Stres w korku? A może techniki relaksacyjne?

Czynniki takie jak duże natężenie ruchu, czy ryzyko opóźnień, związane z jazdą w korku, mogą skutkować podwyższeniem ciśnienia krwi, a to z kolei prowadzi do poważnych schorzeń. Aby radzić sobie ze stresem, można zastosować techniki relaksacyjne i nie doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania, które ujawniły występowanie ukrytego stresu podczas prowadzenia samochodu po zatłoczonej jezdni, który może wpływać negatywnie na zdrowie fizyczne
i psychiczne.

U kobiet-kierowców stres odbija się często na cerze i mimice twarzy.
fot. Motocaina

Z drugiej strony wyniki uzyskane przez kanadyjskich naukowców pokazują, że jadąc do pracy większy stres jest odczuwany podczas przemieszczania się w warunkach niewymagających wzmożonej uwagi, ponieważ kierowcy mają czas na myślenie o problemach zawodowych, które zwykle powodują większe zaniepokojenie niż prowadzenie samochodu.

– Stres może negatywnie wpłynąć na prowadzenie samochodu, dlatego jeśli czujemy się podenerwowani, warto pomyśleć o technikach relaksacyjnych. W czasie postoju na czerwonym światle, można poświęcić chwilę na oddychanie głęboko z wykorzystaniem przepony. Powietrze należy wciągać nosem, następnie wypuszczać ustami licząc do czterech podczas każdej z tych faz. Czynność należy powtórzyć 20 do 30 razy. W czasie jazdy powinniśmy zadbać o to, aby jak najmniej rzeczy nas rozpraszało i denerwowało. Dlatego zamiast głośnej muzyki lepiej posłuchać muzyki relaksującej – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Obniżyć stres pomoże również rozluźnienie mięśni twarzy i proste ćwiczenia rąk wykonywane podczas postojów – np. naprzemienne energiczne chwytanie kierownicy oburącz i rozluźnianie uścisku. 

Jak jechać w korku?

  • Zachowaj odstęp minimum 1,5 m od poprzedzającego samochodu.
  • Poruszaj się z prędkością dostosowaną do warunków jazdy, umożliwiającą swobodne manewrowanie.
  • Nie wyprzedzaj pasem pobocza z prawej strony.
  • Nie utrudniaj powrotu na właściwy pas kierowcom wyprzedzającym z lewej strony.
  • Nie oddalaj się od samochodu, aby sprawdzić jak długi jest korek.
  • Jeśli postój trwa dłużej niż minutę, warto wyłączyć silnik.
  • Jeśli przesuwasz się regularnie choćby o kilka metrów, ciągłe gaszenie i odpalanie silnika jest nieuzasadnione.

– Ze stresem związanym z kierowaniem auta na zatłoczonej drodze możemy sobie radzić, jeśli nauczymy się rozważnie jeździć i przewidywać wydarzenia na drodze. Ponadto trzeba zawsze starać się jechać jak najsprawniej i jak najbardziej płynnie i umożliwić to samo innym uczestnikom ruchu drogowego. Aby nie doprowadzać do stresujących sytuacji, podczas manewrów takich jak zmiana pasa czy wyprzedzanie należy dokładnie sprawdzać, czy ich wykonanie jest bezpieczne – dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. 

Źródła: yorkshirepost.co.uk, drivers.com, Szkoła Jazdy Renault

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze