SUV z zacięciem sportowym: nowe Porsche Cayenne GTS

W Pekinie na Auto China 2012 Porsche zaprezentuje nowe Cayenne GTS – będzie to światowa premiera modelu pomyślanego jako mariaż wygody i sportowych osiągów.  

Porsche Cayenne GTS
fot. Porsche

Pod maską Cayenne GTS pracuje 4,8-litrowy, ośmiocylindrowy silnik w układzie V o podwyższonej do 420 KM (309 kW) mocy, którego budowa bazuje na silniku Cayenne S. Za przeniesienie napędu odpowiedzialna jest ośmiobiegowa przekładnia Tiptronic S ze zintegrowaną funkcją Auto-Start-Stop. Silnik i zmodyfikowana skrzynia biegów podkreślają typowo sportowe właściwości auta. Cayenne GTS przyspiesza do setki w 5,7 sekundy, po 13,3 sekundach osiąga 160 km/h. Prędkość maksymalna auta wynosi 261 km/h. Zużycie paliwa w znormalizowanym cyklu NEFZ to 10,7 litra na 100 km. Zawieszenie jest sztywniejsze, wyposażone w Porsche Active Suspension Management (PASM), a nadwozie obniżone o 24 milimetry w stosunku do Cayenne S.

Dzięki temu nowe Cayenne GTS porusza się jeszcze bliżej drogi.

Porsche Cayenne GTS
fot. Porsche

Również zewnętrznie Cayenne GTS wyróżnia się typowo sportowymi elementami, jak przód nadwozia, czarne ramy i listwy z połyskiem, wyprofilowane osłony progów i poszerzone nadkola oraz charakterystyczny spojler dachowy z podwójnym profilem skrzydła.

Seryjnie GTS jest wyposażony w skórzaną tapicerkę z elementami z Alcantary, a także siedzenia z ośmiokierunkową regulacją.

Cayenne GTS pojawi się na rynku w lipcu 2012 roku. Będzie kosztowało 107 997 euro (z podatkiem VAT).

Najnowsze

Zanim kupisz nowy kask

Specjaliści z brytyjskiego Ministerstwa Transportu przygotowali ranking kasków według kryterium bezpieczeństwa.

G-Mac Mechanoid – zwycięzca rankingu
fot. G-Mac

Eksperci poddali badaniu ponad 200 modeli, spośród których wybrano najlepszą czternastkę. Pod uwagę brano aspekty wykonania kasku związane z bezpieczeństwem kierowcy. Wyniki zostały przedstawione w pięciostopniowej skali ocen, od 1 do 5. Najwyższą ocenę otrzymał G-Mac Mechanoid.

Minister transportu Wielkiej Brytanii, Mike Penning, namawia do sprawdzenia wyników testu na stronie SHARP (Safety Helmet Assessment and Ratings Programme) przed zakupem nowego kasku.

„Odpowiednio dopasowana ochrona głowy na podstawie naszego rankingu zapewni najlepsze bezpieczeństwo z możliwych w razie zaistnienia wypadku, dlatego zachęcam do wizyty na stronie SHARP przed dokonaniem zakupu” – mówi Penning.

Animacja testów „od kuchni” do obejrzenia tutaj.

Najnowsze

Nagie Panigale

Ducati wydało serię zdjęć modelu Panigale, ukazujących dokładną konstrukcję rewolucyjnego motocykla.

Ducati 1199 Panigale
fot. Ducati

Ujęcia w sposób perfekcyjny obrazują kompaktowość maszyny, budowę nowej ramy oraz wiele innych istotnych elementów, które przyniosły Panigale światową sławę. Z pewnością koncepcja budowy i jej wykonanie dostarczą zagadek niejednemu serwisantowi Ducati. Sami zobaczcie!

Ducati 1199 Panigale
fot. Ducati

Najnowsze

Joanna Miller pechowo w pierwszym starcie Mistrzostw Świata

Joanna Miller zaczęła właśnie swój sezon od pierwszego startu w zawodach Mistrzostw Świata w Motocrossie Kobiet. Niestety, początek okazał się dosyć pechowy.

Joanna Miller
fot. Sportainment

Polska zawodniczka ukończyła kwalifikacje na dziesiątym miejscu i niestety już po pierwszym biegu upadła. W drugim biegu wystartowała wbrew zaleceniom lekarzy. Zajęła pozycję siedemnastą z czterema punktami na koncie.

O weekendzie w holenderskim Valkenswaard Joasia mówi:

„Niestety, tych zawodów nie zaliczę do udanych. Po starcie jeszcze przed pierwszym zakrętem zderzyłam się z rywalką i zaliczyłam upadek. Parę zawodniczek nie zdołało mnie ominąć i uderzało we mnie, kiedy leżałam na ziemi. Lekarze powiedzieli mi, że w poniedziałek raczej nie wystartuję, bo mam porządnie obite żebra, plecy i biodro. Wiedziałam, że

fot. Sportainment

muszę pojechać i przywieźć chociaż kilka punktów. Wystartowałam i dojechałam na metę na 17. pozycji. Cóż mogę powiedzieć? Jest to tragiczny wynik jak dla mnie, ale od połowy wyścigu już nie mogłam ustać na motocyklu. Gdy dojechałam do mety, nie byłam w stanie o własnych siłach zejść z motocykla. Jestem trochę załamana po tych zawodach, ale mam nadzieje, że wydobrzeję do kolejnej rundy”.

Zeszłoroczną rywalizację Joanna Miller zakończyła na ósmym miejscu. Teraz jest zmotywowana i głodna zwycięstwa, chociaż z rywalkami pokroju Chiary Fontanesi czy Stephi Laier nie będzie łatwo. Trzymajmy kciuki za jej powrót do zdrowia i świetne wyniki 15 kwietnia we Francji.


Kalendarz rozgrywek Mistrzostw Świata Kobiet w Motocrossie 2012:

09.04.2012 – Holandia

15.04.2012 – Francja

20.05.2012 – Włochy

03.06.2012 – Chorwacja

10.06.2012 – Słowenia

01.07.2012 – Słowacja

19.08.2012 – Wielka Brytania

23.09.2012 – Niemcy

Najnowsze

Zabójcze kolory

To, w jakim kolorze kupujemy auto, nie jest wyłącznie wyrazem naszych osobistych upodobań. Jak się okazuje, może wpłynąć na nasze być albo nie być na drodze.

Paris Hilton i jej różowy Bentley
fot. motocaina.pl

Eleganckie ciemne barwy, w szczególności czerń, stwarzają największe zagrożenie. Są po prostu słabo widoczne, nawet w pełnym słońcu. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się jasne i jaskrawe kolory, jak biały czy żółty – łatwo je dostrzec niezależnie od warunków pogodowych. Odbijają światło, dzięki czemu zwracają na siebie uwagę z większej odległości.

Okazuje się jednak, że prawdziwym gwarantem bezpieczeństwa jest samochód w kolorze… różowym. Jeśli wierzyć szwedzkim statystykom, różowe auta ulegają wypadkom najrzadziej. Natomiast w świetle badań przeprowadzonych na Monash University Accident Unit w Australii, czarne samochody są o 12% bardziej narażone na wypadek niż białe.

A zatem różowy Bentley Continental GT wybrany przez Paris Hilton to przejaw odpowiedzialności na drodze, a nie jakaś tam fanaberia!

Najnowsze