System zastępujący kierowcę TIR'a?

10 sierpnia 2009
Nawet najbardziej wyrafinowane systemy bezpieczeństwa czynnego i biernego nie sprawdzą się, jeżeli kierowca nie będzie umiał z nich prawidłowo korzystać. Okazuje się jednak, że można go zastąpić...
Loading module...
Ciężarówki mogą zostać wyposażone w przyszłości w system elektroniczny, który przejmie kontrolę nad pojazdem, gdy kierowca zawiedzie
Fot. Volvo

Badania przeprowadzone przez europejską komisję badającą przyczyny wypadków samochodowych ujawniają, że 47 procent wszystkich wypadków samochodów ciężarowych odbywa się w sytuacjach takich jak jednostajny ruch pojazdów podróżujących w tym samym kierunku, czyli w kolumnie.

Aby ograniczyć ilość tego typu wypadków pojazdy przyszłości będą miały laserowe mierniki odległości, radary, czujniki zewnętrzne oraz kamery, tak by na bieżąco oceniać sytuację drogową, czyli także: rozpoznawać znaki, pasy drogowe i "wyczuwać" inne pojazdy. W przypadku zagrożenia ciężarówka mogłaby zatrzymać się samodzielnie, nawet - jeśli będzie to konieczne - bez udziału kierowcy.

Elementy wyposażenia kabiny będą składały się z urządzeń komunikacji z kierowcą, zarówno głosowej i optycznej. Za pomocą specjalistycznych sensorów monitorowany będzie także jego temperament prowadzenia oraz na podstawie tembru głosu - stan emocjonalny. Aktualnie Volvo Technology testuje dwie ciężarówki wyposażone w tego rodzaju system. Producent koncentruje się obecnie na dopracowaniu transmisji danych oraz poprawie ekonomiki jazdy poprzez dostosowanie optymalnej prędkości i poprawie bezpieczeństwa przez ograniczenie zbędnych elementów, czy manewrów podczas hamowania.

Nadzorujący projekt zwany HAVEit (skrót od ang. Highly Automated Vehicles for Intelligent Transport - wysoce zautomatyzowane pojazdy dla inteligentnego transportu) dysponują budżetem 28 milionów euro (40 mln dolarów). Ich celem jest opracowanie zaawansowanej, wirtualnej platformy wymiany informacji podczas relacji kierowca - pojazd.

Pytanie jednak nasuwa się automatycznie: kto odpowie za szkody i zapłaci mandat, jeśli system przejmie kontrolę nad pojazdem i mimo to dojdzie do wypadku? Być może kierowca mógłby zareagować na niebezpieczną sytuację w taki sposób, by uniknąć kolizji, a system Volvo może mu skutecznie odebrać taką możliwość i co wtedy?

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!