Stypendia dla kobiet – inżynierów fundowane przez Range Rover’a

Siódmego listopada w Whitley w Wielkiej Brytanii ogłoszono nazwisko laureatki Range Rover Evoque WISE Scholarship, stypendialnego programu, który ma na celu zachęcenie młodych kobiet do zmieniania oblicza brytyjskiej inżynierii. Harriet Vickers, osiemnastolatka z Spalding w hrabstwie Lincolnshire, jest pierwszą beneficjentką stypendium, które pomoże jej ukończyć studia inżynierskie na Uniwersytecie Durham.

Harriet Vickers laureatka Range Rover Evoque WISE Scholarship.

Oprócz 1000 funtów na pokrycie kosztów nauki, Harriet otrzyma również praktyczne wsparcie mentorskie od doświadczonych inżynierów Jaguar Land Rover oraz WISE (Women in Science and Engineering).

Land Rover jest partnerem WISE – wspólnie stworzyli stypendium mające inspirować młode kobiety do podejmowania zawodu inżyniera, zwiększając tym samym różnorodność w branży motoryzacyjnej. Obecnie kobiety stanowią tylko ok. 13% inżynierów w Wielkiej Brytanii. Program obejmuje udzielenie stypendiów o wartości 9000 funtów, a jest finansowane z nagrody Award MacRobert, którą Land Rover otrzymał w 2012 roku za doskonałą jakość pracy swoich inżynierów.

Zara Phillips zainaugurowała program stypendialny podczas tegorocznej wystawy koni – Royal Windsor Horse Show. Mówiła wówczas bardzo entuzjastycznie o swojej babci, królowej Elżbiety II, która podczas II wojny światowej, szkoliła się w zakresie różnych umiejętności technicznych jako członek pomocniczej służby terytorialnej (Auxiliary Territorial Service), zaś matka Zary, księżniczka królewska Anna, została wybrana na patronkę WISE i tym samym włączył się do grona osób starających się namówić dziewczęta do studiów inżynierskich.

Wystąpienie Zary przyczyniło się do tego, że komisja stypendialna otrzymała bardzo wiele wniosków od studentek, które chcą podjąć dalszą naukę na kierunku technicznym. Komisja sporządziła listę pięciu osób, które jej zdaniem najlepiej wypadły.

Nicci Cook, Jaguar Land Rover Senior HR Manager Product Development i członkini komisji mówi:

– Intencją firmy było zainspirować całe pokolenie młodych kobiet i przekazać im, że swobodnie mogą rozwijać się w takich dziedzinach jak technologia, inżynieria, matematyka. Kandydatki, z którymi się spotkałyśmy, to nie tylko osoby utalentowane, ale też pełne pasji. Te dwie cechy ma właśnie Harriet. Jestem przekonana, że wszystko jej się uda. Harriet może być doskonałą ambasadorką naszej akcji – może zachęcać kolejne dziewczyny do podjęcia podobnej ścieżki kariery.

Harriet otrzyma stypendium 14 listopada podczas imprezy WISE Awards w Londynie. W uroczystości weźmie udział księżniczka królewska Anna, patronka organizacji oraz ponad 300 zaproszonych gości z różnych dziedzin nauki i techniki.

Mamy nadzieję, że niebawem pojawią sie podobne programy również w Polsce.

Najnowsze

Off-road’owy sukces Dagmary Kowalczyk

Startująca w barwach TVN Turbo Dagmara Kowalczyk stanęła na podium jednego z najtrudniejszych rajdów off-road’owych w Polsce. Zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Poland Trophy Dragon Winch Extreme 2013.

Dagmara Kowalczyk zgarnęła 3 miejsce w Poland Trophy Dragon Winch Extreme 2013.
fot. Kuba Kozal

To seria trzech terenowych przepraw, w której zawodnicy walczą o punkty w zakrywającej samochody po dach wodzie, grząskim błocie, na stromych trawersach i praktycznie pionowych podjazdach. Sport zarezerwowany głównie dla mężczyzn.

Dagmara Kowalczyk: Jeszcze kilkanaście miesięcy temu rajdy terenowe śledziłam stojąc przy odcinkach specjalnych. Ale jak mówią w off-roadzie – „błoto wciąga”. I rzeczywiście – mnie wciągnęło po samą szyję. Cały sezon był niesamowitą przygodą. Z moim pilotem Wojtkiem Głowackim, jeździliśmy przez całą noc przy 20-sto stopniowym mrozie, zanurzaliśmy się w lodowatej wodzie, wdrapywaliśmy się w miejsca, gdzie wydawało się – nie ma najmniejszych szans przejść nawet na piechotę. Czasami naprawdę cierpła skóra. Ale pasja jest zdecydowanie silniejsza, więc – nie pytajcie, co kobietę tak ciągnie do błota.

Dagmara Kowalczyk jest jedyną kobietą – kierowcą, która wystartowała w całej serii Poland Trophy Dragon Winch Extreme. Na gorącym fotelu pilotował ją doświadczony zawodnik Wojciech Głowacki. Startowali zmodyfikowanym Jeepem Wranglem z silnikiem Daihatsu Rocky i podwoziem Nissana Patrola.

Pierwsza edycja rajdu Poland Trophy odbyła się w 2007 roku. Seria składa się z trzech rund, organizowanych w różnych miejscach Polski. Zawodnicy pokonują terenowe odcinki specjalne w dzień i w nocy, startując w trzech samochodowych klasach – No Limit, Adventure i Challenge (decyduje rodzaj i ilość posiadanych wyciągarek). Trasy OS-ów przebiegają przez lasy, rzeki, góry, bagna, kamieniołomy i poligony. Auta wykorzystywane w tak trudnym terenie są mocno zmodyfikowane pod kątem masy, mocy i zawieszenia. To jak do tej pory największy sukces dziennikarki, który zaliczyła w swoim pierwszym, pełnym sezonie rajdowym.

Dagmara Kowalczyk podczas Poland Trophy Dragon Winch Extreme 2013.
fot. Tomasz Bartkowiak

Najnowsze

Lakier do paznokci z trupią czachą dla motocyklistek

Szukacie inspiracji na Sylwestra - oto ona! Lakier do paznokci często podkreśla nie tylko nasz strój ale i osobowość. Nails Inc of London wymyślił patent, który może przypaść do gustu motocyklistkom.

Lakier do paznokci z efektem skóry i doklejoną trupia czachą.
Lakier do paznokci Nails Inc of London – efekt skóry.
fot. Nails Inc of London

Zainspirowana najnowszymi trenadami w projektowaniu motocyklowych, skórzanych kurtek i kombinezonów, firma Nails Inc of London stworzyła lakier do paznokci, który przypomina strukturę skóry motocyklowego stroju! Paznokcie pomalowane takim lakierem mogą być dopełnieniem motocyklowej stylizacji.

Lakier do paznokci pod kolor Volvo? Czytaj o nim tutaj.

Lakier dostępny jest w następujących kolorach: czarny, burgund, niebieski, fuksja i kremowy. Poza lakierem dostępny jest też specjalny zestaw z klejem do ozdabiania paznokci – w komplecie małe czaszki do przyklejenia na pomalowane paznokcie.

Każda buteleczka lakieru wykończona jest skórzaną nakrętką. Można je kupić w Sephorze – cena za sztukę od 59 złotych.

Mercedes… do paznokci? Oto lakier niemieckiego producenta dedykowany do aut ze Stuttgartu.

 

 

Najnowsze

Tom Cruise zagra legendarnego kierowcę

Carroll Shelby był znanym amerykańskim kierowcą wyścigowym i konstruktorem samochodów. Zmarł w maju 2012 roku. Właśnie trwają prace nad filmem  pod roboczym tytułem 'Go Like Hell' a w rolę legendarnego zawodnika ma się wcielić Tom Cruise.

Film bazuje na książce pt. „Go Like Hell: Ford, Ferrari and their Battle For Speed and Glory at Le Mans” autorstwa A.J. Baime, który jest jednym z dziennikarzy magazynu Playboy (napisał też książkę na podstawie wywiadów-rzeka ze słynnymi kierowcami: Lloyd’em Ruby, Mario Andretti’m i właśnie Carroll’u Shelby’m).

Zarówno książka jak i film skupiają się na rywalizacji dwóch załóg – Forda i Ferrari w 24-godzinnym wyścigu na torze Le Mans, we Francji, znanym szerzej jako 24h Le Mans. Carroll Shelby zwyciężył tam w 1959 roku.

Michael Mann i Brad Pitt również byli rozważani jak odtwórcy roli Carrola Shelby, ale Tom Cruise został uznany za bardziej odpowiednią osobę – w 1990 roku wystapił w innym filmie o wyścigach samochodowych – „Days Of Thunder”, czyli „Szybki jak błyskawica”.

„Go Like Hell” z Tomem Cruisem zobaczymy w 2015 roku.

Przypominamy, że w polskich kinach od 8 listopada można zobaczyć ostatni hit o walce Nikiego Laudy i Jamesa Hunta. Więcej o filmie Rush tutaj a trailer filmu zobaczysz tu. Absolutnie polecamy!

Wielbicielkom Ethana Hawke polecamy z kolei film Getaway, którego trailer zobaczysz tu.

Najnowsze

Pielęgniarka skacze do kabrioletu ze spadochronem. Film

28- letnia pielęgniarka z Kaliforni, Katie Hansen, zakończyła swój skok spadochronowy lądowaniem na tylnej kanapie jadącego Forda Mustanga Convertible.

Katie za swój wyczyn, z pewnością niebawem stanie się gwiadzą internetu, wszak video z jej skokiem i lądowaniem jest dostępne w sieci.

Dziewczyna miała ogromne szczęście – udało jej się po pierwsze, trafić do samochodu, po drugie „spadała” z nieba z idealną prędkością, aby „zaparkować” w jadącym 64 km/h aucie.

Kobieta zrobiła to po raz pierwszy – na szczęscie udany, a wszystko odbyło się w bezpiecznych warunkach, na zamkniętym pasie lotniska.

Najnowsze