Sprzedaż samochodów dostawczych nadal rośnie! Prognoza na 2021

W przypadku samochodów dostawczych liczba zarejestrowanych samochodów w listopadzie wyniosła 5 754 egzemplarze, odnotowując blisko 9% wzrost względem ubiegłego roku. Jak będzie wyglądała sprzedaż samochodów dostawczych w 2021? Prognozy są optymistyczne.

W przypadku samochodów dostawczych liczba zajerestrowanych samochodów w listopadzie wyniosła 5 754 egzemplarze, odnotowując blisko 9% wzrost względem ubiegłego roku. Warto zaznaczyć, że polski rynek motoryzacyjny skupia się przede wszystkim na przedsiębiorcach, którzy chętnie kupują nowe samochody w ramach rozbudowy floty korzystając z atrakcyjnych form finansowania. Przedsiębiorstwa to nie tylko floty osobowych samochodów dla przedstawicieli handlowych, ale także tabory składów ciężarowych czy dostawczych.

Samochody dostawcze – wzrost zainteresowania pomimo pandemii

Choć pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na zachowania zakupowe klientów rynku motoryzacyjnego, w przypadku samochodów dostawczych zauważalna jest wzrostowa tendencja

Jak podaje Samar, tylko w listopadzie 2020 zarejestrowano o 9,3% więcej samochodów dostawczych niż w ubiegłym roku (11.2020 –  5 921) i o 8,9% więcej niż w październiku (więcej o 484 samochody). Warto zaznaczyć, że październik podobnie jak marzec to dwa krytyczne miesiące 2020, w którym miała miejsce kolejne pierwsza oraz druga fala epidemia i związanych z tym obostrzeń.

W ujęciu roczny, podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, również wśród modeli dostawczych, mikrobusów czy  pojazdów o zabudowie specjalnej zarejestrowano blisko 13 000 pojazdów mniej (-18,3%).

W przypadku niektórych województw liczba zarejestrowanych samochodów spadła minimalnie, tylko w województwie dolnośląskim zarejestrowano o niecałe 2% mniej pojazdów dostawczych niż w roku ubiegłym, w wielkopolskim – 12%

Ranking zarejestrowanych samochodów dostawczych według województw

*ranking samochodów dostawczych, minibusów i pojazdów specjalnych

Dane zebrane na bazie raportów : https://www.samar.pl/__/75/Ranking-TOP-50-TOP-10.html

Reeksport nowych samochodów w Polsce

Jak nietrudno zauważyć, wśród zachodnich województw liczba zarejestrowanych samochodów jest stosunkowo wysoka na tle globalnych wyników rejestracji pojazdów w Polsce. Eksperci Samar wskazują fakt, że epidemia koronawirusa i ogólny przestój gospodarek wpłynął dodatnio na zjawisko reeksportu towarów, w tym także samochodów. Wiele aut zakupionych i zarejestrowanych w Polsce stanowiła towar eksportowy, a tylko w listopadzie 2020 około 9,24% pojazdów została wywieziona poza granice kraju. Sam poziom reeksportu rok do roku wzrósł o 16,46%.

Najczęściej kupowane dostawczaki w 2020 – ranking

Renault Master 6781 sprzedanych egzemplarzy w 2020 roku

Mercedes Sprinter 5991 sprzedanych egzemplarzy w 2020 roku

Fiat Ducato 5783 sprzedanych egzemplarzy w 2020 roku

IVECO Daily 3799 sprzedanych egzemplarzy w 2020 roku

Ford Transit 3278 sprzedanych egzemplarzy w 2020 roku

Renault Trafic 2912 sprzedanych egzemplarzy w 2020 roku

Peugeot Boxer 2783 sprzedanych egzemplarzy w 2020 roku

Volkswagen Transporter 2453 sprzedanych egzemplarzy w 2020 roku

Ford Transit Custom 2444 sprzedanych egzemplarzy w 2020 roku

Volkswagen Crafter 2012 sprzedanych egzemplarzy w 2020 roku

Sprzedaż samochodów dostawczych w leasingu – najlepszy wynik w 2020 roku

Wzrost zainteresowania zakupem samochodu pod koniec roku produkcyjnego to pewnego rodzaju standard w świecie motoryzacji. Na jesienne wyprzedaże roczników czekają zarówno osoby prywatne zainteresowane zakupem samochodów za gotówkę lub kredyt, jak i przedsiębiorcy. Choć koronawirus spowodował wiele zmian w branży automotive, w przypadku Superauto.pl to jeden z ciekawszych okresów pod względem biznesowym. Tylko w listopadzie firmie udało się podpisać 120 nowych umów rezerwacyjnych z klientami zainteresowanymi leasingiem samochodu dostawczego. W przypadku sprzedaży samochodów dostawczych ostatnie trzy miesiące to ponad 210 sprzedanych egzemplarzy. Tylko w październiku, kiedy branża przeżywała największe zawirowania od marca br. Superauto.pl przekazało kluczyki do 77 dostawczych samochodów. 

Sprzedaż samochodów 2021 – prognoza

Jak podaje Marcin Bołtryk (red. Puls Biznesu), rynek motoryzacyjny cofnął się o 3 lata. Prognoza na 2021? Będzie lepiej, ale na pewno nie tak dobrze jak w 2019 roku. Warto przypomnieć, że pod koniec 2019 roku Instytut Badań Nad Motoryzacją wskazywał delikatny spadek liczby zarejestrowanych samochodów w 2020 roku, jednak czas pandemii mocno wpłynął na te wczesne przewidywania. Jak prognozują analitycy rynku, rok 2021 ma stanowić odbicie po pandemii koronawirusa, a wzrost zarejestrowanych samochodów w Polsce ma być wyższy o około 10,1% względem wyniku z roku 2020. To optymistyczny scenariusz. Decydujący wpływ na statystyki będą mieli producenci, którzy od stycznia 2021 roku będą zmagać się z nowymi normami emisji spalin. 

Norma emisji spalin a zakup nowego samochodu

“Nowe normy spalin mogą doprowadzić do podniesienia cen samochodów. Będzie to podyktowane chęcią zamortyzowania kar, jakie będą nakładane na producentów z uwagi na przekroczenie dopuszczalnych maksymalnych norm.” Jak przypominają eksperci sprzedaży Superauto.pl w przypadku modeli, które od nowego roku będą przekraczały normy spalin producenci zapłacą 95 euro za każdy 1 g, w przypadku każdego pojazdu. Według normy Euro 6d współczynnik maksymalnego przekroczenia ilości emitowanych spalin, z 2,1 spadnie do poziomu 1,43, co w przypadku diesla stanowi różnicę na poziomie 54 mg/km (max. 114 mg/km) 168, dla benzyny 44 mg/km (max. 85 mg/km). 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze