Schumi okryty złotem

Podczas GP Belgii rozgrywanym na legendarnym torze Spa-Francorchamps - Michael Schumacher obchodzi 20. rocznicę swojego debiutu w F1. Zasiadając w niedzielę o 14:00 w swoim W02 na starcie do wyścigu, będzie to dokładnie 20 lat i 3 dni od momentu jego dość nieoczekiwanego debiutu.

Odrobina historii.

fot. Piguet

W 1991 roku młody Michael wykonał test bolidu F1 dla zespołu Jordan. Jeden z członków zespołu relacjonując jazdę Niemca powiedział do swojego szefa Eddiego Jordana – Za kierownicą siedzi wariat albo geniusz – Stajnia Jordana miała jednak spore kłopoty finansowe, więc zażądała od sponsorów Schumachera ogromnego honorarium za start w ich bolidzie. Menadżer Niemca odmówił i okazja na debiut pojawiła się dopiero, gdy aresztowano Bertranda Gachot’a ( drugi kierowca Jordana ) za bójkę z londyńskim taksówkarzem.

Eddie Jordan zapytał wówczas menadżera Michaela, czy ten zna belgijski tor Spa-Francorchamps. Mimo, że Schumacher urodził się niecałe 40 km od Belgijskiego obiektu, nigdy na nim nie był. Mimo to, Willi Weber (menadżer MSC) zapewnił Jordana, że jego podopieczny pojedzie na tym torze nawet z zamkniętymi oczami.

Tak oto od kłamstwa rozpoczął się jeden z najwspanialszych epizodów Formuły jeden.

fot. Fila

Schumacher nauczył się toru w piątek przed kwalifikacjami, jeżdżąc po torze… rowerem.

Pierwsze kwalifikacje w wykonaniu Niemca wprawiły w osłupienie wszystkich ludzi ze świata F1. Oto Schumacher, niezwykle kiepskim bolidem uplasował się na 7 lokacie, deklasując swojego partnera z zespołu posiadającego 11 lat doświadczeń o ponad pół sekundy. W wyścigu nie zdołał jednak dojechać nawet do pierwszego zakrętu, ponieważ awarii uległo sprzęgło. Rok później cieszył się już ze swojego pierwszego zwycięstwa, a po 20 latach jest bezapelacyjnym królem belgijskiego obiektu z 6 zwycięstwami na koncie.

Z racji swojej rocznicy, MSC cały weekend przejeździ w specjalnie na tę okazję pomalowanym kasku. Kask jest pokryty płatkami złota. Są na nim odwołania do obu istotnych dat – 1991 – rok debiutu oraz 2011 – czyli data obecna, oraz siedmiu innych, które uczyniły go legendą sportów motorowych. Firma Schuberth, niemiecki producent kasku Michaela, na swoim kanale YT udostępnił 15 minutowy film z postępów prac nad kaskiem najbardziej utytułowanego kierowcy F1.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze