Sezon na rowerzystów…

Maj to okres wzrostu liczby wypadków spowodowanych przez rowerzystów, który trwa aż do sierpnia. Tylko w ubiegłym roku podczas czterech wiosenno-letnich miesięcy odnotowano ponad 900 takich zdarzeń.

Ładna pogoda zachęca do wycieczek rowerowych, ale ta forma aktywności może stanowić wzrost zagrożenia dla rowerzystów. W całym ubiegłym roku rowerzyści uczestniczyli w ponad 4 tysiącach wypadków, w których zginęło 389 osób, a 4 306 zostało rannych.* Najczęściej ofiarami byli sami rowerzyści. W obliczu kolizji lub wypadku z udziałem samochodu, rowerzyści są nieporównywalnie

fot. Renault

bardziej narażeni na ryzyko odniesienia poważnych obrażeń, dlatego powinni zachować szczególną ostrożność. Tej jednak często im brakuje, ponieważ w dużej mierze to sami rowerzyści są sprawcami wypadków. W ubiegłym roku spowodowali ich aż 1 770, z czego aż blisko 1 500 w obszarze zabudowanym!* Najczęstsze przyczyny to: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonany manewr skrętu oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.

– Rowerzyści często zapominają o podstawowych zasadach, np. o takiej, że na rowerze mogą przejeżdżać tylko przez przejścia oznakowane ikoną roweru na sygnalizatorze – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.  – Jeśli takiego znaku nie ma, rowerzysta ma bezwzględny obowiązek zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę jezdni. 

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, minimalizując ryzyko kolizji oraz wypadków z udziałem rowerzystów i kierowców, warto pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących obie grupy uczestników ruchu drogowego. 

Jeśli jesteś kierowcą samochodu, pamiętaj, że:
–  rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego;
–  rowerzysta jest znacznie bardziej narażony na poważne obrażenia nawet podczas niegroźnej kolizji;
– rowerzysta jadący po ścieżce rowerowej przecinającej jezdnię po której jadą samochody ma pierwszeństwo;
– widząc jadącego rowerzystę poza terenem zabudowanym, warto użyć krótkiego sygnału dźwiękowego, w celu ostrzeżenia przed nadjeżdżającym samochodem;
–  minimalna odległość od roweru powinna wynosić 1 metr;
–  zbliżając się do jadącego rowerzysty należy zwolnić, zachowując szczególną ostrożność. 

Jeśli jesteś rowerzystą, pamiętaj, że:
–  zawsze kiedy jest to możliwe należy korzystać ze ścieżek rowerowych;
– w przypadku braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe – z jezdni;
–  rowerzysta w starciu z samochodem ma dużo mniejsze szanse na przeżycie;
– zabrania się przejeżdżania rowerem przez przejścia, które nie są do tego przeznaczone (sygnalizator z ikoną roweru) – przez takie przejścia rower należy przeprowadzać;
– zabrania się jazdy rowerem bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
– kierujący rowerem poruszający się po drogach dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym;
–  manewr skręcania powinno się sygnalizować ręką. 

* Żródło: www.policja.pl (Wypadki drogowe w Polsce w 2009 roku)

Najnowsze

Motocykle Honda na lato

Dla wszystkich, którzy planują wakacje na motocyklu, Honda przygotowała ciekawą ofertę na lato. Już teraz w salonach japońskiej marki można otrzymać specjalne rabaty na motocykle z praktycznie każdego segmentu.

fot. Honda

Sezon dawno rozpoczęty, choć niektórzy zwlekają z zakupem wymarzonego jednośladu. I słusznie! Okazuje się, że czasem warto poczekać, aby nabyć motocykl po korzystnej cenie. Honda przygotowała atrakcyjne rabaty zwłaszcza na motocykle uznawane za idealne na początek motocyklowej przygody. Warto przemyśleć ofertę.

Wybrane modele z oferty specjalnej:

– CBR125R model 2010 – nowa cena 12900 zł (rabat 1600 zł),
– CB600F Hornet model 2009 – nowa cena 28900 zł (rabat 2000 zł),
– XL700V Transalp model 2009 – nowa cena 26500 zł (rabat 2400 zł),
– SH125i model 2010 – nowa cena 9900 zł (rabat 2600 zł).

Ilość pojazdów w promocji ograniczona.

Najnowsze

Honda VT750S już w salonach

W połowie maja 2010 roku w autoryzowanych salonach sprzedaŜy motocykli pojawiła się nowa Honda VT750S.

Ten niezwykle poręczny motocykl klasy custom o charakterystyce wygodnego miejskiego

pojazdu, z dwucylindrowym, widlastym silnikiem, jest zupełnie nową konstrukcją i ciekawym

urozmaiceniem gamy motocykli Hondy.

VT750S o atrakcyjnej stylistyce i jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie (zaledwie 28.900 zł)

rusza na podbój Europy. Dzięki zaawansowanemu wtryskowi paliwa PGM-FI motocykl

spełnia normy Euro3 oraz charakteryzuje się zaskakującymi osiągami przy niewielkim

zuŜyciu paliwa.

Najnowsze

Trzecia eliminacja Pucharu Kobiet Motocaina.pl przełożona!

Ze względu na stan wody w rzece Oławka, jesteśmy zmuszone do przełożenia jutrzejszej eliminacji. Wstrzymywałyśmy się z ostateczną decyzją do dziś, czekając na rozwój wydarzeń. Niestety nasze najgorsze przypuszczenia potwierdziły się.

Drogie zawodniczki i kibicujące!

Ze względu na stan wody w rzece Oławka, jesteśmy zmuszone do przełożenia jutrzejszej eliminacji. Niestety woda podeszła już do placu zabaw, który bezpośrednio graniczy z torem na Niskich Łąkach. Motodrom jest niestety zagrożony podmoknięciem lub nawet zalaniem, ze względu na swoje niskie położenie.

Jesteśmy obecne na torze i obserwujemy na bieżąco co dzieje się w okolicy, atmosfera z całą pewnością również nie sprzyja dobrej zabawie, przy ul. Okólnej mieszkańcy ułożyli wał z worków z piaskiem i ze strachem obserwują poziom wody.

Planujemy zorganizować tą eliminację już za tydzień, czyli 30 maja, ale wszystko zależy oczywiście od dalszych wydarzeń. Potwierdzoną datę imprezy podamy w osobnym newsie w poniedziałek. Liczymy na Waszą wyrozumiałość.

Najnowsze

Mercedes i seks w wielkim mieście

Prawdziwa kobieta - fashion victim - nie tylko dba o to, co na siebie zakłada, ale i czym jeździ. Dlatego w filmie "Seks w wielkim mieście" samochody liczą się tak samo, jak piękne szpilki głównej bohaterki. Zobaczcie jakie auta zagrają w drugiej części filmu.

W piękną pogodę nie ma jak cabriolet – szczególnie jeśli jest się Carrie Bradshaw.
fot. Warner Bros

Carrie, Samantha, Charlotte i Miranda to emanujące seksem miłośniczki piękna i luksusu, które wytyczają nowe trendy i którym nikt się nie sprzeciwi gdy mówią, że sandały najlepiej wyglądają ze skarpetkami, a czerwony należy łączyć z różem. Bohaterki „Seksu w wielkim mieście” być może staną się przyczyną wzrostu pobytu na samochody Mercedes, to bowiem auta sygnowane gwiazdą zagoszczą na ekranach drugiej części kinowego przeboju.

Wybór samochodów nie był prosty, jak mówi producent miały być one wystarczająco stylowe dla Carrie, luksusowe dla Charlotte, „mądre” dla Mirandy i szybkie dla Samanty – stanęło więc na wyborze ogromnego SUV’a – G Klasy, nowej eco-frendly S400 Hybrid, najnowszego Mercedesa E Klasy w wersji cabrio z dachem otwieranym w niecałe 20 sekund (niebawem test tego auta na Motocaina.pl) i Maybacha.

Tym razem główne bohaterki uciekną z wielkiego miasta, zobaczymy więc samochody w pełnej odsłonie i akcji, a później w krajoobrazach Nowego Yorku i znów zachwycimy się luksusem, który oferują.

Film w amerykańskich kinach pojawi się już w przyszłym tygodniu, a już za kilka dni do salonów Mercedesa może ustawić się kolejka Pań chętnych na bycie „jak Carrie”. Czy film się uda dzięki tym motoryzacyjnym smaczkom? Trudno powiedzieć. Choć nie wiadomo, czy seks w wielkim mieście w nim zagości, na pewno będą w nim grały jedną z najciekawszych ról topowe samochody!

Najnowsze