SUV od Opla – 5 cech, za które pokochasz Grandlanda X

Manewrujesz autem po parkingu, obserwując je jednocześnie z góry. Sen? Nie, to jedna z funkcji sprawiających, że największy SUV Opla to klasa sama dla siebie.

Jako kierowcy żyjemy we wspaniałych czasach. Dziś duże auto nie oznacza już automatycznie dużych wydatków na stacjach benzynowych. A żeby zyskać wyższą pozycję za kierownicą, nie musimy kupować topornej terenówki. Mamy przecież komfortowe, a przy tym oszczędne i dynamiczne samochody typu SUV.

Gdy do powyższych zalet dodać dużą pojemność bagażnika, wysoki stopień bezpieczeństwa i wyższe niż w tradycyjnych samochodach zawieszenie, pozwalające swobodnie poruszać się po drogach gruntowych i pokonywać przeszkody w rodzaju krawężników czy progów zwalniających, otrzymujemy typ pojazdu, który po prostu musiał podbić serca kierowców.

Nic więc dziwnego, że dziś praktycznie wszyscy producenci aut, mają auta tego typu w swojej ofercie. Tym bardziej godne podziwu jest to, że na tle tak dużej konkurencji wyraźnie wyróżnia się Opel Grandland X. Jego twórcy osiągnęli to tworząc wyjątkowe połączenie dynamicznej stylistyki, komfortu i najnowszych technologii.

Hybryda plug-in
Grandland X napędzany jest dużą gamą silników benzynowych i diesli poczynając od niewielkiego, ale doskonale sprawdzającego się w tak dużym samochodzie, benzynowego turbo 1,2 l. Do niedawna listę zamykał dwulitrowy turbo diesel, ale obecnie Opel wprowadził do oferty bardzo ciekawą hybrydę typu plug-in. Grandland X Hybrid4 oferuje napęd 4×4, 4 tryby jazdy i aż 300 KM, dzięki czemu łączy w sobie moc prawdziwego SUV-a z innowacyjnością hybrydy. Połączono w niej spalinową jednostkę 1,6 z dwoma silnikami elektrycznymi. Rezultatem tego mariażu jest duży SUV o minimalnym spalaniu, przyspieszający do 100 km/h w jedyne 6,1 sekundy.

Napęd Grandlanda X przenoszony może być przez sześciobiegową manualną skrzynię biegów, albo przez bardzo szybko pracujące, 8-biegowe automaty. Silniki i przekładnie są idealnie zestrojone co sprawia, że przez większość czasu kierowca nie słyszy i nie czuje ich pracy.

Wsparcie technologii w codziennej jeździe
W codziennym użytkowaniu kierowcy bardzo doceniają takie rozwiązania jak podgrzewanie foteli, kierownicy, lusterek i przedniej szyby. To ostatnie jest szczególnie przydatne. Opel Grandland X to duże, dość wysokie auto, więc zeskrobanie lodu z przedniej szyby może być pewnym wyzwaniem. Dzięki podgrzewaniu przedniej szyby nie będzie to problem.

Narciarze, wędkarze i wszyscy inni, którym zdarzyło się kiedyś męczyć z przewiezieniem autem dłuższego przedmiotu na pewno chętnie skorzystają przy takiej okazji z klapki w oparciu tylnego siedzenia, łączącej wnętrze auta z bagażnikiem. To jedno z wielu rozwiązań, które pokazują jak wiele wysiłku projektanci Grandlanda X włożyli w to, by był on jak najbardziej przyjazny w codziennym użytkowaniu.

Przeglądając listę opcji dodatkowych tego SUV-a Opla można odnieść wrażenie, że pomyśleli oni dosłownie o wszystkim. Znajdziemy tu m.in. bezdotykową ładowarkę do telefonów oraz przegrody oddzielające przestrzeń bagażową od kabiny, będące idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy psów, czy różne rodzaje mat i siatek do bagażnika. Sam bagażnik oferuje – w zależności od wersji – nawet 514 l pojemności, którą w razie konieczności można zwiększyć nawet do 1650 l przez złożenie tylnych foteli.  

Wrażenie komfortu dopełniają takie detale jak panoramiczny szklany dach czy niezwykle wygodne fotele, spełniające standardy ergonomii AGR, niemieckiego stowarzyszenia lekarzy i terapeutów, działającego na rzecz zdrowych pleców. W czasie jazdy fotele idealnie dopasowują się do sylwetki siedzącego, pozwalając na odbywanie nawet najdłuższych podróży bez zmęczenia.

Zmieni światła i zaparkuje
Poza komfortem i ergonomią, Opel Grandland X wyróżnia się zastosowanymi w nim najnowszymi technologiami. Może być on np. wyposażony w dające o 30 proc. więcej światła reflektory adaptacyjne w technologii LED z automatycznym sterowaniem bazującym na danych z kamery przedniej. Co to oznacza dla kierowcy? Otóż będą one same przełączać się z trybu drogowego na tryb mijania, gdy naprzeciwko pojawią się światła innego pojazdu.

Z kolei kamera ukryta w grillu jest elementem systemu umożliwiającego obserwację otoczenia auta w zakresie 360°. W praktyce wygląda to tak, że np. manewrując w czasie parkowania mamy na ekranie wyświetlany widok całej sytuacji z góry, łącznie z wrysowanym w otoczenie konturem naszego auta. Przypomina to nieco czasy, gdy bawiliśmy się samochodzikami – parkowanie Grandlandem X jest równie łatwe. Jeśli mimo wszystko nie czujemy się na siłach, żeby zaparkować, zawsze możemy to zlecić automatycznemu asystentowi. Przejmie on kierowanie pojazdem, a od nas będzie oczekiwał wyłącznie operowania biegami i pedałami.

Innym rozwiązaniem bardzo ułatwiającym życie kierowcy Opla Grandlanda X jest tempomat adaptacyjny. Pozwala on na utrzymywanie stałej odległości od pojazdu z przodu i jest idealnym wręcz rozwiązaniem na długie podróże autostradami.

Grandland X – bezpieczny i komfortowy SUV
Jednak w SUV-ie Opla technologia służy nie tylko komfortowi, ale przede wszystkim bezpieczeństwu. I to zarówno kierowcy oraz jego pasażerów, jak i innych użytkowników drogi. Bardzo zwiększa je np. system hamowania awaryjnego, wykrywający pieszych i pojazdy z przodu i ostrzegający o nich kierowcę. A w razie czego, sam rozpoczynający zatrzymywanie auta.

Z kolei układ utrzymania w pasie ruchu, informuje lekkim drganiem kierownicy o niezamierzonym opuszczeniu toru jazdy. Przed pojazdami znajdującymi się w martwym polu ostrzega z kolei system zbierający informacje z czujników parkowania w razie potrzeby alarmujący kierowcę.

Niezwykle ważną role pełni system wykrywania zmęczenia kierowcy. Monitoruje on czas jazdy i sposób prowadzenia pojazdu. Na tej podstawie ocenia poziom zmęczenia kierowcy i w razie czego informuje go o potrzebie odpoczynku. Doceni to każdy, komu zdarzyło się jechać kiedyś nocą na wczasy, ze śpiącą z tyłu rodziną – w takich sytuacjach naprawdę dobrze mieć ze sobą kogoś, kto będzie nas wspierał i pilnował.

Takie podejście do bezpieczeństwa, wygody i komfortu sprawiło, że od swojej premiery Opel Grandland X wzbudza bardzo duże zainteresowanie kierowców. Warto o nim pomyśleć zwłaszcza teraz, gdy z wszelkimi informacjami na jego temat możemy zapoznać się wygodnie, bez wychodzenia z domu w Wirtualnym Salonie Opla. Zainteresowani zakupem koniecznie powinni przejrzeć listę aut dostępnych od ręki. Tym bardziej, że większość z nich oferowana jest z dużymi rabatami. Duży, wygodny, bezpieczny i w dodatku tańszy niż zwykle? Wygląda to na prawdziwą okazję. Może warto z niej skorzystać?

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Suzuki vitara większość z tych „nowinek” miała w 2015r

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze