Karolina Chojnacka

„Supersamochód nie sprawdzi się na śniegu”. Czy to słuszna opinia?

Supersamochód, mnóstwo mocy, śnieg i słaba przyczepność. Co może pójść nie tak?

Maserati MC20 to coupé o mocy 621 KM, zaprojektowane z pełnym naciskiem na osiągi, stworzone do wyścigów. Ale czy poradzi sobie ze śniegiem? Nigdy wcześniej nie widziano, aby MC20 wyzwalał swoją potężną moc na nawierzchni o bardzo niskiej przyczepności.

Maserati MC20 na śniegu

Nowy supersportowy samochód Maserati jest obecnie poddawany serii testów na niezawodność (na drogach i torach, w różnych warunkach jazdy) oraz intensywnych próbach zimowych na zaśnieżonych drogach Valtelliny i Ghiacciodromo Livigno, najbardziej znanym torze śnieżno-lodowym we Włoszech.

Przeczytaj też: Maserati MC20 to coupé o mocy 621 koni mechanicznych, stworzone do wyścigowego stylu życia

W zimowych warunkach supersportowy samochód był testowany w celu oceny zimnego rozruchu silnika, działania jego elastycznych elementów w niskich temperaturach oraz zachowania się samochodu na zimnych nawierzchniach asfaltowych o niskiej przyczepności.

Jak widać, ekstremalne warunki nie zatrzymały nowego MC20. Samochód, zrodzony z wyścigowego DNA marki, ale zaprojektowanym do produkcji seryjnej, poradzi sobie w każdych warunkach.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Producent piosenek dla Britney Spears, Sia i Pixie Lott opracuje dźwięk do elektryka Lotusa

Chcielibyście, żeby wasz silnik śpiewał „Oops, I did it again”?

Spokojnie, tak się nie stanie. Chociaż w przyszłości… kto wie.

Póki co Lotus rozpoczął współpracę ze znanym brytyjskim producentem muzycznym, by ten zainspirowanym nutą silnika kultowego Type 49, opracował szereg dźwięków dla nowego w pełni elektrycznego hipersamochodu Evija.

Przeczytaj też: Lotus zbuduje nowy sportowy samochód. Co o nim wiemy?

Patrick Patrikios współpracował wcześniej między innymi z Britney Spears, Pixie Lott, Sią czy Ollym Mursem. W 2018 roku był nominowany do nagrody Brit Award za współpracę z Little Mix, a utwory, nad którymi pracował, były odtwarzane ponad miliard razy.

Patrickowi spodobał się pomysł wykorzystania dźwięku słynnego Type 49, jako punktu wyjścia do opracowania szereg dźwięków dla nowego w pełni elektrycznego hipersamochodu Evija:

Chcieliśmy stworzyć krajobraz dźwiękowy dla Evija, który byłby rozpoznawalnym i charakterystycznym Lotusem. Siedziałem z zespołem programistów w Hethel i dyskutowałem, co to powinno być. Chcieliśmy mieć coś nierozerwalnie związanego z Lotusem, abyśmy mogli opracować schemat dźwiękowy dla jego przyszłych samochodów elektrycznych.

W tym V8 jest czystość, surowa krawędź i emocja, która porusza coś w twojej duszy, tak jak najlepsze piosenki.

Lotus Evija & Lotus Type 49

Jak producent piosenek opracowuje dźwięk do elektryka Lotusa?

Podstawowym zadaniem Patricka było wytworzenie zewnętrznego „hałasu”, który ma emitować Evija, gdy będzie się rozpędzać od 0 do 100 km/h w czasie krótszym niż dziewięć sekund. Jednak korzystając ze stworzonego przez siebie pejzażu dźwiękowego Evija, opracował również dzwonki i dźwięki do wszystkiego, od aktywacji kierunkowskazów po ostrzeżenie o nie zapięciu pasów bezpieczeństwa.

Patrick Patrikious & Lotus Evija

Cały skomplikowany proces rozpoczął się od nagrania dźwięku silnika Type 49, które Patrick wprowadził do swojego komputera. Podczas cyfrowej manipulacji dźwiękiem on i zespół Lotusa zdali sobie sprawę, że spowolnienie dźwięku silnika stworzyło podobną częstotliwość do naturalnego dźwięku, jaki podczas jazdy wytwarza całkowicie elektryczny układ napędowy Evija:

Dostosowałem prędkość odtwarzania i filtrowanie cyfrowe Type 49, aby wygenerować krajobraz dźwiękowy dla Evija – to był bardzo organiczny proces. Wszyscy chcieliśmy stworzyć coś, co wywołałoby emocjonalną więź między samochodem a kierowcą. Dźwięk ma ogromny wpływ na tworzenie i kształtowanie emocji.

Podsumowując swoją pracę, Patrick powiedział:

Jestem zachwycony tym, że dźwięk jednego z najbardziej kultowych samochodów wyścigowych Lotusa wszechczasów był inspiracją dla jego najnowszego pojazdu. Jest w tym zachowana jakaś symetria, która jest piękna.

Przeczytaj też: Lotus E-R9 – inspirowany odrzutowcem elektryk, zaprojektowany do wygrywania wyścigów

Najnowsze

Zaparkował auto w strefie, ale nie zapłacił. Teraz miasto chce od niego 32 tys. zł!

Czy wysokość opłaty za parkowanie samochodu, może przekroczyć jego wartość? Okazuje się, że tak! I to wielokrotnie!

Niemal dwa lata temu informowaliśmy was o przypadku samochodu porzuconego na pewnym płatnym parkingu, którego odebranie wymagałoby opłacenia 43 tys. zł (szczegóły w linku poniżej)! Nowy przypadek astronomicznej opłaty za parkowanie nie jest więc rekordowy w skali Polski, ale bez wątpienia w skali północnej jej części.

Rekordowa opłata za parkowanie – 43 tys. zł!

Samochód o którym mowa, stoi zaparkowany przy jednej z gdańskich ulic, gdzie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Jak informuje portal trójmiasto.pl, pojazd nie ruszył się stamtąd od 1,5 roku, a prawie każdego dnia za jego wycieraczkę trafia kolejny kwitek, informujący o nałożeniu opłaty dodatkowej za nieopłacone parkowanie. Zebrało się ich już 161, co daje kwotę ponad 32 tys. zł!

Jest więc mało prawdopodobne, żeby właściciel zechciał je uregulować, ponieważ samochodem o którym mowa, jest rdzewiejący Opel Vectra B. Taki egzemplarz może nie być wart nawet 2000 zł. Stanowi on jednak dla miasta problem, którego nie można łatwo rozwiązać. Tablice rejestracyjne doprowadziły urzędników do poprzedniego właściciela, który okazał im umowę kupna sprzedaży. Obecny właściciel nie przerejestrował auta i chociaż odbiera korespondencję, to na nią nie reaguje.

Drastyczna podwyżka kary za brak opłaty parkingowej! To dopiero początek wzrostów?

Tymczasem od października 2019 roku Vectra blokuje miejsce parkingowe, a miasto codziennie traci pieniądze z opłat za zajmowanie tego miejsca. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się odholowanie Opla, ale nie ma ku temu podstaw prawnych. Jak wyjaśniła rzeczniczka gdańskiej Straży Miejskiej, Marta Drzewiecka, w wypowiedzi dla trójmiasto.pl:

Nie otrzymaliśmy zgłoszenia w sprawie samochodu pozostawionego przy ul. 3 Maja. Straż Miejska w Gdańsku nie ma podstawy prawnej do odholowania tego auta. Jest ono zaparkowane prawidłowo, nie utrudnia ruchu i nie stwarza zagrożenia. Samochód jest zabezpieczony, zamknięty, szyby ma całe, koła napompowane. W takim stanie nie można uznać go za pojazd nieużytkowany lub tzw. wrak, kwalifikujący się do usunięcia.

Jak na razie trwa więc impas. Urząd Miasta Gdańska zapowiada co prawda, że może podjąć kolejny krok, jakim jest wystąpienie o tytuł wykonawczy, czyli zmuszenie właściciela do uregulowania należności. Póki co urząd czeka, czy obecny właściciel zareaguje na wezwania do zapłaty. Ciekawi jesteśmy, jak zakończy się ta sprawa.

Najnowsze

Przyczepa zamiatała po dwóch pasach, a kierowca uparcie jechał dalej. To musiało się skończyć źle

Większość kierowców nie ma żadnego doświadczenia z przyczepami, ale nawet mając zerowe pojęcie o technice jazdy z nimi, łatwo zauważyć, że coś jest nie tak. Ten kierowca nie zauważył.

Kierowca pickupa jechał obwodnicą Gdańska z przyczepą, na której prawdopodobnie został źle rozłożony ładunek. Zbyt duży nacisk na tył mógł spowodować widoczny efekt – wężykowanie przyczepy po dwóch pasach ruchu i ciągłe zaburzanie toru jazdy samochodu.

A tak wygląda przyczepa ciężarówki powiewająca na wietrze

Nawet ktoś kto nigdy nie ciągnął przyczepy, natychmiast zauważy, że coś tu jest nie tak. Prawdopodobnie zwolniłby i zjechał w najbliższym możliwym miejscu, żeby spróbować rozwiązać problem. Tymczasem bohater tego nagrania jechał dalej, aż wreszcie przyczepą tak zarzuciło, że postawiła cały zestaw w poprzek drogi.

Najnowsze

Kierowca Forda nagle wyskoczył na czołówkę z Porsche. Nie dało się nic zrobić

Dawno nie widzieliśmy tak bezsensownego i niedającego się wyjaśnić wypadku. To znaczy wyjaśnienie z pewnością jakieś jest, ale nie da się na nie wpaść, oglądając to nagranie.

Na wideo w sumie niewiele widać. Auto z kamerą jedzie prostą drogą, przed nim znajdują się jakieś pojazdy, a z naprzeciwka mija je sznur samochodów. Nagle Ford wyjeżdża zza ciężarówki, prosto na czołowe zderzenie z Porsche. Cudem nikt nie zginął, ale dwie osoby zostały ranne.

Wyprzedzał na czołówkę. Na oczach policji

Analizując nagranie z tego zdarzenia, nie mamy zielonego pojęcia, dlaczego do niego doszło. Kierowca Forda jechał w sposób zupełnie zwyczajny, gdy nagle nacisnął na hamulec i gwałtownie zjechał przed Porsche. Jakby się czegoś wystraszył. Może doznał jakiegoś ataku i próbował się zatrzymać, ale bezwiednie szarpnął kierownicą? Trudno powiedzieć.

Najnowsze