Sezon rajdowy rozpoczęty – Rajd Lotos zakończony!

Słaba frekwencja, bardzo trudne warunki na trasie i mistrzowie Polski w rewelacyjnej formie - tak można podsumować 8 Rajd Lotos Baltic Cup. Na 8. miejscu w klasyfikacji generalnej i 1 w klasie Astra rajd ukończyła jedyna zawodniczka Rajdu Lotos - Aleksandra Krawczyk, pilotująca Andrzeja Krawczyka w Oplu Astra.

Michał i Grzegorz Bębenkowie rywalizują w Peugeotcie 207 S2000 obsługiwanym przez Tagai Racing Technology.

W trudnych, zimowych warunkach wystartował sezon rajdowy 2012 – 8 Rajd Lotos Baltic Cup rozegrał się w dniach 17-19 luty. Była to runda podwójna: mistrzostw Polski i Rajdowego Pucharu Polski, ale mimo to,  listy startowe nie były oblegane. Cykl RSMP to jedynie 29 załóg na starcie (dnia drugiego 22), a w RPP wystartowało ich zaledwie 16-cie. Dodatkowo w rajdzie mogli wziąć udział zawodnicy Rajdowego Debiutu (zbierający punkty do licencji rajdowej) i Rajdu Legend (startujący w historycznych autach lub/i byli zawodnicy).

Podczas prologu w Ergo Arena najszybszy okazał się Tomasz Kuchar wraz z Danielem Dymurskim w Subaru Imprezie. Za nimi uplasowali się Wojtek Chuchała z Kamilem Hellerem (Subaru Impreza) oraz Michał i Grzegorz Bębenkowie (Peugeot 207 S2000). Decyzją ZSS wyniki prologu nie zostały wliczone do klasyfikacji generalnej rajdu.

Droga po zwycięstwo Kajetana Kajetanowicza!

W sobotę Kajetan Kajetanowicz nie dał żadnych szans rywalom – wygrał wszystkie odcinki i miał 2,13 minuty przewagi nad Wojtkiem Chuchałą:
– Uwielbiam jeździć po śliskiej nawierzchni, nic na to nie poradzę. Nigdy w życiu nie wygrałem wszystkich odcinków jednego dnia. To fenomenalne uczucie! Intensywnie przygotowywaliśmy się przez całą zimę, dużo trenowałem i teraz się potwierdza to, że warto ciężko pracować, jeśli marzy się o dobrych wynikach – mówił Kajetanowicz.

Podium pierwszego dnia uzupełnił Tomasz Kuchar, który narzekał na problemy z rajdówką, a brakowało mu jedynie 9,7 sekundy do 2-go miejsca. Debiut braci Bębenek w nowej rajdówce był pełen przygód. Najpierw stracili tylny zderzak, potem obrócili się o 360 stopni za hopą i oczyszczali zapchaną śniegiem chłodnicę – to wszystko generowało spore straty czasowe do rywali. Szczęścia nie miał też Chmielewski, który na odcinku 5 uderzył w drzewo. Załodze nic poważnego się nie stało, ale zarządzono wolny przejazd dla reszty stawki.

10 Oleksowicz / Rathe Subaru Impreza 1:13:15.6

Wojciech Chuchała walczył do ostatnich sekund.

W niedzielę do stawki RSMP dołączyli zawodnicy „drugoligowi”. A warunki na trasie pogorszyły się znacznie – na śnieg spadł jeszcze deszcz! Średnia prędkość Kajetanowicza na pierwszym odcinku wyniosła zaledwie 64.3 km/h:
– Na trasie mamy od nawierzchni szutrowej po lód, śnieg, a również łączniki asfaltowe. Jedziemy na oponach z kolcami, co daje dużo emocji, bo musimy dobrze czytać drogę i odpowiednio przewidywać, gdzie jest bardziej ślisko, gdzie bardziej przyczepnie, żeby wykorzystać opony, które posiadamy. Jest to jeden z najtrudniejszych, jeśli nie najtrudniejszy rajd, jaki jechałem w życiu – podsumował Kajetanowicz.

Nowocień, Oleksowicz i Kornicki stali na odcinku 8, a na OS 10 zatrzymali się Chuchała i Grzyb, zajmujący trzecie i czwarte miejsce w imprezie! Pecha miał także Chuchała – złapał kapcia, a następnie wpadł do rowu co pozwoliło Kucharowi wrócić na drugie miejsce w generalce, ale nie na długo… Poprawili się za to bracia Bębenek, notując drugie i trzecie czasy podczas niedzielnej rywalizacji. Z powodu trudnych warunków ostatni odcinek Rajdu Lotos został odwołany.

10 Grzyb / Siatkowski Peugeot 207 S2000 2:22:23.4

Jeżeli tak ciężko było zawodnikom RSMP, to jak dali radę, Ci mniej doświadczeni z Rajdowego Pucharu Polski? W pucharze trwała walka o przetrwanie! Zwycięsko wyszedł z niej Damian Tomala, który wygrał wszystkie oesy i zgromadził 1,23 minuty przewagi nad Sylwestrem Płachytką. Trzeci finiszował Błażej Kochańczyk, który awansował po OS 3 z piątej pozycji. Decyzją ZSS, druga pętla została odwołana – zawodnicy RPP pokonali jedynie 3 odcinki specjalne.

1 Tomala / Martynek Honda Civic Type-R 41:08.2
2 Płachytka / Nowaczewski Citroen C2 42:31.9
3 Kochańczyk / Kwiatek Honda Civic 43:47.5
4 Mularczyk / Rogóż Citroen C2 44:08.8
5 Siemieńczuk / Gwiazda Honda Civic 43:38.3

A na 8 miejscu w klasyfikacji generalnej i 1 w klasie Astra rajd ukończyła jedyna zawodniczka Rajdu Lotos – Aleksandra Krawczyk, pilotująca Andrzeja Krawczyka w Oplu Astra.

Bezkonkurencyjni Kajetanowicz i Baran, zapiszą się na kartach historii rajdów jako zwycięzcy wszystkich zaliczanych do klasyfikacji rajdu odcinków specjalnych, a także dzięki prawie 5-minutowej przewadze, jaką wywalczyli nad kolejną załogą!