Agnieszka Serafinowicz

Strefy Tempo 30 w Warszawie – możesz być za lub przeciw! Gdzie zgłaszać swoje uwagi?

Niemal cała Warszawa będzie strefą Tempo 30.

Władze Warszawy pracują nad projektem wprowadzenia w bardzo szerokim zakresie stref Tempo 30 na ulicach stolicy. Nie ulega wątpliwości, że zmniejszenie prędkości wpływa mniejszą liczbę wypadków, szczególnie śmiertelnych, wielu kierowców obawia się jednak zakorkowania miasta. Tylko do końca listopada potrwają konsultacje społeczne tego projektu, to oznacza, że osoby, które mają wątpliwości co do tego pomysłu mogą wpłynąć na jego ostateczny kształt.

Strefy Tempo 30, gdzie?

Dokładne informacje na temat planowanych stref, w których obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h znajdziemy na interaktywnej mapie proponowanych stref uspokojonego ruchu, opublikowanej na witrynie Urzędu m. st. Warszawy. Mapkę znajdziemy też na witrynie transport.um.warszawa.pl.

Tempo 30

Mapa może budzić wątpliwości, bo gdy się jej dokładniej przyjrzymy, okaże się, że planowane strefy Tempo 30 pojawią się praktycznie w całej Warszawie, budzi to naturalny sprzeciw wielu kierowców, którzy już dziś narzekają na rosnące korki w stolicy. Urzędnicy przekonują jednak, że planowane strefy mają przyczynić się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa na drogach, ale też do usprawnienia płynności ruchu. Nie jest tajemnicą, że włodarze stolicy chcą zachęcić mieszkańców do alternatywnych dla własnego samochodu form transportu takich jak komunikacja miejska, czy rower.

Strefy Tempo 30 – możesz wyrazić swoje zdanie

Każdy, kto ma wątpliwości co do planowanych zmian, może je wyrazić dzięki konsultacjom społecznym projektu. Potrwają one do końca listopada br. Urząd zaplanował również spotkania online oraz spotkania w punkcie konsultacyjnym. Te pierwsze odbędą się w dniach 15 listopada o godz. 17:30 i 24 listopada o tej samej porze na platformach YouTube oraz Zoom. Link do spotkań zainteresowane nimi osoby mogą otrzymać, wysyłając swoje zgłoszenie chęci uczestnictwa na adres: tempo30@um.warszawa.pl.

Oprócz tego urząd zorganizuje spotkania w punktach konsultacyjnych. W chwili tworzenia niniejszego materiału urząd informował o jednym z nich. Mowa o punkcie konsultacyjnym w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Nowolipie 25B w Warszawie, w którym spotkanie zaplanowano 29 listopada w godzinach 14-19. Informacja o drugim punkcie ma pojawić się w najbliższym czasie na stronie konsultacji społecznych warszawskiego urzędu.

Oprócz tego do 30 listopada włącznie zainteresowani mogą wysłać do urzędu maila z uwagami dotyczącymi projektowanych stref Tempo 30 na adres: tempo30@um.warszawa.pl

Warto zaznaczyć, że wytyczenie stref Tempo 30 nie sprowadza się wyłącznie do postawienia znaków drogowych z ograniczeniami prędkości do 30 km/h. Oprócz tego władze Warszawy chcą zmienić organizację ruchu, działanie sygnalizacji świetlnej, a także zamierzają inwestować w elementy infrastrukturalne, takie jak np. progi zwalniające w strefach Tempo 30, modernizacja skrzyżowań, większa liczba skrzyżowań równorzędnych oraz rond.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze