Siemens Smart Chopper

Orange County Choppers zbudowali pierwszego w historii swojej firmy choppera o napędzie elektrycznym.  Tak! To nie dowcip, choć brzmi dość nieprawdopodobnie. Paul Teutul Senior odbył nawet ekologicznym jednośladem rundę honorową po Nowym Jorku.

fot. OCC

Znani dzięki m.in. TV show z bezpośredniego sposobu bycia i specyficznych relacji rodzinno-biznesowych Teutulowie podjęli się wyzwania postawionego przed nimi przez markę Siemens. Panowie ze słynnej formy Orange County Choppers, budującej niezwykłe maszyny na specjalne zamówienia, stworzyli jednoślad, który jest całkowicie ekologicznym sprzętem: od farb pokrywających owiewki, poprzez użyte do jego budowy materiały pochodzące z recyklingu, po rodzaj napędu. Pierwszy elektryczny motocykl stworzony przez Orange County Choppers wyposażono m.in. w: silnik zaawansowany seria Wound 8″ DC Motors Inc. sześć akumulatorów, czy światła diodowe LED OSRAM SYLVANIA. Osiąga z 27 KM maksymalna prędkość prawie 160km/h. Na jednym ładowaniu – na pełne ładowanie potrzebuje 5 godzin (motocykl wyposażono w gniazdo ładowania 100 Volt) chopper jest w stanie przejechać 96 km. To czego nie odżałują zapewne wielbiciele charakterystycznego gangu silnika ciężkich motocykli, to praktycznie zupełna bezgłośność proekologicznej maszyny.

 – „Budowa elektrycznego motocykla z materiałów pochodzących z recyklingu było czymś dla nas nowym, ale zdecydowanie spodobało nam się wyzwanie jakie przed nami postawiono – mówi Paul Teutul Senior, założyciel Orange County Choppers z Newburgh, NY. – Uważamy, że taki produkt jak ten chopper stanowi niezwykłe uzupełnienie dla naszego szerokiego zbioru unikatowych maszyn. Chociaż motocykle tego typu jeszcze przez jakiś czas nie pobiją tradycyjnych jednośladów, niemniej myślimy, że nowe techniki pozyskiwania energii i tego rodzaju technologie są coraz bardziej istotne zarówno dla producentów jak i klientów”.

 Motocykl ma promować technologię Soft Grid tj. inteligentną sieć dystrybucji prądu i kosztuje 1 000 000 $.

Jak podkreśla Daryl Dulaney, prezes Siemens Building Technologies budowa tego choppera ma przede wszystkim zwrócić uwagę opinii publicznej na konieczność ciągłego podwyższania świadomości ekologicznej oraz zainteresować pro ekologicznymi  technologiami, które wprowadza Siemens.

Najnowsze

Cheetah najnowszy M-ATV

Dotychczasowe silnie opancerzone amerykańskie MRAPy, wykazały się niską mobilnością zwłaszcza na piasku i błocie. Były przy tym wywrotne. Departament Obrony USA ogłosił więc konkurs na pojazd minoodporny, ale o wysokiej mobilności M-ATV (MRAP-All Terrein Vehicle). Jednym z oferowanych wozów był  Cheetah z firmy GDLS i Force Protection.

MRAP ewoluuje w kierunku większego bezpieczeństwa przy wysokiej mobilności
Fot. Oshkosh

Ważący 15 ton (to masa bojowa, całkowita wynosi 23 t) pojazd ze stałym napędem 4×4 Cheetah ma spełniać funkcje podobne do Cougara. Zadania stawiane przed tym rodzajem pojazdów jakimi są MRAP pozostały niezmienione. Jednak koncept jak osiągnąć zamierzone cele uległ zasadniczym modyfikacjom. Przede wszystkim ograniczono masę o kilka ton, zachowując taki sam poziom ochrony balistycznej, jak i przeciwminowej. Zastosowano nadwozie typu monocoque z wykorzystaniem technologii kompozytowej w połączeniu z blachą pancerną (dotychczas tylko stal), dzięki czemu obniżenie masy było możliwe. Skutkuje to wytrzymałością na wybuch ładunku o masie 15 kg TNT. Cheetah mogą być również wyposażone w Force Dynamics Force Armor Kit, który oferuje ochronę przed pociskami formowanymi wybuchowo EFP.

Mocniejszy silnik 370 KM oraz obniżona masa zaowocowały współczynnikiem mocy jednostkowej równym 24,6 KM/t. Wzrosła prędkość maksymalna do 105 km/h oraz dynamika – czas potrzebny do uzyskania 50 km/h wynosi 10,3 s. Pojazdami Cheetah można podróżować ponad 550 km bez tankowania. Dotychczasową wywrotność zniwelowano poprzez zwiększenie rozstawu osi i obniżenie środka ciężkości. Bezpieczeństwo pojazdu zwiększa system przeciwpożarowy dla silnika i opon.

Przypomnijmy, że główne przeznaczenie Cheetah to działania rozpoznawcze, dowodzenia i kontroli, patrole, EOD, działania w terenie zurbanizowanym. Jest dostosowany do działania w warunkach pustynnych, w dżungli, w klimacie tropikalnym, miejskim, tundze i w śniegu.

We współpracy z Raytheon, Cheetah został wyposażony w kompleksowy system  dowodzenia i łączności wraz z rozbudowanym komputerem pokładowym. Dowódca pojazdu ma w czasie rzeczywistym informacje od żołnierzy patrolu oraz szczebla nadrzędnego także kanałami video.

W walce o kontrakt zwyciężył Oshkosh. Wartość podpisanego kontraktu na dostawę 5244 sztuk M-ATV to 1,05 mld USD.

Najnowsze

Zajrzyj do wnętrza hybrydy

Właśnie nadszedł czas kiedy pierwsze egzemplarze Hondy Insight trafiają do polskich salonów. My proponujemy Inside Honda Insight, czyli zajrzyjmy do wnętrza tej hybrydy.

Silnik elektryczny jest praktycznie niewidoczny, ma on szerokość 3 cm i został umieszczony w miejscu koła zamachowego
Fot. Motocaina

Właśnie nadszedł czas kiedy pierwsze egzemplarze Hondy Insight docierają do polskich salonów. W ubiegłym roku Honda dla podkreślenia prestiżu oraz zwrócenia uwagi na ten model zaprezentowała wersję hybrydową. Pojazdy hybrydowe to odzwierciedlenie aktualnych trendów proekologicznych. Zajrzyjmy do środka hybrydy właśnie Hondy Insigh. Samochód został wyposażony w dodatkowy silnik elektryczny o mocy 10 kW, do którego dostęp uzyskiwany jest po podniesieniu maski silnika.

 

 

 

 

 

Przewody elektryczne mają adekwatną średnice do stosowanego napięcia 100 V. Są prowadzone pod podłogą
Fot. Motocaina

Całość, czyli oba silniki zajmują sporo miejsca w komorze silnika, co z pewnością wymaga odrębnych procedur serwisowych zwłaszcza w zakresie czynności wymagających demontażu osprzętu. Do tego dochodzi sporo okablowania w postaci kilku grubych wiązek przeciągniętych pod płytą podłogową do tyłu samochodu, gdzie znajdują się akumulatory oraz układ sterujący dystrybucją i gromadzeniem energii elektrycznej (akumulator o napięciu 100 V).

 

 

 

 

 

W bagażniku umieszczono akumulator i układ sterujący
Fot. Motocaina

Znajdziemy tu sporą ilość układów scalonych, które muszą być dobrze zabezpieczone przed wilgocią oraz drganiami. Podobnie jak grube wiązki prądowe, które są prowadzone pod podłogą. No cóż 100 V tu już żartów nie ma.

Honda zastosowała swój sprawdzony koncept na układ napędowy – IMA (Integrated Motor Assist).

Przeczytacie o nim więcej tutaj.

Zapraszamy także do lektury na temat hybrydy szeregowej, równoległej.

Najnowsze

Wizyta w sklepie Ferrari na Nuerburgring

Będąc na torze Nuerburgring trudno byłoby nam przeoczyć krwisto czerwony sklep Ferrari. W lipcu wstęgę w drzwiach tego nowego przybytku w Niemczech przecięli Felipe Massa i Kimi Raikkonen. Zajrzałyśmy do środka by donieść czytelniczkom Motocainy, jakie ciekawostki mogą tam znaleźć.

Tuż przed tegorocznym wyścigiem o GP Niemiec następny sklep włoskiej marki rozpoczął działalność w zmodernizowanym kompleksie Nuerburgring. Jest to zresztą pierwszy całoroczny sklep usytuowany na stałe przy torze. Wnętrze zaprojektowane zostało jak zwykle w przypadku Ferrari przez Iosa Ghini i zajmuje 240 metrów kwadratowych.

Najnowsza czerwień w szarości Nuerburgring…
fot. autorka
… ale Ferrari to nie tylko czerwień
fot. autorka

 

 

 

Odwiedzający znajdą tutaj różnorodny asortyment, od dziecięcego fotelika przez zabawki i rowery,
aż do ubrań.  Wbrew pozorom nie wszystko jest czerwone! Wielbiciel tej luksusowej marki lub po prostu zespołu Scuderia Ferrari może zakupić żółty, czarny lub biały T-shirt. W czasie kiedy będziemy oglądać elegancki fotelik dziecięcy lub wybierać torbę lub kolejny gadżet, dzieci z pewnością udadzą się
w kierunku stoiska z modelami samochodów i misiami albo wsiądą po raz pierwszy w życiu na pojazd marki Ferrari.

Misie, misie, misie…
fot. autorka
Różnej wielkości rowery, dla dorosłych i dzieci
fot. autorka

 

 

 

 

 

Dodatkowo, w sklepie znalazło się także miejsce na eleganckie pomieszczenie, przeznaczone na spotkania biznesowe z widokiem na tor.

Ferrari posiada już swoje sklepy w Mediolanie, Rzymie, Wenecji, Londynie (o tym sklepie dowiesz się więcej, jeśli klikniesz tutaj), Barcelonie, San Francisco, Miami, Macau i Abu Dhabi.

Najnowsze

Mini Segway dla dzieci

Segway - dwukołowy pojazd z napędem elektrycznym już opanował większość lotnisk i dużych aglomeracji. Prowadzi się łatwo i jest zdolny rozpędzić sie ponad 50 km/h. Teraz można nim podróżować obok swojej pociechy, ponieważ w internecie można już kupić Dareway - miniaturę pojazdu dla dzieci.

Jeśli twoje dziecko z zazdrościa patrzyło na dorosłych poruszających się Segway’ami, do tej pory musiało poczekać, aż wyrośnie (chodzi o długość tułowia, aby z powodzeniem kierować pojazdem) do odpowiedniej wysokości. Tym specyficznym dwukołowcem można zresztą rozpędzić się na tyle, że jazda dla maluchów mogłaby być niebezpieczna.

 

Segway – zabawka dla dorosłych, za jedyne 10 tys. dolarów
fot. Motocaina

 

Dareway – pierwszy pojazd silnikowy dla malucha kosztuje ok. 720 zł
fot. Dareway

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takie wzorki i kolorki mogą się dziecku spodobać
fot. Dareway

Teraz rodzice mają już alternatywę. Dareway jest przeznaczony dla maluchów powyżej 5 lat i do wagi 30 kg. Ma bogatą ofertę kolorów przemawiających do dziecięcej wyobraźni i – jak zapewnia producent – gwaratuje 100% bezpieczeństwa (rozpędza się do maksymalnych 6 km/h, więc z powodzeniem możesz go dogonić). Napędza go silnik  elektryczny o napięciu 12 V (standardowe napiecie akumulatora motocyklowego), który raz na godzinę należy podładować w zwykłym gniazdku elektrycznym. Podobnie jak Segway, nie może być używany w ruchu publicznym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziecko przed wypadnięciem z Dareway’a chroni specjalny pałąk. Tak „zamkniete” dziecko tworzy całość z pojazdem. Poruszając stopami na pedałach gazu może zarówno przyspieszać jadąc w przód jak i cofać. Skręcanie umożliwiają przyciski na pseudo kierownicy.

Taki prezent dla dziecka może sprawić (choć wcale nie musi), że będziesz najlepszym rodzicem pod słońcem w oczach Twojej pociechy.

Dareway kosztuje ok. 150 funtów, czyli 720 zł. Jego wymiary to wys/szer/głęb. 98/65/62 cm.
Różne rodzaje takich gadżetów możesz kupić klikając tu.

Najnowsze