Stwórz sobie własny kamper

Jeśli marzyłaś o tym, żeby w ciągu pięciu minut przeobrazić swoje poczciwe auto w wielofunkcyjną przyczepę kempingową i tak ułatwić sobie podróże po świecie, nic prostszego. Taką możliwość daje przystawka SwissRoomBox, która właśnie zadebiutowała w lżejszej, odświeżonej wersji.

Nowa wersja funkcjonuje pod nazwą RoomBox EasyTech. Za pomocą systemu schowków, paneli i rozkładanych sprzętów tworzy przestrzeń do spania, jedzenia, gotowania i mycia. Obecnie kupujący ma wybór – może zdecydować się na wersję bazową, z wykorzystaniem własnego ekwipunku (tym samym oszczędzając) albo pokusić na tę w pełni wyposażoną. Najbardziej podstawowa, jednogwiazdkowa wersja kosztuje 4,275 dolarów i oferuje stolik oraz miejsce do spania.

fot. materiały producenta

Montaż nie wymaga użycia narzędzi. Przystawka liczy sobie 98 na 77 na 41 cm i waży ok. 60 kg. Złożona, ma formę dwustronnej skrzyni i jest mniej więcej o połowę mniejsza od ekskluzywnej wersji High Tech, liczącej sobie w sumie cztery komory, zawierające dodatkowo kuchenkę i zlew. Przy rozłożonym stoliku swobodnie mieszczą się cztery osoby. Po złożeniu blat służy za bazę łóżka. Pojedyncze elementy mogą być skonfigurowane tak, by np. przeobrazić się w prysznic. Podstawowa wersja z jedną gwiazdką jest wskazana dla tych, którzy dysponują własnym sprzętem.

fot. materiały producenta

Kolejna, dwugwiazdkowa, dodaje nowe komponenty. Cena wynosi 6,200 dolarów, a w wyposażeniu dostajemy dwupalnikową kuchenkę, zlew i zbiorniki na czystą i brudną wodę. Modele trzy- i czterogwiazdkowe wprowadzają takie bajery, jak np. podgrzewanie wody. Istnieje również opcja rozszerzenia przestrzeni do spania – na tyle, że rozwiązanie stwarza turystyczną wygodę dla pięcioosobowej rodziny.

Najnowsze

Gordon Shedden – czy to on jest prawdziwym Stigiem?

Niegdyś był nim Ben Collins – dzisiaj producenci Top Gear dokładają maksimum starań, by zachować tożsamość Stiga w tajemnicy. Kimkolwiek jest następca Collinsa, gra dokładnie według reguł, ograniczając ekspresję do minimum. A tymczasem gruchnęła wieść, że może nim być Gordon Shedden.

Rewelacja pojawiła się na łamach Daily Record i szybko zawojowała inne serwisy informacyjne. Szkocki kierowca wyścigowy stał się wiarygodnym kandydatem po tym, jak zaprezentował test Mondy Mean Mower , kosiarki zdolnej osiągnąć zawrotną prędkość 217 km/h. Samo w sobie o niczym to nie świadczy, ale tak się złożyło, że taki sam test przeprowadził Stig w jednym z ostatnich odcinków Top Gear, a ten zbieg wydarzeń już wyraźnie podsycił ciekawość dziennikarzy.

The Stig
fot. Top Gear

Sam zainteresowany uciekł się do taktyki „nie potwierdzam i nie zaprzeczam”. Jak zauważył, tożsamość człowieka w kombinezonie Stiga nie ma znaczenia, liczy się on sam jako postać, jako swoisty telewizyjny mit. Oczywiście to lakoniczne stwierdzenie nie wystarczyło, by zdusić plotki, ale też nie dało gazetom do ręki niczego konkretnego.

Gordon Shedden
fot. materiały prasowe

Gordon Shedden jest dobrze znany fanom serii  British Touring Car Championship, którą wygrał w zeszłym sezonie, zyskują sobie przydomek “Flash”. Shedden jeździ w barwach zespołu Honda Yuasa i jest trzecim Szkotem w historii, który zdobył ten tytuł (idąc w ślady Johna Clelanda i Jima Clarka). Ściga się od 12 lat i nie ma najmniejszego zamiaru zwolnić.  Czy faktycznie jest Stigiem? Cóż, my jesteśmy skłonne się z nim zgodzić – to nie ma znaczenia.

Źródło: Daily Record

Najnowsze

Coraz więcej samochodów elektrycznych na drogach

Amerykańska studentka Allison Howard okazała się szczęśliwym nabywcą 100-tysięcznego egzemplarza elektrycznego Nissana Leaf, sprzedawanego pod auspicjami aliansu Renault i Nissana.

Dotarcie do takiego wyniku zajęło równo 31 miesięcy – tyle właśnie upłynęło od chwili, gdy pierwszy elektryczny Leaf trafił w ręce inżyniera Oliviera Chalouhi. Wedle danych Nissana, obecnie ponad 71 tysięcy ludzi na całym świecie zakupiło ten konkretny model Leaf, co czyni z niego najlepiej obecnie się sprzedający samochód elektryczny. Głównym odbiorcą jest rynek amerykański, gdzie trafiło blisko 30 tysięcy sztuk, dalej zaś Japonia (28 tysięcy) i Europa (12 tysięcy).

Francuskie skrzydło aliansu, czyli Renault, sprzedało około 30 tysięcy pojazdów elektrycznych od czasów debiutu pierwszego modelu, Kangoo Van Z.E., które trafiło na rynek pod koniec 2011 roku. Jego śladem poszły kolejno Fluence Z.E., dwumiejscowy miejski Twizy i mikroskopijny Zoe.

Allison Howard i jej ekologiczny Nissan Leaf
fot. Nissan

Specjaliści z aliansu wyliczyli, że samochody elektryczne sprzedane przez Nissana I Renault przejechały łącznie około 841 milionów kilometrów przy zerowej emisji spalin. To oznacza z kolei oszczędność 53 milionów litrów paliwa i 124 milionów kilogramów CO2, które nie dostało się do atmosfery (do wyliczenia nie włączono jednakże emisji dwutlenku węgla, które towarzyszy wytwarzaniu elektryczności).

“Samochody elektryczne przestają być ewenementem, a stają trendem” – twierdzi szef aliansu, Carlos Ghosn. „Im bardziej infrastruktura zasilania takich pojazdów będzie się rozwijać, tym większy będzie na nie popyt”.

Najnowsze

Kobieta na czele Formuły 1?

Kto zastąpi Berniego Ecclestone’a na stanowisku szefa Formuły 1? W kuluarach wymienia się najczęściej dwa nazwiska – Christiana Hornera i Monishy Kaltenborn.

Bernie Ecclestone powoli wypada z gry, z czym zresztą sam się liczy. Nie chodzi nawet o jego podeszły wiek – liczy sobie już bowiem 82 lata – ale o aferę łapówkarską, jaka się wokół niego rozpętała. W przerwie między opracowywaniem strategii obrony Bernie udzielił wywiadu dla magazynu „Sport Bild”, i na pytanie, kogo widzi w roli swojego następcy, odpowiedział wprost:

„Czemu nie kobietę? Mogę to sobie bez problemu wyobrazić. Moim zdaniem, kobiety nie cierpią generalnie na przerost ego, i nie trzeba im partyjki golfa, by domknąć umowę. Zazwyczaj pracują ciężej, żeby zyskać sobie uznanie. A ponieważ własne ego spychają na dalszy plan, również w podejmowaniu decyzji są mniej emocjonalne”.

Bernie i Monisha – zmiana warty w F1?
fot. materiały prasowe

Już od jakiegoś czasu w gronie kandydatów do sukcesji przewija się nazwisko Monishy Kaltenborn, rzutkiej 42-latki, współwłaścicielki i zarządcy ekipy Saubera. Jej najpoważniejszym rywalem jest Christian Horner z Red Bulla.

Czy kobieta na stanowisku szefa F1 wyznaczy początek nowej epoki, w której zobaczymy zawodniczki na torach wyścigowych? Wydaje się to logicznym następstwem w świetle ostatnich wydarzeń, toczących się w tle dyskusji o kobietach w Formule 1 – mianowaniu Claire Williams prawą ręką ojca w ekipie Williamsa i dynamicznego rozwoju wyścigowej kariery Susie Wolff.

Najnowsze

Suzuki V-Strom 1000 już wkrótce

Już wkrótce na polskim rynku pojawi się nowy motocykl przeznaczony dla amatorów dalekich podróży – Suzuki V-Strom 1000.

Suzuki V-Strom 1000
fot. Suzuki

Nowy motocykl Suzuki V-Strom 1000 nawiązuje do bogatej tradycji Sport Enduro Tourer zapoczątkowanej modelem DR-Z i kontynuowanej w kolejnych generacjach. Najnowsze wcielenie V-Stroma wyposażone jest w nowo zaprojektowany, mocny widlasty silnik, aluminiową ramę, radialnie montowane przednie zaciski hamulcowe, system ABS, układ kontroli trakcji, a także specjalnie zaprojektowane zintegrowane kufry. Stylistycznie nawiązuje do zaprezentowanego w 1988 roku modelu DR750S – pierwszego, dużego off-roadowego motocykla marki Suzuki. Wprowadzenie modelu V-Strom 1000 planowane jest na rok 2014.

Podczas projektowania nowego motocykla położono duży nacisk na uzyskanie możliwie najniższej masy. Dzięki temu nowy V-Strom 1000 ma być wyjątkowo zwrotny, a wyprostowanie motocykla po zdjęciu ze stopki ma być łatwe i nie wymagać dużo wysiłku. Zmniejszono szerokość silnika, aby zapewnić komfort kierowcy podczas zatrzymywania się. W dalekich podróżach motocykl ma wykazać się wszechstronnością, aby sprawnie pokonywać zmieniające się warunki drogowe i pogodowe. Nowy V-Strom 1000 ma oferować także optymalną stabilność, dzięki zwiększonemu rozstawowi osi i sztywności ramy.

System ABS jest standardowym wyposażeniem w tym motocyklu. Radialnie montowane przednie zaciski hamulcowe znane są już z modelu GSX-R1000 (2011 r.). Ponadto, po raz pierwszy w seryjnym motocyklu Suzuki wprowadzono system kontroli trakcji. Zawieszenie zostało wyposażone w odwrócony (upside-down) widelec teleskopowy. Zmodyfikowano także pozycję kierowcy celem zapewnienia większego komfortu i kontroli nad motocyklem.

Trzyczęściowy zestaw kufrów (boczne oraz centralny) jest z punktu widzenia producenta bardzo ważnym elementem wyposażenia V-Stroma 1000. Kufry boczne są możliwie najwęższe, dzięki czemu mają nie ograniczać stabilności i nie wpływać ujemnie na prowadzenie motocykla.

Pożyjemy, zobaczymy…

Najnowsze