Skoda Citigo – młodsza siostra Fabii

Zbudowany na wzór Volkswagena up!, nowy model Skody to mniejszy od Fabii przyszły konkurent Toyoty Yaris, czy Peugeota 107. Czy może odnieść sukces?

Skoda Citigo
fot. Skoda

Owszem, bo przecież musi być tańszy od up!, czy ewentualnej bliźniaczej konstrukcji marki Seat. Citigo zadebiutuje w Czechach jeszcze w tym roku, w pozostałych krajach Europy pojawi się na początku lata 2012. Wprowadzony na rynek zostanie najpierw model w wersji 3-drzwiowej, a w następnej kolejności jego 5-drzwiowa odmiana.

Z długością 3,56 metra, szerokością 1,65 m oraz wysokością 1,48 m, Skoda Citigo jest jednym z najmniejszych samochodów w swoim segmencie (A). Jak na tę klasę ma oferować jednak dużo miejsca wewnątrz. Objętość bagażnika to 251 litrów i może zostać powiększona do 951 litrów po złożeniu oparć tylnych siedzeń.  

Wnętrze nowej Skody wygląda schludnie i zapowiada się jako całkiem funkcjonalne.
fot. Skoda

Model ten jest dedykowany głównie młodym kierowcom, rodzinom myślącym o kupnie drugiego lub trzeciego samochodu, oraz tzw. „best agers” – osobom mającym powyżej 55 lat. Po raz pierwszy w samochodach czeskiej marki, w celu ochrony głowy kierowcy oraz pasażera zastosowano zintegrowane boczne poduszki powietrzne z funkcją ochrony głowy. Bezpieczeństwo podróżowania ma podnosić także nowy asystent hamowania „City Safe Drive”, który automatycznie aktywuje się poniżej prędkości 30 km/h i uruchamia czujniki laserowe identyfikujące niebezpieczeństwo kolizji. Wraz z Volkswagenem up!, Citigo jest obecnie jedynym samochodem w segmencie małych aut, który oferuje tę funkcję.

Skoda Citigo będzie wyposażona w dwa nowe, trzycylindrowe silniki benzynowe o pojemności 1.0 litra i mocy 60 KM oraz 75 KM. Średnie zużycie paliwa dla modelu z jednostką napędową o mocy 60 KM ma wynosi 4,3 l. na 100 kilometrów. Silnik o mocy 75 KM ma pochłaniać 4,7 l. paliwa na 100 kilometrów.

Skoda Citigo to bliźniacze nadwozie do Volkswagena up! oraz przyszłego, małego autka Seata.
fot. Skoda

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze