Sprawdzasz oświetlenie w aucie? Teraz jest na to dobry moment

Światła w samochodzie to bardzo istotny element wpływający na bezpieczeństwo na drodze. Zwłaszcza teraz trzeba pamiętać o ich prawidłowym używaniu, a także o odpowiedniej kontroli.

Sprawdź światła w swoim aucie

W siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca kampanię „Twoje światła – twoje bezpieczeństwo”. Podkreślano w jej trakcie jak ważną rolę pełni oświetlenie pojazdu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że sprawne i dobrze wyregulowane światła zmniejszają ryzyko wypadku na drodze, ale nie każdy sprawdza, czy w jego samochodzie wszystko jest OK.

Teraz jest ku temu dobra okazja, ponieważ w dniach 1.12, 8.12 oraz 15.12 odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na stacjach diagnostycznych posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, na których kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w swoich pojazdach.

Światła samochodowe a przepisy

My z kolei przypominamy, że sprawne światła to jedno, a ich prawidłowe używanie to drugie. Bardzo częstym błędem jest korzystanie przez kierowców ze świateł do jazdy dziennej bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Tymczasem Prawo o ruchu drogowym jest w tym względzie jednoznaczne (art. 51):

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Innymi słowy, jeśli pojawią się opady deszczu lub mgła, mamy obowiązek przełączyć się na światła mijania. W przeciwnym razie narażamy się na zatrzymanie przez policję – taryfikator mandatów przewiduje 100 zł i 2 punkty karne za takie przewinienie. Natomiast jazda bez odpowiedniego oświetlenia w nocy to już 200 zł i 4 punkty karne.

Światła przeciwmgielne

Z drugiej strony należy też pamiętać, aby nie nadużywać świateł, co również się zdarza. Najbardziej uciążliwi są kierowcy, którzy używają tylnych świateł przeciwmgielnych pomimo tego, że widzialność nie jest zła. Przypominamy więc zapis z art. 30, pkt. 3 Kodeksu drogowego:

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Przednie światła przeciwmgielne nie oślepiają innych kierujących, a do tego nie dotyczy ich zasada 50 metrów, ale również nie powinniśmy ich nadużywać. Warto przy tym pamiętać, że jest jeden wyjątek, kiedy możemy je włączyć, pomimo braku mgły lub intensywnych opadów (art.. 51, pkt. 5):

Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgielnych również zostało ujęte w taryfikatorze mandatów, który za takie przewinienie przewiduje 100 zł i 2 punkty karne.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze