Sprawdzisz punkty karne przez internet!

Do tej pory sprawdzenie liczby punktów karnych było nie lada wyzwaniem. Wiązało się z koniecznością odwiedzenia komisariatu policji. Już niebawem zrobimy to przez internet.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowuje projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. W ramach tej nowelizaji kierowcy będą mieli możliwość sprawdzenia online informacji o punktach karnych. System będzie dodatkowo rozwinięty o badania techniczne pojazdów czy informacje o szkołach jazdy. Zostaną wykorzystane bazy danych zgromadzone w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Ministerstwo uruchomi e-usługi „sprawdź moje uprawnienia” oraz „sprawdź informację o punktach karnych”. Kierowca będzie mógł sprawdzić ile ma punktów karnych i jakie naruszenia są przypisane do jego konta. W przyszłości system pozwoli nawet na opłacanie mandatów przez internet.

Kolejną, dość istotną usługą, będzie opcja „udostępnij dane pracodawcy”. Przedsiębiorcy prowadzący działalność wymagającą kierowców z uprawnieniami będą mogli sprawdzać, czy dany pracownik rzeczywiście posiada uprawnienia.

Kandydaci na kierowców, a także sami kierowcy będą mogli sprawdzić szkoły jazdy i ocenić ich jakość na podstawie statystyk. 

Pomysłodawcy planują też utworzenie aplikacji, która będzie powiadamiać kierowców i właścicieli pojazdów o ważnych terminach, takich jak przeglądy, czy wygaśnięcie polisy OC. 

Prace nad modernizacją CEPiK-u i uruchomieniem nowych usług mają się zakończyć w 2016 roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze