Shayna Texter, zawodniczka rywalizacji flat track, nagrodzona

Shayna Texter to zawodniczka motocyklowa, która w ubiegłym roku triumfowała w zawodach typu flat track - to amerykański odpowiednik naszych zawodów żużlowych, ale motocyklami zbliżonymi do supermoto. Shanya jest pierwszą od pięćdziesięciu lat kobietą, która w AMA Grand National wywalczyła tytuł – GNC Pro Singels Main Event.

Flat track to zawody zaliczane do żużlowych; odbywają się na owalnym torze o nawierzchni podobnej do żużla. Jednak motocykle mogą być dwu- lub czterosuwowe (te ostatnie dominują w profesjonalnych zawodach). Jednoślady te mają normalne przednie i tylne zawieszenie oraz hamulec na tylne koło (w motocyklach żużlowych nie ma hamulca w ogóle).

Shayna zaczynała jeździć motocyklem już jako czteroletni brzdąc, a motocykle były ważną częścią rodzinnej tradycji – jeździł jej dziadek, tata i starszy brat. To, kiedy Shayna wsiądzie na jednoślad, było po prostu kwestią czasu. Do startowania w zawodach zainspirował ją straszy brat, Cory. Shayna obejrzała kilka wyścigów z jego udziałem i uparła się, że też musi robić to samo. No i się zaczęło. Na pierwszy ogień poszły małe motocykle – Shayna jeździła na maszynach z silnikami 85, 125 i 250 cm3. Cory na całkiem już sporym sprzęcie – pojemność skokowa silników jego motocykli wynosiła przeważnie 450 cm3.

Shayna wygrywała wielokrotnie a jej złotą myślą było głębokie przekonanie, że jako dziewczyna też ma szansę i to umiejętności a nie płeć decydują o tym, kto i jak zwycięża.

Shayna Texter ma w swojej karierze liczne starty w amatorskich mistrzostwach motocyklowych w ciągu ostatnich czterech lat, które dały jej zwycięstwa i wyróżnienia. W 2006 roku dostąpiła zaszczytnego tytułu AMA Female Rider of the Year, czyli Kobiety Zawodnika Roku 2006 według Amerykańskiego Stowarzyszenia Motocyklowego. Startuje zarówno w wyścigach asfaltowych, jak i na szutrze, a ostatnio wygrywa w konkurencjach na torze o nawierzchni podobnej do żuzlowej. Startuje motocyklem crossowym Yamaha TTR 125.

Starty w profesjonalnych wyścigach Shayna Texter rozpoczęła w 2007 roku i oprócz rozwoju swoich umiejętności, dodała do swojej kolekcji kolejne zwycięstwa, m.in. AMA Pro Singels.

Shayna Texter
fot. z archiwum Shayna’i Texter

– Bedąc pierwszą kobietą, która wygrała AMA Pro Singles to jest wielkie wyróżnienie i niesamowite uczucie – mówi Shayna. – Zajęło mi trochę czasu, aby to sobie poukładać. Musiałam cofnąć się w czasie i przejrzeć nagrania z moich startów, aby się upewnić, że te zwycięstwa to najprawdziwsza prawda a nie jedynie piękny sen.

Poza torem Shayna Texter jest w nieustannym ruchu.
– Studiuję na uniwersytecie (California University of Pennsylvania), na kierunku związanym z zarządzaniem w sporcie. Kiedy nie mam zajęć na studiach zajmuję się moimi motocyklami, a wolny czas poświęcam rodzinie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze