Quantcast
Karolina Chojnacka

Specjalne opony dla samochodów elektrycznych? Pirelli wprowadza opony z indeksem HL

Włoska firma Pirelli jest kojarzona ze sportowych opon, które trafiają do bolidów Formuły 1, ale też tych zwyczajnych z wyższej półki, które zazwyczaj „noszą” supersamochody. Słynna oponiarska firma idzie z duchem czasu i przygotowała specjalne opony dla samochodów elektrycznych. Czym się wyróżniają?

Pirelli wprowadza na rynek swoje pierwsze opony z indeksem nośności „HL”, nośności High Load. Jest to nowy rodzaj opon dedykowany głównie dla samochodów elektrycznych, hybrydowych, a także tych typu SUV. Tego rodzaju pojazdy są zazwyczaj cięższe ze względu na dodatkowe akumulatory, a nowe opony Pirelli zostały zaprojektowane tak, by zapewnić wysoki komfort prowadzenia pojazdu i niższy opór toczenia.

Nowy typ opon posiada indeks HL (high load – wysokie obciążenie) na ścianie bocznej, by wskazać na ich zdolność utrzymania 20% większej masy w porównaniu do standardowych opon, a także 6-9% większej masy niż opony z indeksem XL tego samego rozmiaru.

Pirelli wprowadza specjalne opony dla samochodów elektrycznych z indeksem HL
Pirelli wprowadza specjalne opony dla samochodów elektrycznych z indeksem HL, fot. materiały prasowe / Pirelli

Luksusowy elektryczny sedan, Lucid Air będzie pierwszym pojazdem, który zostanie wyposażony w nowe opony HL Pirelli. Samochód będzie produkowany i sprzedawany w Stanach Zjednoczonych już w tym roku, a dedykowane dla niego opony Pirelli P Zero będą dostępne w następujących rozmiarach: HL 245/35R21 99 Y XL na przedniej osi oraz HL 265/ 35 R21 103 Y XL na tylnej osi. Zgodnie ze strategią Pirelli „Perfect Fit”, opony P ZERO dla samochodu Lucid Air zostały stworzone we współpracy z producentem samochodu, by w pełni sprostać wymaganiom jakości. W celu umożliwienia identyfikacji tego konkretnego modelu stworzonego dla amerykańskiego producenta, opony będą posiadać na bokach oznaczenie „LM1”.

Lucid Air ma być jednym z największych konkurentów dla Modelu S Tesli oraz elektrycznych Mercedesów, co bezpośrednio wskazuje, że jedna z jego największych zalet sprowadza się do aerodynamiki oraz zasięgu na jednym ładowaniu, w którym same opony mają sporo do powiedzenia.

Te zrobione na zamówienie opony P ZERO będą wspierane przez technologie Elect i PNCS Pirelli. Pirelli Elect oferuje niższy opór toczenia w celu zwiększenia zasięgu oraz zmniejszony hałas dla maksymalnego komfortu. Technologia Pirelli Elect zakłada sprostanie wymaganiom elektrycznej skrzyni biegów oraz strukturę zdolną do utrzymania masy zestawu akumulatorów. Dodatkowo, opona w tej technologii wykonana jest ze specjalnej mieszanki materiałów zapewniającej przyczepność. Aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort wnętrza, technologia PNCS składająca się ze specjalnego materiału dźwiękochłonnego umieszczonego w oponie pomaga stłumić wibracje powietrza, które mogłyby dostać się do wnętrza pojazdu. Korzyści płynące z tego systemu można odczuć zarówno na zewnątrz, jak i w środku samochodu.

Lucid Air
Pirelli wprowadza specjalne opony dla samochodów elektrycznych z indeksem HL, fot. materiały prasowe / Pirelli

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze