Ewa Kania

Co to jest skrzyżowanie typu X? Kto ma na nim pierwszeństwo

Przepisy wyróżniają kilka rodzajów skrzyżowań, a każde z nich ma swoją specyfikę, o której kierowcy nie zawsze wiedzą. Wyjaśnijmy czym jest skrzyżowanie typu X oraz jakie panują na nim zasady.

Skrzyżowanie typu X – przepisy

Intuicja podpowiada, że nazwa tego skrzyżowania odnosi się do jego kształtu. Litera X nie jest jednak jego dokładnym odwzorowaniem, ale to uproszczenie jest na tyle zrozumiałe, że znalazło się nawet na znaku, który stoi przed takimi skrzyżowaniami. Zgonie z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

Znak A-5 „skrzyżowanie dróg” ostrzega o skrzyżowaniu dróg, na którym pierwszeństwo nie jest określone znakami.

Co to oznacza? Skoro pierwszeństwa nie określają znaki, to informacja, że mowa o skrzyżowaniu równorzędnym. Każdy kierowca chyba wie, jak wtedy określić, kto ma pierwszeństwo?

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu typu X?

W sytuacjach równorzędnych pierwszeństwo określa zasada prawej ręki. To znaczy, że kierujący zbliżający się z naszej prawej strony ma przed nami pierwszeństwo. Jeśli spotkają się na przykład trzy pojazdy, to przepuszczają się po kolei, zgodnie z powyższą zasadą.

Teoretycznie może dojść w takim miejscu do sytuacji patowej, w której z każdej drogi nadjedzie pojazd i każdy będzie musiał komuś ustąpić pierwszeństwa. Wtedy trzeba zdać się na uprzejmość i dobrą wolę – jeden z kierujących musi zrezygnować ze swojego pierwszeństwa, wyraźnie to sygnalizując. Po przepuszczeniu jednego auta, sprawa zostaje rozwiązana.

Czy fotoradar może zrobić zdjęcie tyłu pojazdu? Kierowcy mogą łatwo się naciąć

Skrzyżowanie typu X – najczęstsze błędy

Na skrzyżowaniu typu X kierowcy popełniają kilka typowych błędów. Podstawowym jest niezwracanie uwagi na znaki, przez co mają problem z określeniem pierwszeństwa przejazdu.

Nie każdy kierowca wie też, na co wskazuje znak A-5. Podobnie nie każdy potrafi wyjaśnić, czym jest zasada prawej ręki, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Ryzyko zaistnienia powyższych błędów może wzrastać, jeśli dane skrzyżowanie nie wygląda jak równorzędne. Jeśli jedziemy drogą nieco szerszą lub posiadającą dodatkowe elementy (jak miejsca parkingowe, droga dla rowerów), łatwo ulec wrażeniu, że jedziemy drogą „główną” i to my mamy pierwszeństwo. Tymczasem decydują o tym znaki. Skrzyżowania typu X czyli równorzędne, często spotykane są na uliczkach osiedlowych, gdzie czasami panują lokalne „zwyczaje”. Niepisana zasada, która droga uznawana jest za tą z pierwszeństwem. Nie każdy niestety musi o tym wiedzieć, a wtedy nietrudno o zderzenie kierowcy „miejscowego” z „przyjezdnym”.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze