Saudyjski książę: „Czas pozwolić kobietom prowadzić samochody”

Al-Walid ibn Talal to znany saudyjski książę, który wielokrotnie zajmował głos w temacie praw kobiet. Tym razem nawołuje do zmiany przepisów w swoim kraju. Chodzi mu głównie o zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety.

Arabia Saudyjska to bogaty kraj, którego gospodarka jest oparta wyłącznie na handlu ropą naftową, ale wielokrotnie krytykowany za nieprzestrzeganie praw człowieka. Oprócz tego, że obowiązuje tam bardzo surowe prawo dopuszczające karę śmierci, to sytuacja kobiet nadal nie jest tam najlepsza. 

Rządzący zapowiadają od wielu lat liberalizację przepisów, ale nadal obowiązuje tam sporo restrykcji, z czego najbardziej absurdalnym jest zakaz prowadzenia samochodów dla kobiet. Mogą to robić wyłącznie mężczyźni, dlatego kobiety są zmuszone do korzystania z usług innym kierowcą. Pod warunkiem, że jej opiekun prawny (ojciec, mąż) zgodzi się na to, żeby podróżowała z obcym.

Książe Al-Walid ibn Talal zabrał głos w dyskusji na temat zmiany prawa przy pomocy Twittera. Napisał tam „Koniec z debatowaniem. Czas pozwolić kobietom prowadzić samochody”. W oficjalnym komunikacie dodał, że jest to niesprawiedliwe działanie ze strony tradycyjnego społeczeństwa, dużo bardziej restrykcyjne od tego, co nakazuje religia. 

Podniósł też kwestię ekonomicznych kosztów tych decyzji. Mężowie wielokrotnie muszą tracić czas lub urywać się z pracy, żeby zawieźć gdziekolwiek żonę, nie mówiąc już o kosztach opłat dla wynajmowanych kierowców.

Al-Walid ibn Talal ibn Abd al-Aziz Al Su’ud  jest członkiem rodziny królewskiej, ale także znanym przedsiębiorcą, inwestorem giełdowym i filantropem. W rankingu Forbesa zajmuje 41. pozycję wśród najbogatszych ludzi na świecie. Jego żona aktywnie działa na rzecz praw kobiet. 

Arabia Saudyjska zezwala kobietom od 2015 roku uczestniczyć czynnie i biernie w wyborach do samorządu terytorialnego.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze