Siostry Paige i Belle Wheeler gwiazdami drag racingu

Jednym z ostatnich bastionów męskiej dominacji są zawody w drag racingu, ale i tutaj rośnie mężczynom damska konkurencja. O tym, że to sport nie tylko dla facetów, przekonane są siostry Paige i Belle Wheeler, które w przyszłości zamierzają być gwiazdami tej dyscypliny.

Czasy bardzo się zmieniły i coraz więcej dyscylipn sportowych jest otwartych również na kobiety. Niektóre nie są jeszcze w pełni „koedukacyjne” i zawodniczki można policzyć na placach obu rąk. Jednym z ostatnich bastionów męskiej dominacji są zawody dragsterów – drag racing, ale i tutaj rośnie mężczynom damska konkurencja. O tym, że to sport nie tylko dla facetów, przekonane są młodziutkie siostry Paige i Belle Wheeler, które w przyszłości zamierzają być gwiazdami tej specyficznej dyscypliny.

Paige i Belle Wheeler

Siostry, pochodzą z Wellingborough w Wielkiej Brytanii. Miały okazję pokazać swoje umiejętności w prowadzeniu pojazdów o dużej mocy już wielkrotnie, ponieważ przez kilka lat startowały w Junior Dragster. Zaczynając przygodę w tej dyscyplinie w 2009 roku Paige miała zaledwie 14 lat. Jej siostra, 9-latka, dołączyła do rodzinnego teamu w 2011 roku.

Belle podczas zawodów Lucas Oil Junior Dragster była jedną z namłodszych osób, które brały udział w konkursie (zawody przeznaczone są dla uczestników w wieku 8-17 lat). Prowadziła w kwalifikacjach. Miała bardzo dobry czas rekacji, czyli czas mierzony od momentu, w którym zapala się zielone światło zezwalające na start a uruchomieniem samochodu. Jej czas wynosił 0.005 sekundy. Paige, starsza z sióstr, miała równie dobre osiągnięcie – 0.0208 sekundy.

Paige i Belle Wheeler

Obie siostry bardzo dobrze poradziły sobie w pierwszej rundzie konkurencji, ale w kolejnej musiały rywalizować ze sobą nawzajem. Siostry miały do przejechania odcinek o długości 220 yardów (ok. 201 metrów); Bell osiągnęła prędkość 76 km/h, a Paige 120 km/h. Paige mimo, że siedziała w mocniejszej maszynie, miała lekkie opóźnienie. To wystarczyło młodszej siostrze, aby wygrać. Po dwóch kolejnych rundach 9-latka znalazała się w finale, ale go nie wygrała – lepszy okazał się nieco starszy zawodnik, Billy Everitt.

Od tamtej pory dziewczyny miały okazję startować w Mistzrostwach wysokiej rangi – Round One FIA European Drag Racing Championship. Przed nimi kolejne starty, ale już za oceanem. Życzymy powodzenia!

Jak wyglądają zawody dragsterów?

Najnowsze

W święta i Nowy Rok zakaz ruchu dla ciężarówek

W pierwszy i drugi dzień świąt, a także w Nowy Rok, będą obowiązywały ograniczenia w ruchu ciężarówek. A co z Wiligią i sylwestrem?

fot. Mercedes

Zakazy będą obowiązywały w godz. 8-22. Zakazów nie będzie ani w Wigilię, ani w sylwestra.

Ograniczenia w ruchu dotyczą pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, ale z wyjątkiem autobusów.

O cenie paliw w całej Polsce na święta dowiesz się tutaj.

Kierowcy, którzy złamią zakaz, będą karani mandatami w wysokości od 200 do 500 zł. Będą też musieli zjechać na parking i pozostać tam do końca obowiązywania ograniczenia w ruchu.

Zakaz nie dotyczy m.in. pojazdów uczestniczących w akcjach ratowniczych, usuwaniu awarii, pracujących przy budowie dróg i mostów, przeznaczonych do przewozu żywych zwierząt, prasy, szybko psujących się artykułów, lekarstw, środków medycznych itp.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Najnowsze

Otwarto stołeczny odcinek S8 między węzłami Salomea i Opacz

W nocy drogowcy otworzyli odcinek S8 między stołecznymi węzłami Salomea i Opacz.

Trasa ta ma ułatwić wjazd oraz wyjazd z Warszawy w kierunkach: południowym i zachodnim – poinformował we wtorek w komunikacie warszawski oddział GDDKiA.

O cenie paliw w całej Polsce na święta dowiesz się tutaj.

GDDKiA otworzyła połączenie Alej Jerozolimskich z południową obwodnicą Warszawy, czyli odcinek trasy Salomea-Wolica od węzła Salomea do węzła Opacz. Na nową ekspresówkę kierowcy wjeżdżają zaraz za węzłem Łopuszańska w Alejach Jerozolimskich i dojeżdżają nią do POW, skąd mogą pojechać w kierunku południowo-wschodnim (dojazd do al. Krakowskiej, lotniska, Piaseczna, Ursynowa i Trasy Siekierkowskiej) lub północno-zachodnim (dojazd do węzła Konotopa i autostrady A2 w kierunku Łodzi oraz trasy S8 na wschód).

O zakazie ruchu ciężarówek w święta – w jakie dni konkretniedowiesz się tutaj.

Ulica Nowolazurowa, prowadząca od Alej Jerozolimskich do ul. ks. J. Chrościckiego we Włochach uzyskała połączenie z Alejami we wszystkich kierunkach. „Równocześnie otwarte zostało bezkolizyjne połączenie Alej z POW wiaduktami do i z Pruszkowa.

Za dwa lata właśnie tą trasą będzie poprowadzony główny wjazd oraz wyjazd z Warszawy w kierunku Krakowa i Katowic. „GDDKiA buduje już dalszy ciąg trasy – od węzła z POW do S8 (trasy katowickiej) w Wolicy k. Nadarzyna wraz z łącznikiem z S7 (trasy krakowskiej) w Sękocinie. Zakończenie robót budowlanych zaplanowano na koniec 2015 r.

W poniedziałek późnym wieczorem pierwsi kierowcy skorzystali z nowo wybudowanej ul. Gierdziejewskiego w Ursusie. Celem prac było skomunikowanie Konotopy i Zachodniego Ursusa położonych po obu stronach torów z Warszawy do Poznania. W ramach inwestycji powstała nowa prawie półtorakilometrowa dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach zapewniająca połączenie z ul. Połczyńską w Warszawie wraz z wiaduktem nad linią kolejową Warszawa – Poznań. Wybudowane zostały także drogi dojazdowe, chodniki i ścieżki rowerowe, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronie internetowej www.infoulice.um.warszawa.pl.

Źródło: GDDKiA

fot. GDDKiA

Najnowsze

Otwarto kolejny odcinek autostrady A1 z Trójmiasta do Włocławka

Autostrada A1 od węzła Czerniewice pod Toruniem do węzła Włocławek Zachód otwarta!

W weekend pierwsi kierowcy pojechali nowo wybudowanym odcinkiem autostrady A1 od węzła Czerniewice pod Toruniem do węzła Włocławek Zachód. Nowy odcinek łączy Toruń z obrzeżami Włocławka. Drogowcy udostępnili kierowcom 45 kilometrów autostrady. Między węzłami Włocławek Zachód i Kowal nadal brakuje 19 kilometrów autostrady – ten fragment cały czas jest w budowie – GDDKiA ma ogłosić termin oddania całości na początku przyszłego roku (całe połączenie autostradowe Gdańska z Łodzią to ok. 300 km). Jak wiadomo, w Strykowie koło Łodzi można zjechać na autostradę A2, która łączy Warszawę z zachodnią granicą Polski.

Na budowę odcinka firma Lotos Asfalt dostarczyła ok. 30 tys. ton najwyższej jakości asfaltu. Budowa była realizowana przez Konsorcjum SALINI POLSKA Sp. z o.o IMPREGILO S.p. A oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A, a inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy.

Autostrada A1 to jedyna polska autostrada o przebiegu południkowym i jedno z najważniejszych połączeń komunikacyjnych Polski i Europy. Od sierpnia 2006 r. do grudnia 2013 r., na cały 221-kilometrowy odcinek A1 z Trójmiasta do węzła Kowal w pobliżu Włocławka, LOTOS Asfalt dostarczył ponad 130 tys. ton asfaltów, zarówno klasycznych, jak i modyfikowanych.

Wjazd na nową autostradę od strony Torunia jest możliwy południową obwodnicą miasta (czyli drogą S-10) na węźle Czerniewice lub przez węzeł w Lubiczu i most autostradowy. Nie będzie za to możliwości, aby w Czerniewicach zjechać na A1 z drogi krajowej nr 91 (dawnej jedynki). Dotychczasowe połączenie zostanie zamknięte.

Źródło:Grupa Lotos, GDDKiA

Najnowsze

Ceny paliw w całej Polsce na święta

Opierając się komunikacie cenowym Polskiej Izby Paliw Płynnych można określić średnie ceny na stacjach w Polsce za konkretny rodzaj paliwa.

Przez ostatni tydzień w rafineriach Pb95 zdrożał o 4, a ON 3 grosze na litrze. Za to na stacjach zarówno Pb95, jak i ON potaniały o 2 gr/l.

Średnie ceny detaliczne w piątek, 20 grudnia br. kształtowały się na poziomie: olej napędowy 5,39 zł/l; benzyna 95-oktanowa 5,33 zł/l; LPG 2,68 zł/l*. W skali 7 dni (od 13 grudnia) oba podstawowe paliwa tanieją więc 2 gr/l, a autogaz 1 gr/l.

Najtańszy olej napędowy ma tradycyjnie woj. śląskie: średnia 5,29 zł/l (od 13 grudnia -3 gr/l). Najdroższego diesla tankują z kolei kierowcy w woj. zachodniopomorskim: 5,47 zł/l (-4 gr/l).

Najtańsza benzyna jest w tym tygodniu w woj. pomorskim: średnia 5,21 zł/l (od 13 grudnia -1 gr/l); zachodniopomorskie to średnia: 5,43 zł/l (-3 gr/l).

Najtańszy autogaz ma woj. lubelskie: 2,62 zł/l (bez zmian od ubiegłego tygodnia). Najdroższy świętokrzyskie: 2,74 zł/l (b.z.).

Na nadchodzący tydzień można prognozować kształtowanie się cen w przedziale: benzyna 95-oktanowa 5,02-5,50 zł/l; olej napędowy: 5,18-5,53 zł/l.

Ceny hurtowe w PKN Orlen:

  • benzyna Pb95 kosztuje dziś 4067 zł/m3 (netto w temperaturze referencyjnej 15st.C) , czyli od wczoraj +11zł/m3, a przez ostatni tydzień (od 14 grudnia) ok. +4 gr/l brutto, od 1 listopada +31 zł/m3 .
  • Pb98 [czyli benzyna premium] drożeje znacząco mniej: +4 zł/m3 (na co niewątpliwy wpływ ma brak mrozów); jej cena to 4213zł/m3; w skali tygodnia oznacza to 3 gr/l brutto, a od 1 listopada +8 zł/m3 .
  • olej napędowy: +9 zł/m3; poszczególne jego gatunki w płockiej rafinerii kosztują więc: ON (zwykły olej napędowy) 4195, B100 (biodiesel) 4095, Arktyczny 2 (ON premium) 4375 zł/m3; oznacza to zmiany: 7 dni +26 zł/m3 (ok. +3 gr/l brutto) i -16 zł/m3 od 1 listopada.
  • olej opałowy (ONG Ekoterm Plus) kosztuje dziś 2981 zł/l (+24 zł/m3); przez 7 dni jest to ok. 2 gr/l brutto; a od 1 listopada +17 zł/m3 netto .

Rok temu, 20 grudnia 2012 r., benzyna z Płocka kosztowała 4121 zł/m3 netto (tj. ok. 7 gr/l brutto więcej niż dziś), a olej napędowy 4232zł/m3 (ok. +5 gr/l).

W Lotosie:

  • Pb95 kosztuje dziś 4074 zł/m3 (netto w temperaturze referencyjnej 15st.C); czyli przez ostatnie 7 dni zdrożała 10 zł/m3; od 1 listopada +40 zł/m3 netto (tj. ok. +5 gr/l brutto).
  • Pb98 to 4218 zł/m3; 7 dni +5 zł/m3, od 1 listopada +13 zł/m3 netto (tj. ok. -0,02 gr/l brutto).
  • olej napędowy przez ostatnie 7 dni +10 zł/m3. ON kosztuje dziś w rafinerii gdańskiej 4198; B100 4148; a I Z-40 4378 zł/m3 (od 1 listopada: -11 zł/m3 netto, tj. ok. -1 gr/l brutto).
  • olej opałowy Lotos Red: 2981 zł/m3 (7d: +5 zł/m3; od 1 listopada +15 zł/m3 netto (+2 gr/l brutto).

Ropa Brent to dziś 110,09 USD/b: zmiana 7 dni +1,22%; miesiąca +2,72%, roku -1,92%.

Waluty: wg NBP dolar to dziś 3,0525 zł; 7 dni+0,31%; 30 dni -1,36%; rok -1,55%.

Paliwa gotowe na rynkach światowych wg PAP/ Bloomberg

Cena minimalna Pb95 na rynku ARA wzrasta dziś o 25 USD do 957 USD/t; 7d +1,54%; 30 dni
+2,79%; od początku roku: -2,55%.

ON również drożeje 16,5 USD do 934 USD/t; 7 dni +0,92%; 30 dni: +2,75%; rok -0,85%.

* Zestawienie wg monitoringu cen paliw prowadzonego przez Polską Izbę Paliw Płynnych

Najnowsze