfator ostatniego wyścigu, Kimi Raikkonen. Już na początku nie obyło się bez drobnych incydentów. Do kontaktu w zakręcie numer 7 doszło między Sergio Perezem a Charlesem Picem, kiedy to w wyniku nieporozumienia obaj znaleźli się poza torem.

Sebastian Vettel świetnie spisywał się podczas treningów
fot. Pirelli

Trening przed czasem zakończył Jean-Eric Vergne. Na ponad 30 minut przed końcem jego bolid uległ awarii. Na szczęście obeszło się bez komplikacji dla większości kierowców, gdyż Francuz zaparkował w bezpiecznym miejscu. Niemniej jednak na torze zagościła żółta flaga. Zniknęła na kwadrans przed końcem. Wtedy na tor wyjechała większość kierowców, którzy rozpoczęli batalię o jak najlepsze czasy. Vettel cały czas widniał na czele stawki ze sporą przewagą nad rywalami, Alonso natomiast musiał walczyć o przyczepność w zakręcie numer 19, zaraz przed linią startu-mety. Przed kolizją z bandami uratowało go jednak szerokie pobocze.

Na dwie minuty przed zakończeniem trzeciej sesji treningowej Vettel zaliczył fenomenalny rezultat: 1:36:490. Zaraz za nim Lewis Hamilton z czasem gorszym o 0.2 sekundy. Strata Alonso wyniosła ponad 0.6 sekundy. Wszystko wskazuje na to, że to „Seb” zgarnie pierwsze pole startowe podczas dzisiejszych kwalifikacji. Jedyną osobą, która może z nim realnie powalczyć, jest Lewis Hamilton. Czy będzie aż tak przewidywalnie? Okaże się już wkrótce.

 

Najnowsze

Zawodniczki w Rajdzie Cieszyńska Barbórka

Sezon rajdowy kończy się wraz z 38 Rajdem Cieszyńska Barbórka, który jest 8 rundą Rajdowego Pucharu Polski. Za kierownicą rajdówki zobaczymy jedną kobietę, a kolejne dwie będą pilotkami.

Rajd Cieszyńska Barbórka zostanie rozegrany na terenie powiatu cieszyńskiego z bazą w Ustroniu. Zawodnicy będą mieli do pokonania trzy odcinki specjalne, przejeżdżane trzykrotnie o łącznej długości oesowej ok. 84 km przy 210 km całej trasy. Rywalizacja rozpocznie się w sobotę o 8:30 wyjazdem z parku serwisowego, a na uroczystą metę zawodnicy wjadą po godzinie 16:00 przy Urzędzie Miasta Ustroń.

Po raz trzeci w tym sezonie RPP na rajdowe trasy wyjedzie para: Przemysław i Barbara Gosztyła. Załogę zobaczymy w Oplu Astra z numerem 20.

Alinka Waleczek
fot. z archiwum A. Waleczek

A z numerem 41 zobaczymy bardzo aktywną w tym sezonie pilotkę – Alinkę Waleczek. Tym razem powróci ona na prawy fotel swojego kierowcy z Rajdu Wisły, jednak w innej rajdówce:

– Myślałam, że Rajd Dolnośląski będzie moim ostatnim startem w tym sezonie, ale spotkała mnie bardzo miła niespodzianka. Po raz drugi pojadę na prawym fotelu z Rafałem Kulką. Bardzo miło wspominam nasz start i współpracę na Rajdzie Wisły, więc chętnie przyjęłam propozycję startu w Rajdzie Cieszyńskiej Barbórki.

Tym razem pojedziemy nietypowym samochodem, ponieważ naszą bronią w ostatniej rundzie Rajdowego Pucharu Polski będzie A-grupowy Fiat Cinquecento.  Mam nadzieję, że start będzie równie udany, jak w Clio R3. Dawno nie miałam też okazji wsiąść do takiej rajdówki, więc będzie to dodatkowe wyzwanie.

Zima na razie odpuściła, ale na Cieszyńskiej Barbórce pogoda potrafi zaskoczyć, więc trudno przewidzieć z jakimi warunkami przyjdzie nam się zmierzyć. Rok temu odcinki „Cieszynki” były bardzo wymagające, zobaczymy jak to będzie w tym… Jedno jest pewne – czeka nas wyjątkowa i niesamowita zabawa. Zapraszam w najbliższy weekend na nasz lokalny, rajdowy klasyk i mocno liczę na gorący doping kibiców. Do zobaczenia na trasie – Podsumowuje Alinka.

Po krótkiej przerwie znów na oesach zobaczymy kobietę za kierownicą. Będzie nią Klaudia Temple w Hondzie Civic z numerem 41, a dyktować jej będzie Jakub Wróbel. Ta zgrana załoga przed rajdem jest tuż za podium klasyfikacji sezonu, ale ma szansę swój wynik poprawić:

Klaudia Temple
fot. z archiwum Klaudii Temple

– Przed nami 38 Rajd Cieszyńskiej Barbórki, a zeszłoroczną imprezę mimo kapcia na 1 oesie, który pozbawił nas szans na dobry wynik, wspominamy bardzo miło. Tym razem mamy realne szanse na podium klasy 9 w klasyfikacji sezonu i zrobimy wszystko, aby taki rezultat uzyskać – jednak wiemy, że nie będzie łatwo. Po cichu liczymy na pogodę bez niespodzianek jak w tamtym roku – mówi Klaudia.

Wszystkie panie wystartują na rodzimych trasach, więc zapewne mogą liczyć na gorący doping kibiców, który pomoże im w zaprezentowaniu się z jak najlepszej strony! A więcej informacji o rajdzie i jego wynikach znajdziecie na stronie oficjalnej 38 Rajdu Cieszyńska Barbórka – www.cieszynska-barborka.pl . Już wkrótce na motocaina.pl podsumujemy cały kobiecy, rajdowy sezon 2012.

Najnowsze

Eugenia Capanna, motomaniaczka od zawsze

Miała jedenaście lat, gdy po raz pierwszy zasiadła za kółkiem. Ze swojej pasji motoryzacyjnej uczyniła profesję. Dziś Eugenia Capanna, chociaż sama już się zawodowo nie ściga, nadal pozostaje blisko świata sportu motorowego.

Delikatna blondynka, mieszkanka włoskiego Bergamo, która lubi czerwone wino, czekoladę i frytki, w swojej karierze rozpędzała się do 300 km/h na szybkim torze za kierownicą Ferrari. Od dziecka przedkładała zabawę samochodzikami i przeglądanie czasopism o motoryzacji nad lalki Barbie i zabawę w dom. Cały jej pokój był wytapetowany zdjęciami zawodników i wyścigowych maszyn. Tę pasję zaszczepił w niej bezpośrednio ojciec, który marzył o karierze pilota, jednak z uwagi na upośledzenie słuchu, w owych czasach dyskwalifikujące, nie mógł swojego marzenia spełnić. Prowadzić nauczyła ją jednak mama, pozwalając na rundki po domowym ogrodzie za kierownicą Cinquecento, kiedy Eugenia miała zaledwie 11 lat. Jako szesnastolatka po kryjomu wymykała się na przejażdżki.

Eugenia Capanna na torze
fot. materiały prasowe

Brała udział najpierw w lokalnych, a następnie ogólnokrajowych wyścigach, zazwyczaj plasując się w pierwszej dziesiątce, a nawet piątce uczestników. Marzyła o tym, by być drugą po Lelli Lombardi uczestniczką wyścigów F1, czego ostatecznie osiągnąć się nie udało, chociaż miała okazję jeździć bolidem. Twierdzi, że tych wrażeń i emocji nie zapomni do końca życia.

Otwarcie szkoły było marzeniem Eugenii – udało się je spełnić
fot. materiały prasowe

Eugenia zbierała również doświadczenia jako team menedżer kilku ekip wyścigowych, była też instruktorem bezpiecznej jazdy. Rok temu natomiast otworzyła w Monzy pierwszą we Włoszech i jedną z nielicznych w Europie szkołę dla mechaników wyścigowych. Duży procent zeszłorocznych (i tym samym pierwszych) absolwentów znalazł zatrudnienie w branży, dlatego w tym roku zainteresowanie jest ogromne. W gronie wykładowców można znaleźć m.in Ivano Barlettę, który przez długi czas czuwał nad bolidem Michaela Schumachera.

„Kocham to, co robię” – mówi promiennie Eugenia.

Najnowsze