Katarzyna Frendl

Chcesz kupić 10-letnie samochody używane w dobrym stanie? W Polsce to graniczy z cudem

Czy samochody używane w Polsce - praktycznie z każdej grupy wiekowej - to auto powypadkowe i w złym stanie technicznym, a ich zakup może wiązać się ze sporym ryzykiem?

Spis treści

Samochody używane to polska rzeczywistość na drogach, bo nasz kraj zajmuje jedno z czołowych miejsc w Europie pod względem liczby zarejestrowanych aut. Po naszych drogach porusza się ponad 26 milionów samochodów osobowych. Niestety – liczba nie zawsze idzie w parze z jakością.

Po przeanalizowaniu danych dla ponad 22 milionów pojazdów Carfax Europe informuje, że znalezienie w Polsce 10-letniego auta w idealnym stanie technicznym, może okazać się karkołomnym zadaniem.  

Samochody używane w Polsce – wiek

Prawie trzy czwarte samochodów w Polsce to pojazdy mające 10 lat lub więcej. Na dodatek, spośród 22 milionów sprawdzonych pojazdów, ponad połowa była starsza niż 15 lat. To właśnie te zaawansowane wiekowo pojazdy miały na swoim koncie najwięcej niepokojących zdarzeń. Aż 75% wszystkich zbadanych samochodów miało w historii przynajmniej jedno zdarzenie zakwalifikowane jako m.in. wypadek, szkoda, import, manipulacja przebiegu lub wystrzelone poduszki powietrzne itp. W przypadku aut w wieku 10 lat lub starszych, prawdopodobieństwo to wzrastało jeszcze bardziej, osiągając poziom 85%.

samochody używane w Polsce
Samochody używane w Polsce

Samochody używane w Polsce – stan techniczny

Okazuje się, że więcej niż co trzeci samochód w Polsce (35%) brał udział w wypadku bądź zgłoszono dla niego szkodę. Co ciekawe, w tym zakresie prym wiodły pojazdy z kategorii wiekowej od 4 do 9 lat. Zatem optymizmem nie napawa fakt, że po polskich drogach porusza się około 8 milionów samochodów często po poważnych przejściach. Taka sytuacja stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Najwięcej z tych pojazdów, to:

  • 11%, to auta marki Volkswagen,
  • 9% Opel (9%),
  • 8% Ford
  • 7% Toyota.

Powyższa lista odzwierciedla również strukturę pojazdów różnych producentów na polskim rynku samochodów używanych.

Z jakich krajów sprowadzamy samochody używane najczęściej?

W Polsce około 60% samochodów używanych pochodzi importu. Niestety, większość z nich jest w złym stanie technicznym lub posiada historię powypadkową lub wcześniejsze szkody. Aż 50% wszystkich sprowadzonych pojazdów to auta z grupy wiekowej 4-9 lat. Najpopularniejszą marką importowaną jest:

  • Volkswagen (15%),
  • Opel (11%),
  • Audi (8%),
  • Ford (7%).

Stan samochodów używanych w Polsce – ocena

Oceniając stan samochodów używanych w Polsce, można dojść do niepokojących wniosków. Spora część aut poruszających się po polskich drogach to pojazdy relatywnie stare i znajdujące się w złym stanie technicznym. Jednak zakup samochodu używanego w Polsce praktycznie z każdej grupy wiekowej może wiązać się ze sporym ryzykiem. Dlatego sprawdzenie historii auta wydaje się działaniem niezbędnym. W ten sposób znacznie łatwiej jest określić prawdziwą wartość pojazdu oraz zminimalizować ryzyko kupna samochodu uszkodzonego lub powypadkowego lub niosącego ze sobą inne istotne dla nowego nabywcy ryzyka.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze