Świąteczne wydanie Biuletynu „Kobiety w Motorsporcie” PZM

Zespół ds. Kobiet w Polskim Związku Motorowym sprawił nie lada prezent wszystkim fanom udziału kobiet w sporcie motorowym i ich pasji motoryzacją. Oto świąteczne wydanie Biuletynu PZM.

Gdy zbliżają się Święta i Nowy Rok mamy wrażenie, że pewien etap się kończy. Jesteśmy nie tylko o kolejny rok starsi, mądrzejsi i bardziej doświadczeni, ale także analizujemy swoje przeżycia, uczestnictwo w różnych przedsięwzięciach, starty w zawodach, czy cały sportowy sezon. Podsumowujemy to, co dotychczasowe, ale i planujemy kolejne aktywności.

Rok 2018 będzie rokiem szczególnym dla Zespołu ds. Kobiet PZM. Wkrótce rozpocznie się w Polsce wspaniały projekt „Dziewczyny na karty”, któremu przyświeca idea rozwijania pasji sportu motorowego wśród młodych dziewcząt. Do udziału w zawodach zaproszone są dosłownie wszystkie chętne osoby płci żeńskiej, w wieku od 13 do 18 lat. To ogromna szansa nie tylko na spróbowanie własnych sił w profesjonalnej, kartingowej rywalizacji i być może zajęcie miejsca na podium, ale także wspaniała przygoda! Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami programu na kolejnych stronach Biuletynu.

Polecam także lekturę artykułów z zakończonych, często dużymi sukcesami, konkurencji dwóch zawodniczek: Gosi Rdest – kierowcy wyścigowego (wyścigi na torze) oraz Klaudii Podkalickiej – kierowcy rajdowego (rajdy offroad i cross-country). Obie osiągnęły w zeszłym sezonie bardzo wiele – gratulacje!

Dla zawodniczek końcówka roku zawsze obfituje w sportowe emocje. Tradycyjnie sezon rajdowy kończy Rajd Barbórka, który dostarcza pilotkom i kierowcom mnóstwo adrenaliny. W tym roku wystartowało aż osiem kobiet, które podzieliły się z nami swoimi przeżyciami .

Jak zawsze w Biuletynie piszemy także o kobietach, które inspirują innych. Ani Jackowskiej, która opisuje swój ostatni wyjazd z cyklu „Polskie Zachwyty Motocyklowe” w towarzystwie motocyklistów. Emilii Plak – „latającej” motocyklistce. Izie Gogulskiej – podróżniczce motocyklowej. Ani Wygachiewicz, która zachęca do spróbowania sił w trialu. Każda z nich jest w tym, co robi, wyjątkowo dobra, ale i ma chęć, aby się tą pasją dzielić z innymi. I takich ludzi więcej w Waszym otoczeniu Wam życzę!

Wesołych Świąt!

Katarzyna Frendl

{{ download(204) }}

Najnowsze

Najlepsze życzenia świąteczne!

W ten świąteczny czas chcemy Wam życzyć wszystkiego co najlepsze na Święta, odpoczynku, spokoju i bezpiecznych podróży.

Niech pod choinką nie zabraknie mrowia wspaniałych podarków, zwłaszcza tych, związanych z Waszą motoryzacyjną pasją.

Wszelkich wspaniałości życzy redakcja motocaina.pl

 

Najnowsze

Edyta Klim

Raftaar – kobiecy oddział policji na motocyklach

Policja w Dehli szkoli 600 kobiet-oficerów do motocyklowego oddziału Raftaar, którego głównym zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo kobiet w stolicy Indii.

Kobiety i dziewczęta w Indiach borykają się z wieloma zagrożeniami – od gwałtu, uprowadzenia i morderstwa dla posagu, po molestowanie seksualne, ataki z użyciem kwasu i aranżowane małżeństw dzieci. Ankieta przeprowadzona przez fundację Thomson Reuters w październiku wykazała, że ​​Delhi w Indiach i Sao Paulo w Brazylii to najgorsze miasta na świecie pod względem przemocy seksualnej wobec kobiet. Miasta te zwane są „stolicami gwałtu”…

Według policyjnych zapisów w 2016 r. w Delhi odnotowano ponad 2150 gwałtów, jednak liczba ta nie odzwierciedla całkowitej ich liczby, ponieważ wiele przypadków nie zostaje zgłoszonych. A i tak jest to wzrost o 67 procent od 2012 roku. Osoby, które przeżyły przestępstwa seksualne, często padały ofiarą upokorzenia, także na posterunkach policji i w szpitalach. Policja często nie chciała rejestrować skarg, a ofiary i świadkowie byli mało chronieni.

Indyjskie władze na szczęście widzą ten problem. Wprowadzono już ostrzejsze kary za przestępstwa na tle seksualnym i utworzono 24-godzinny telefon zaufania dla kobiet. Sądy mają przyśpieszony tryb orzekania w takich sprawach oraz fundusz na finansowanie ośrodków kryzysowych dla ofiar. Dodatkowo utworzono stanowiska dla kobiet w wielu komendach policji w Delhi, a tysiące policjantów otrzymywało lekcje uwrażliwiania na płeć. Delhi ma więcej patroli, inwigilacji i punktów kontrolnych w nocy i w grudniu rusza specjalny oddział kobiecych policjantek na motocyklach.

– Zasadniczo jest to solidna strategia ograniczania przestępczości ulicznej. Siły motocyklowe, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, zwiększą widoczność policji na ulicach i uspokoją kobiety – mówi Dependra Pathak, rzecznik prasowy policji w Delhi.

Kobiecy patrol Raftaar będzie wyposażony w broń palną, gaz pieprzowy, paralizatory i kaski z łącznością, a ich działania będą nagrywane mini kamerami. Policjantki przemieszczać się będą na motocyklach i zawsze w parach. Dzięki policjantkom na motocyklach kobiety w Dehli będą mogły poczuć większe wsparcie i ochronę.

Najnowsze

Kalendarz Motocyklistki Śląsk 2018

Już są! Kalendarze z motocyklistkami i sportowcami do kupienia w szczytnym celu! Nie zastanawiaj się, tylko pomóż uzbierać pieniądze na walkę z rakiem piersi i kupno sprzętu, który trafi na oddział chirurgii onkologicznej szpitala w Katowicach.

Motocyklistów zbyt dobrze się nie kojarzy (wynik badania SW Reaserch „Bezpieczeństwo na drodze oczami polskich kierowców). Kierowcy samochodów osobowych często uważają ich za zło konieczne i przyczynek do wielu wypadków. Co gorsze, nadal funkcjonuje stereotyp, że motocyklami jeżdżą wyłącznie mężczyźni. Dlatego warto pisać o akcjach, które podejmują motocykliści, a w tym wypadku motocyklistki, by udowodnić, że swoją pasję można przekuć w wymierną, mierzalną wartość. Ta wartość to pieniądze, które mogą uratować czyjeś życie.

Facebookowa grupa „Motocyklistki Śląsk i okolice„, licząca ponad 860 członkiń, postanowiła stworzyć specjalny kalendarz, w którym występują – zamiast modelek – one same. Prawdziwe – z krwi i kości – kobiety, które kochają motocykle. W akcję zaangażowanych jest około 200 wielbicielek jednośladów! Do tak zacnego grona dołączył na łamach kalendarza także kierowca wyścigowy Paweł Szkopek, 11-krotny motocyklowy mistrz Polski, zawodnik startujący i punktujący w mistrzostwach świata World Superbike i World Supersport oraz zawodnik FIM Endurance World Championship. Na innej karcie w kalendarzu rozpoznamy z kolei Marcina Różalskiego, zawodowego kick-boxera i zawodnika mieszanych sztuk walki wagi ciężkiej, mistrza świata organizacji ISKA i WKA oraz mistrz KSW wagi ciężkiej z 2017. Kolejnym sportowcem jest Sebastian Balner, zdobywca  50 pucharów i 50 medali z różnych turniejów i mistrzostw w wyciskaniu sztangi, Daniel Pilc – bokser, reprezentanci Judo z GKS „Czarni” Bytom, Adam Badziak – mistrz Polski w wyścigach motocyklowych i zdobywca podium w Pro Superbike, a także Michał „Qdłaty” Czernik – stunter.

Ale ten projekt jest ewidentnie od kobiet dla kobiet. Akcji został dedykowany specjalny hashtag: #nieoddamy

„My, podobnie jak walczące kobiety, #nieoddamy swojego życia, domu, pasji… Będziemy walczyć do samego końca!” – czytamy na jednej z pierwszych stron kalendarza.

Co więc trzeba zrobić? po prostu kupić kalendarz, będący świetnym prezentem pod choinkę, na którego poszczególnych kartach widać wesołe motocyklistki – zdjęcia wykonano m.in. w Tychach. Aby wejść w posiadanie tego unikatu wystarczy jedynie 35 złotych, choć oczywiście górnej granicy w przypadku akcji charytatywnych nie ma. Zebrane w ten sposób fundusze posłużą walce z rakiem piersi i zakupowi sprzętu do oddziału chirurgii onkologicznej szpitala w Katowicach.

Wydrukowanych jest 2000 egzemplarzy. W sprawie kupna należy się kontaktować z wymienionymi tutaj motocyklistkami.

Najnowsze

Zimowy olej napędowy? Już go tankujesz!

Każdy kierowca chce, by jego samochód działał niezawodnie - dotyczy to w szczególności okresu zimowego. Właśnie wtedy jednak silnik wysokoprężny może zawieść. Zimowy olej napędowy BP Ultimate opracowano, by poprawić właściwości paliwa w niskiej temperaturze.

Wyobraź sobie następującą sytuację – wsiadasz rano do samochodu osobowego lub dostawczego i okazuje się, że silnik nie chce „zapalić”. Czasem się urochomi, ale po krótkim czasie zaczyna się krztusić, czy wręcz gaśnie.

Dzieje się tak, bo z oleju napędowego wytrąca się parafina – to powszechny problem, szczególnie podczas silnych mrozów. Dlatego właśnie BP opracowało i wprowadziło na rynek zimowy olej napędowy BP Ultimate z technologią ACTIVE, którego zadaniem jest zapewnienie bezstresowej jazdy w zimie.

Wytrącanie się parafiny
Aby zrozumieć ten problem, należy przyjrzeć się cechom oleju napędowego. Nie jest on, jak na przykład woda, substancją jednorodną – jest to złożona mieszanka setek węglowodorów, które „zamarzają” w różnych temperaturach.

Część tej mieszanki stanowią węglowodory prosto łańcuchowe znane jako n-alkany. Gdy temperatura obniża się, niektóre spośród nich wytrącają się z roztworu w postaci kryształków parafiny. Gdy paliwo ulega dalszemu schłodzeniu, wytrąca się jeszcze więcej kryształków, tworzących siatkę uniemożliwiającą przepływ paliwa.

Problemy kierowców podczas mroźnej zimy spowodowane są obecnością takich kryształków parafiny, które zatykają filtry w układzie paliwowym pojazdu. W związku z tym w pewnym momencie zaczęto oznaczać jako prognostyk sprawności pojazdu podczas mrozów temperaturę zablokowania zimnego filtru (Cold Filter Plugging Point — CFPP). Temperaturę tę określa się, mierząc przepływ oleju napędowego przez filtr w niskiej temperaturze.

Wymogi prawne dotyczące przepływu oleju napędowego w niskiej temperaturze (oparte na CFPP) różnią się zależnie od pory roku. Zimą są one, rzecz jasna, ostrzejsze. Aby spełnić te wymagania i poprawić właściwości paliwa w niskiej temperaturze, zimą rafinerie dodają do olejów napędowych substancje poprawiające płynność średnich destylatów w niskich temperaturach.

Zimowy olej napędowy BP Ultimate z technologią active Active
Do zimowego oleju napędowego BP Ultimate z technologią ACTIVE dodawane są specjalne składniki, dzięki którym kryształki parafiny są jeszcze mniejsze, ich zagęszczenie w paliwie jest jednorodne i łatwiej przechodzą one przez filtry paliwa, co oznacza bardziej niezawodne funkcjonowanie silnika podczas mrozów. Zostały specjalnie zaprojektowane w ten sposób, żeby pracować lepiej w niższych, niż zwykle temperaturach zimą. Co więcej, BP Ultimate Diesel z technologią ACTIVE usuwa brud z silnika i dzięki temu możesz na jednym baku przejechać nawet do 56* kilometrów więcej, w porównaniu ze zwykłym olejem napędowym.

Aby zapewnić sobie spokój tej zimy, zatankuj zimowy olej napędowy BP Ultimate z technologią ACTIVE.

* W porównaniu do zwykłych paliw ON. Zwykłe paliwa to paliwa bez dodatków spełniające jedynie podstawową Polską Normę PN-EN. Dla pojazdów z silnikami benzynowymi korzyść wynosi nawet do 44km dalej na jednym baku. Osiągane korzyści mogą zależeć od rodzaju pojazdu, warunków drogowych, stylu jazdy kierowcy lub innych czynników.

Najnowsze