Specjalna edycja YZF-R 125 na 50. rocznicę World Grand Prix

Wystarczy spojrzeć na ten motocykl, by móc zakochać się od pierwszego wejrzenia. Yamaha YZF-R 125 wydana z okazji 50. rocznicy World Grand Prix kusi swoim agresywnym wyglądem. Zobaczcie, jakimi nowościami Japończycy obdarzyli ten model.

Na pierwszy rzut oka motocykl wygląda, jak gdyby był przygotowany do rywalizacji w królewskiej klasie. Nic bardziej mylnego! Sercem motocykla jest chłodzony cieczą, czterosuwowy silnik o pojemności (uwaga!) 125 cm3.

fot. Yamaha

Z silnikiem współpracuje sześciobiegowa przekładnia, która z krótkosuwowym układem silnika umożliwia gwałtowne zwiększanie obrotów, co może zapewnić frajdę niejednemu młodemu adeptowi jazdy motocyklem.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na obecność ramy Deltabox, która została dostosowana specjalnie dla entuzjastów jazdy sportowej – dzięki temu jeźdźcy bez problemu znajdą wygodną pozycję dla siebie. Rama natomiast jest połączona z odlewanym aluminiowym wahaczem.

fot. Yamaha

Według informacji producenta, motocyklowi zafundowano najlepsze hamulce w swojej klasie – hamulce tarczowe o średnicy 292 milimetrów. Przedni hamulec z zaciskiem dwutłoczkowym w połączeniu z tylną tarczą 230 mm ma zapewnić płynne, kontrolowane hamowanie z dowolnej prędkości. 

Najnowsze

Nowe Maserati wjeżdża na salony

Szósta generacja Maserati Quattroporte ujrzała światło dzienne. Zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas salonu samochodowego w Detroit w styczniu 2013 roku.  

Nowy model jest w stosunku do poprzednika zarówno dłuższy (dokładnie o 148 mm, liczy sobie bowiem 5200 mm), jak i lżejszy. Zastosowanie aluminium pozwoliło zmniejszyć masę auta o 50 kg. Również rozstaw osi jest większy (co zapowiada więcej miejsca na nogi).

Maserati zostanie wprowadzone na rynek z napędem na koła tylnej osi, ale w opcji dostępny będzie również napęd na cztery koła, chociaż trzeba będzie poczekać na niego około roku.

fot. Maserati

Samochód jest wyposażony w silnik V8 o pojemności 4,7 litra i mocy ponad 450 KM. W przyszłości zapewne dojdą również warianty V6 i V8 z doładowaniem.

Kosmetyczne zmiany wprowadzone przez producenta mają zgodnie z założeniem nadać autu bardziej zdecydowany i luksusowy charakter. Pod tym kątem przemodelowano kabinę pasażerską. Większość urządzeń pokładowych można obsługiwać za pośrednictwem centralnego wyświetlacza dotykowego.

Zapowiadana cena nowego Maserati to 80 tysięcy funtów, chociaż w wersji z topowym wyposażeniem może sięgnąć pułapu 120 tysięcy funtów.

 

Najnowsze

Małgorzata Kulis dyrektorem generalnym Volvo Truck Center Polska

Bardzo rzadko się zdarza, aby to kobieta objęła najważniejsze stanowisko w dużej firmie z branży motoryzacyjnej. Taka tendencja jest zarówno na świecie, jak i w Polsce. Dziś dotarła do nas jednak bardzo dobra informacja.

Małgorzata Kulis – dyrektor genaralny Volvo Truck Center Polska.
fot. Volvo Truck Center Polska

1 listopada Małgorzata Kulis objęła stanowisko dyrektora generalnego w Volvo Truck Center Polska. Jej powołanie jest wynikiem rozwoju własnej, w pełni zarządzanej przez Volvo sieci dealersko-serwisowej w Polsce.

Małgorzata Kulis związana jest z marką Volvo od prawie 15 lat. Ma bogate doświadczenie zdobyte na różnych kierowniczych stanowiskach w siostrzanej firmie Volvo Financial Services.

Przed objęciem nowego stanowiska, Małgorzata Kulis była dyrektorem handlowym i członkiem zarządu VFS centrum serwisowe regionu Europy Centralno-Wschodniej, odpowiedzialnym za wsparcie finansowe produktów z grupy Volvo sprzedawanych przez Volvo Trucks, Volvo Construction Equipment i Volvo Buses. Jeszcze wcześniej pełniła funkcję dyrektora zarządzającego VFS Usługi Finansowe Polska. Pod jej kierownictwem firma odnotowała znakomite wyniki sprzedaży we współpracy z lokalnymi organizacjami Volvo Trucks, Renault Trucks i Volvo Maszyny Budowlane.

Małgorzata Kulis jednocześnie została członkiem zarządu regionu Europy Centralno-Wschodniej Volvo Trucks, którego dyrektorem zarządzającym pozostaje Tom Jörning. 

Serdeczne gratulacje Pani Dyrektor!

Najnowsze

Podaruj sobie odrobinę Lamborghini

Jeżeli nie stać cię na autentyczne Lamborghini, ale jednak stać na odrobinę szaleństwa... oferta dla kolekcjonerów.

Model Lamborghini Aventador LP 700-4 został zbudowany w skali 1:18 i pokryty kryształami Swarovskiego. W sumie wykorzystano ich 8400. Nic zatem dziwnego, że błyszczy już z daleka. Będzie się świetnie prezentował na półce obok innych cacek w podobnym stylu, bo na zabawkę dla dziecka raczej niespecjalnie się nadaje.

fot. Burago

Tylko ta cena… 1000 euro i można obwołać się szczęśliwym właścicielem. Rzecz jednak wymaga pośpiechu, bo limitowana edycja obejmuje jedynie 500 egzemplarzy.

Skusicie się…?

Najnowsze

Prawdziwa kobieta ciężarówki się nie boi

W Europie zaledwie 1% kierowców ciężarówek, pracujących w transporcie, to kobiety. Z drugiej strony przemysł logistyczny i transportowy cierpi na braki w personelu i zmniejszoną efektywność. „Zatrudniajcie więcej kobiet” – mówi Ellen Voie, założycielka Women in Trucking.

To proste i wydawałoby się oczywiste rozwiązanie wydaje się jednak trudne do przeprowadzenia w dziedzinie, w której bardzo żywa jest kultura macho. Organizacja Women in Trucking, założona przez Ellen Voie i wspierana przez Volvo, konsekwentnie z tym walczy, starając się otwierać drogę do zatrudniania kobiet w przemyśle transportowym – nie tylko w charakterze kierowców. W Stanach Zjednoczonych, czyli na bezpośrednim obszarze działania założonej w 2007 roku organizacji, kobiet za kierownicami ciężarówek jest najwięcej – 5% ogólnej liczby. Podwojenie tych statystyk, zdaniem Ellen, stanowiłoby istotny krok w stronę wypełnienia wakatów. Zdarza się również, że dla małżeńskiej pary zatrudnienie w tym biznesie jest sposobem na życie. Wspólnie jeżdżą, wymieniają się za kierownicą, praktycznie cały czas spędzają w ciężarówce.

Ellen Voie, założycielka i prezes Women in Trucking
fot. womenintrucking.org

Volvo Trucks wspiera działalność organizacji Women in Trucking, ponieważ – wedle słów przedstawiciela firmy, Svajone Drabatiene – społeczeństwo potrzebuje silnych kobiecych wzorców. Istnienie i propagowanie takowych to zysk nie tylko dla transportu i logistyki, ale również innych dziedzin.

Misja Women in Trucking opiera się na dwóch filarach – po pierwsze, zachęcaniu kobiet do zatrudniania się w charakterze kierowców, po drugie – na motywowaniu przedstawicieli przemysłu transportowego do wprowadzania zmian i przejrzystości w ich wewnętrznych regulacjach. Tą samą drogą idą inne organizacje, umiejscowione w Europie: Lady Truck Drivers w Wielkiej Brytanii, La Route Au Féminin we Francji, Queen of the Road w Szwecji, NaisPark w Finlandii, Kitty Truckers w Słowenii i Buona Strada we Włoszech.

Statystyki (liczba kobiet zatrudnionych jako kierowcy ciężarówek w poszczególnych krajach)

Stany Zjednoczone – 5,3%

Kanada – 3,5%

Szwecja – 3%

Wielka Brytania, Australia, Dania – 1-2%

Ogółem w Europie – 1%

 

Najnowsze