SUV od Opla - 5 cech, za które pokochasz Grandlanda X
Artykuł sponsorowany

SUV od Opla - 5 cech, za które pokochasz Grandlanda X

11 czerwca 2020
1
Manewrujesz autem po parkingu, obserwując je jednocześnie z góry. Sen? Nie, to jedna z funkcji sprawiających, że największy SUV Opla to klasa sama dla siebie.
Loading module...

Jako kierowcy żyjemy we wspaniałych czasach. Dziś duże auto nie oznacza już automatycznie dużych wydatków na stacjach benzynowych. A żeby zyskać wyższą pozycję za kierownicą, nie musimy kupować topornej terenówki. Mamy przecież komfortowe, a przy tym oszczędne i dynamiczne samochody typu SUV.

Gdy do powyższych zalet dodać dużą pojemność bagażnika, wysoki stopień bezpieczeństwa i wyższe niż w tradycyjnych samochodach zawieszenie, pozwalające swobodnie poruszać się po drogach gruntowych i pokonywać przeszkody w rodzaju krawężników czy progów zwalniających, otrzymujemy typ pojazdu, który po prostu musiał podbić serca kierowców.

Nic więc dziwnego, że dziś praktycznie wszyscy producenci aut, mają auta tego typu w swojej ofercie. Tym bardziej godne podziwu jest to, że na tle tak dużej konkurencji wyraźnie wyróżnia się Opel Grandland X. Jego twórcy osiągnęli to tworząc wyjątkowe połączenie dynamicznej stylistyki, komfortu i najnowszych technologii.

Hybryda plug-in
Grandland X napędzany jest dużą gamą silników benzynowych i diesli poczynając od niewielkiego, ale doskonale sprawdzającego się w tak dużym samochodzie, benzynowego turbo 1,2 l. Do niedawna listę zamykał dwulitrowy turbo diesel, ale obecnie Opel wprowadził do oferty bardzo ciekawą hybrydę typu plug-in. Grandland X Hybrid4 oferuje napęd 4x4, 4 tryby jazdy i aż 300 KM, dzięki czemu łączy w sobie moc prawdziwego SUV-a z innowacyjnością hybrydy. Połączono w niej spalinową jednostkę 1,6 z dwoma silnikami elektrycznymi. Rezultatem tego mariażu jest duży SUV o minimalnym spalaniu, przyspieszający do 100 km/h w jedyne 6,1 sekundy.

Napęd Grandlanda X przenoszony może być przez sześciobiegową manualną skrzynię biegów, albo przez bardzo szybko pracujące, 8-biegowe automaty. Silniki i przekładnie są idealnie zestrojone co sprawia, że przez większość czasu kierowca nie słyszy i nie czuje ich pracy.

Wsparcie technologii w codziennej jeździe
W codziennym użytkowaniu kierowcy bardzo doceniają takie rozwiązania jak podgrzewanie foteli, kierownicy, lusterek i przedniej szyby. To ostatnie jest szczególnie przydatne. Opel Grandland X to duże, dość wysokie auto, więc zeskrobanie lodu z przedniej szyby może być pewnym wyzwaniem. Dzięki podgrzewaniu przedniej szyby nie będzie to problem.

Narciarze, wędkarze i wszyscy inni, którym zdarzyło się kiedyś męczyć z przewiezieniem autem dłuższego przedmiotu na pewno chętnie skorzystają przy takiej okazji z klapki w oparciu tylnego siedzenia, łączącej wnętrze auta z bagażnikiem. To jedno z wielu rozwiązań, które pokazują jak wiele wysiłku projektanci Grandlanda X włożyli w to, by był on jak najbardziej przyjazny w codziennym użytkowaniu.

Przeglądając listę opcji dodatkowych tego SUV-a Opla można odnieść wrażenie, że pomyśleli oni dosłownie o wszystkim. Znajdziemy tu m.in. bezdotykową ładowarkę do telefonów oraz przegrody oddzielające przestrzeń bagażową od kabiny, będące idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy psów, czy różne rodzaje mat i siatek do bagażnika. Sam bagażnik oferuje – w zależności od wersji - nawet 514 l pojemności, którą w razie konieczności można zwiększyć nawet do 1650 l przez złożenie tylnych foteli.  

Wrażenie komfortu dopełniają takie detale jak panoramiczny szklany dach czy niezwykle wygodne fotele, spełniające standardy ergonomii AGR, niemieckiego stowarzyszenia lekarzy i terapeutów, działającego na rzecz zdrowych pleców. W czasie jazdy fotele idealnie dopasowują się do sylwetki siedzącego, pozwalając na odbywanie nawet najdłuższych podróży bez zmęczenia.

Zmieni światła i zaparkuje
Poza komfortem i ergonomią, Opel Grandland X wyróżnia się zastosowanymi w nim najnowszymi technologiami. Może być on np. wyposażony w dające o 30 proc. więcej światła reflektory adaptacyjne w technologii LED z automatycznym sterowaniem bazującym na danych z kamery przedniej. Co to oznacza dla kierowcy? Otóż będą one same przełączać się z trybu drogowego na tryb mijania, gdy naprzeciwko pojawią się światła innego pojazdu.

Z kolei kamera ukryta w grillu jest elementem systemu umożliwiającego obserwację otoczenia auta w zakresie 360°. W praktyce wygląda to tak, że np. manewrując w czasie parkowania mamy na ekranie wyświetlany widok całej sytuacji z góry, łącznie z wrysowanym w otoczenie konturem naszego auta. Przypomina to nieco czasy, gdy bawiliśmy się samochodzikami – parkowanie Grandlandem X jest równie łatwe. Jeśli mimo wszystko nie czujemy się na siłach, żeby zaparkować, zawsze możemy to zlecić automatycznemu asystentowi. Przejmie on kierowanie pojazdem, a od nas będzie oczekiwał wyłącznie operowania biegami i pedałami.

Innym rozwiązaniem bardzo ułatwiającym życie kierowcy Opla Grandlanda X jest tempomat adaptacyjny. Pozwala on na utrzymywanie stałej odległości od pojazdu z przodu i jest idealnym wręcz rozwiązaniem na długie podróże autostradami.

Grandland X – bezpieczny i komfortowy SUV
Jednak w SUV-ie Opla technologia służy nie tylko komfortowi, ale przede wszystkim bezpieczeństwu. I to zarówno kierowcy oraz jego pasażerów, jak i innych użytkowników drogi. Bardzo zwiększa je np. system hamowania awaryjnego, wykrywający pieszych i pojazdy z przodu i ostrzegający o nich kierowcę. A w razie czego, sam rozpoczynający zatrzymywanie auta.

Z kolei układ utrzymania w pasie ruchu, informuje lekkim drganiem kierownicy o niezamierzonym opuszczeniu toru jazdy. Przed pojazdami znajdującymi się w martwym polu ostrzega z kolei system zbierający informacje z czujników parkowania w razie potrzeby alarmujący kierowcę.

Niezwykle ważną role pełni system wykrywania zmęczenia kierowcy. Monitoruje on czas jazdy i sposób prowadzenia pojazdu. Na tej podstawie ocenia poziom zmęczenia kierowcy i w razie czego informuje go o potrzebie odpoczynku. Doceni to każdy, komu zdarzyło się jechać kiedyś nocą na wczasy, ze śpiącą z tyłu rodziną – w takich sytuacjach naprawdę dobrze mieć ze sobą kogoś, kto będzie nas wspierał i pilnował.

Takie podejście do bezpieczeństwa, wygody i komfortu sprawiło, że od swojej premiery Opel Grandland X wzbudza bardzo duże zainteresowanie kierowców. Warto o nim pomyśleć zwłaszcza teraz, gdy z wszelkimi informacjami na jego temat możemy zapoznać się wygodnie, bez wychodzenia z domu w Wirtualnym Salonie Opla. Zainteresowani zakupem koniecznie powinni przejrzeć listę aut dostępnych od ręki. Tym bardziej, że większość z nich oferowana jest z dużymi rabatami. Duży, wygodny, bezpieczny i w dodatku tańszy niż zwykle? Wygląda to na prawdziwą okazję. Może warto z niej skorzystać?

Loading module...

Komentarze

Kris
27 czerwca 2020 09:00
Suzuki vitara większość z tych "nowinek" miała w 2015r