Skład kobiecej ekipy w żużlu

Niedawno informowałyśmy o powstaniu kobiecej drużyny żużlowej. Dla niektórych może to nadal wydawać się żartem, ale właśnie w Danii otwiera się drogę dziewczynom do profesjonalnego uprawiania speedwaya.

Amalie Hermansen znalazła się w składzie teamu.
fot. team-amalie.dk

Zespół kobiecy z Esbjerg nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, jednak nie stanowi to na razie żadnego problemu dla reprezentantek drużyny, jak i ich managera. Jest nim człowiek od lat związany z żużlem – Søren Matthiesen. Co prawda próbował kiedyś swoich sił na motocyklu żużlowym, jednak ze względów finansowych musiał zrezygnować z czynnego uprawiania tego sportu.

– Zacząłem jeździć w 1991 roku na motocyklu o pojemności 50 cm3, rok później przeniosłem się na motor o pojemności 80 cm3, który otrzymałem od Nickiego Pedersena. W latach 1995-1996 jeździłem już na profesjonalnym sprzęcie, jednak z przyczyn finansowych nie mogłem kontynuować swojej przygody z jazdą. Wszystkie lata spędziłem w Esbjerg, gdzie właśnie dziewczyny zaczynają tworzyć nową historię – wspomina Søren Matthiesen.

Søren Matthiesen
fot. Kinga Wachowska

Søren miał już okazję być wcześniej managerem, a także pracować jako mechanik żużlowy.
– Z czasów mechanikowania, które trwają do chwili obecnej, miałem już okazję współpracować z takimi zawodnikami jak Jesper Monberg, Niels Kristian Iversen, Kenneth Bjerre oraz Charlie Gjedde. W 2000 roku byłem managerem chłopięcej drużyny z Esbjerg, która ścigała się na motorach o pojemności 80 cm3. Teraz nie mogę się doczekać nowego sezonu, który rozpocznę razem z dziewczynami – dodaje Søren.

Kobiety, których nazwiska już znamy, mają doświadczonego managera. Kolejnym sukcesem jest pozyskanie sponora – firmy Wulf, która nie dość, że zaopiekuje się dziewczętami, to jeszcze wykona dla nich stroje, w których będą jeździć w 2010 roku.  Być może nazwa zespołu będzie miała coś wspólnego z nowym sponsorem?
– Zastanawialiśmy się nad nazwą Team Wulf, z racji sponsorowania dziewczyn właśnie przez firmę. Jednak decyzja jeszcze nie zapadła – mówi Søren Matthiesen.

Nanna Jørgensen
fot. Jakub Janecki

Wszyscy zaangażowani w powstanie nowego zespołu uważają, że szansa dla płci pięknej na profesjonalne uprawianie speedway’a jest świetnym pomysłem. Tym bardziej, że w Danii od bardzo dawna dziewczyny pojawiały się w żużlu, jednak jak do tej pory, nigdy nie powstała kobieca drużyna.

Drużynę z Esbjerg będzie reprezentowało sześć dziewczyn, w tym jedna Szwedka, czyli ekipa otwiera drzwi również dla dziewczyn z innych krajów (szansa dla Polek!). Reprezentantkami zespołu będą Dunki: Nanna Jørgensen, Stefanie Jensen, Cebine Randrup, Michelle Schøler, Amalie Hermansen oraz wspomniana Szwedka – Chatrine Friman Brantvik.

Już niebawem na www.motocaina.pl/zuzel będzie można bliżej zapoznać się z sylwetkami zawodniczek.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze