Sprawdź, czy gorące lato nie zaszkodziło Twojemu akumulatorowi

Przed zimą warto sprawdzić stan akumulatorów w swoich samochodach, ponieważ mogły zostać uszkodzone podczas długotrwałych upałów w tym roku. Okazuje się, że zimowe awarie akumulatorów, są często wynikiem szkód wywołanych wcześniej wysoką temperaturą, a minione lato początkiem ich końca.

Wysoka temperatura radykalnie skraca żywotność akumulatora, więc kiedy nadchodzi zima, zwłaszcza starsze akumulatory mogą przestać działać. Optymalna temperatura zewnętrzna dla akumulatora samochodowego wynosi +20°C, a tego lata temperatury przekraczały +30°C. Wysokie temperatury prowadzą do samorozładowania akumulatora i powodują szybsze starzenie się jego części elektrochemicznych. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale letnie upały są trudniejsze dla akumulatora niż zimowy chłód, ponieważ wyższe temperatury zdecydowanie negatywnie wpływają na zawarte w nich substancje chemiczne, które wytwarzają energię. Wysokie temperatury przyspieszają korozję płyt wewnętrznych i szybciej odparowują elektrolit.

Wyczerpane lub uszkodzone akumulatory są jedną z głównych przyczyn wezwań pomocy drogowej, a także dochodzi do ogromnej liczby awarii z powodu akumulatorów, które są po prostu zbyt stare, aby prawidłowo wykonywać swoje zadanie. Z drugiej strony niewielu kierowców przywiązuje wagę do akumulatora w samochodzie. Będąc jedną z najważniejszych części każdego nowoczesnego pojazdu, akumulator zarządza szerokim zakresem zadań i urządzeń, od uruchomienia silnika po zasilanie komputerów w samochodzie.

Chociaż akumulatory mogą funkcjonować średnio pięć lat lub dłużej, jeśli się o nie dba, jednak większość akumulatorów samochodowych zużyje się i przestanie działać w ciągu trzech lat codziennego użytkowania w normalnych warunkach. Podobnie jak bateria komputera lub smartfonu staje się mniej wydajna z każdym ładowaniem, tak akumulator samochodu stopniowo traci swoje właściwości za każdym razem, gdy jest ładowany przez silnik pojazdu. Po trzech latach zwykle nadchodzi czas, aby go wymienić.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Coś w tym jest, akumulator firmy na B. w
podziemnym garażu bez rozkręcania działał 9 lat, pod chmurką padanie kolejnych po 3-4 latach.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze