Szkolenia z doskonalenia techniki jazdy samochodem dla kobiet – współpraca Motocainy z DTJS

Już w styczniu rozpoczynamy cykl szkoleń z doskonalenia techniki jazdy samochodem, które dedykujemy kobietom - kierowcom. Jakie zagadnienia będą na nich poruszane, jakie ćwiczenia wykonywane i co wyniesie każda uczestniczka z takiego kursu?

Jesteś niepewna za kierownicą, albo wręcz przeciwnie – uważasz, że wiesz już wszystko na temat jazdy samochodem? Sprawdź się na kursie doskonalenia techniki jazdy! Każda uczestniczka jest traktowana indywidualnie.
fot. Motocaina

Motocaina.pl wraz z Akademią Jazdy Opla (http://www.akademiajazdy.com/) nawiązały współpracę, aby móc zaoferować kobietom chcącym doskonalić swoje umiejętności za kierownicą, szkolenia zorientowane na panie.

Będą to klasyczne kursy z zakresu doskonalenia techniki jazdy samochodem, tylko że… inne. Ponieważ wiemy z autopsji, że kobiety mają nieco inne niż mężczyźni wymagania, inny sposób przyswajania wiedzy, oraz w innej atmosferze wolą odbywać szkolenia, prezentujemy nowy program zajęć przeznaczonych tylko dla przedstawicielek płci pięknej.

Czym są szkolenia z doskonalenia techniki jazdy?
Jazda samochodem to pewna umiejętność – w dużej mierze manualna, podobnie jak jazda na nartach, czy żonglowanie. Tak samo jak w każdym innym przypadku można to robić lepiej, lub gorzej. Postępy robi tylko ten, kto się doskonali, a bez ćwiczenia nie ma rozwoju. Jeśli chcemy lepiej pływać, lub lepiej jeździć konno, szukamy instruktora i zapisujemy się na lekcje, a nie ufamy, że sami wymyślimy właściwe rozwiązania. Tak samo jest z jazdą samochodem. Tysiące bezrefleksyjnie przejechanych kilometrów niewiele nas nauczy, a najczęściej utrwali tylko popełniane przez nas błędy. Dlatego potrzebny jest ktoś, kto jest w stanie spojrzeć z boku na naszą jazdę, ktoś z dużym doświadczeniem i wiedzą na temat tego, w jaki sposób samochód reaguje na działania kierowcy, jak należy wykonywać pewne czynności, by przynosiły zamierzony efekt i dlaczego właśnie ten sposób jest najbardziej optymalny. Ten ktoś to instruktor, kótry potrafi zadać konkretne ćwiczenia ukierunkowane na poprawę najbardziej nam potrzebnych do bezpiecznej jazdy, technicznych aspektów prowadzenia samochodu.

Co jest celem tych zajęć?
Jeśli zapisujemy się na zajęcia z jakiegokolwiek sportu cel jest jasny – doskonalimy swoje umiejętności tak, aby być dobrą w danej dyscyplinie. To ukierunkowanie na pewien cel przesądza o takim, a nie innym kształcie zajęć. Co jest więc celem szkoleń z doskonalenia techniki jazdy? Oczywiście bezpieczeństwo. Naszym zamiarem nie jest uczenie nikogo jak jeździć szybciej, ale jak to zrobić, by poradzić sobie kiedy auto nagle wymyka się spod kontroli. A przede wszystkim – wiedząc kiedy i wskutek czego może się to wydarzyć i jak do takiej sytuacji nie dopuścić. Większość ćwiczeń, które będziemy realizować na zajęciach jest symulacją rzeczywistych sytuacji drogowych, z którymi możemy się spotkać w codziennej jeździe. Z tą różnicą, że na zajęciach dzieją się one w bezpiecznych warunkach, na rozległej płycie autodromu, gdzie nie ma przeszkód i z nienacka pojawiających się innych uczestników ruchu. Jest natomiast instruktor, który tłumaczy co i dlaczego się dzieje, oraz jak należy działać, by z danych sytuacji wyjść bez szwanku. Podczas kursu ominięcie niespodziewanej na naszym torze jazdy przeszkody powtórzymy tyle razy, ile trzeba, żeby mieć pewność, że kursantka wie w jaki sposób ma zareagować, dlaczego ma to zrobić tak, a nie inaczej, oraz że jest w stanie tę technikę wykorzystać podczas awaryjnej sytuacji na drodze. Chcemy mieć pewność, że absolwentka naszego szkolenia poradzi sobie w trudnych warunkach jazdy i powie sobie: „już to robiłam, to nic trudnego”.

Podczas naszego kursu będziesz pod opieką doświadczonych instruktorów. Szkolenia odbywają się na samochodach marki Opel.
fot. Akademia Jazdy Opel

Jak wyglądają zajęcia?
Zdecydowana większość ze szkolenia to ćwiczenia wykonywane na płytach poślizgowych, różnego kształtu i rozmiaru, a więc w warunkach obniżonej przyczepności. Tu właśnie będziemy starać się sprowokować sytuacje potencjalnie niebezpieczne po to,  aby nauczyć się z nich wychodzić. Będzie sporo ślizgania się samochodem, aby uczestniczki kursu oswoiły się z kwestią poślizgu i nie traktowały go jako sytuacji bez wyjścia.

Oprócz tego, w ramach szkolenia – oferujemy zajęcia na symulatorach: zderzenia i dachowania. To już nie tyle element nauki, co budowania świadomości, co się dzieje w czasie wypadku, jak nasze ciało może się wówczas zachowywać i co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na wyjście cało z opresji. Kto nigdy nie przeżył dachowania, będzie miał okazję zobaczyć jak to jest, gdy auto rzeczywiście znajduje się kołami do góry. Tyle, że u nas dzieje się to trochę wolniej i mamy możliwość się do tego odpowiednio przygotować.

Dowiedz się, jak powinnaś reagować, kiedy dochodzi do sytuacji poślizgu podczas jazdy.
fot. Akademia Jazdy Opel

Kolejną atrakcją zajęć jest SkidCar – specjalne szwedzkie urządzenie szkoleniowe montowane na samochodzie, pozwalające symulować dowolne warunki drogowe. Dzięki niemu uczestniczki będą mogły nauczyć się jak najwcześniej rozpoznać kiedy auto staje się podsterowne – czyli ślizga się przednią osią i przestaje reagować na skręt kierownicy, a kiedy nadsterowne – czyli ślizga się tylna oś i auto zaczyna się obracać. Instruktor steruje urządzeniem mogąc wywołać rzeczoną podsterowność, nadsterowność, a nawet całkowitą utratę kontroli nad pojazdem (np. podczas zjawiska aquaplaning). Jest to jedno z dwóch takich urządzeń w Polsce – do dyspozycji Pań na naszych szkoleniach.

Jaki jest efekt szkolenia?
Przede wszystkim poprawa technicznych umiejętności: właściwa pozycja za kierownicą, właściwe korzystanie z przyrządów, prawidłowe reakcje podczas jazdy, „wyczulenie” na bodźce płynące z samochodu, a więc dużo szybsze odczytywanie wszelkich niepożądanych sytuacji i umiejętność równie błyskawicznego zareagowania na nie. Efektem kursu jest też nabycie nowej wiedzy i zmiana świadomości kierowcy odnośnie tego, jak różne nasze działania, na które do tej pory nie zwracaliśmy uwagi, wpływają na zachowanie samochodu. Jakie mogą być ich konsekwencje i co można zrobić, by na co dzień jeździć bezpieczniej.

Kiedy, gdzie i za ile
Szkolenia odbywać się będą na terenie Autodromu Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie (przy lotnisku Bemowo). Już niebawem podamy dokładny terminarz kursów – zarówno tych, które odbywać się będą w soboty, jak i tych popołudniowych (dni robocze). Przewidujemy narazie kilka dat styczniowo – lutowych. Zajęcia będą odbywać się w kameralnych grupach 6-osobowych. Dokładną cenę za udział w szkoleniu podamy już wrótce. W ramach kursu zapewniamy, m.in. samochody szkoleniowe, ciepłą salę wykładową, opiekę doświadczonych instruktorów. Zapewne niektóre ze szkoleń odbędą się w typowo zimowych warunkach.

Zgłoszenia na kurs dedykowany paniom przyjmowane są wyłącznie poprzez stronę Motocaina.pl. Aby już dziś zgłosić chęć udziału w kursie, prosimy o przesłanie takiej informacji mailem na adres frendl@motocaina.pl. Odpowiemy na każde zapotrzebowanie dotyczące szkolenia i zaproponujemy najbliższe terminy.

Więcej informacji już wkrótce na Motocaina.pl

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze