Samochody elektryczne trzech generacji

30 marca zostanie otwarta w Zwickau publiczna e-stacja, czyli stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Znajduje się przed muzeum Augusta Horcha.

Slaby-Beringer z 1923 roku
fot. audi.press-bank.pl

Prąd zasilający stację pobierany jest z instalacji solarnej. Podczas uroczystego otwarcia Audi AG zaprezentuje pojazdy elektryczne – i to należące do trzech generacji.

Perłą w ekspozycji jest pochodzący z 1923 roku Slaby-Beringer, jeden z pierwszych samochodów elektrycznych, jakie powstały. Wyposażony w 24-woltowy akumulator, generował moc 3 KM i mógł osiągnąć prędkość 40 km/h.

W marcu 1990 roku w Genewie zaprezentowano Audi 100 Avant Duo, powstałe z wykorzystaniem nowej technologii hybrydowej. Przednią oś napędzał pięciocylindrowy silnik benzynowy o mocy 136 KM, natomiast tylną – silnik elektryczny o mocy 12 KM.

Audi 100 Avant Duo będzie kolejnym modelem prezentowanym w Zwickau.

Audi 100 Avant Duo z 1990 roku
fot. audi.press-bank.pl

Audi korzysta obecnie z technologii hybrydowej, produkując modele A6 hybrid, A8 hybrid i Q5 hybrid quattro, równocześnie jednak inwestuje w rozwój pojazdów napędzanych elektrycznie, a zdolnych do pokonywania długich dystansów. Tzw. modele e-tron będą dostępne dla szerszej publiczności w dniu otwarcia ekspozycji. Odwiedzający będą mogli skorzystać z jazdy próbnej na jednym z trzech modeli Audi A1 e-tron lub Audi A3 e-tron.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych to część wspólnego projektu zakładów Stadtwerke Zwickau i Zachodniosaksońskiej Wyższej Szkoły w Zwickau, który z kolei przynależy do programu rządowego „Elektromobilność“. Program ma wspierać elektromobilność w całych Niemczech. Audi, jak i inne koncerny i przedsiębiorstwa, m.in. Porsche i MAN, bierze udział w przedsięwzięciu, którego celem jest wprowadzenie ponad 250 tysięcy samochodów elektrycznych na drogi Bawarii i Saksonii do 2020 roku.

Najnowsze

Rajd BAJA GOTHICA 2012

Wszystkie kobiety jeżdżące w terenie motocyklami, quadami, atv i samochodami zapraszamy do startu w rajdzie BAJA GOTHICA, który odbędzie się w dniach 4-6 maja 2012 w Koronowie.

fot. bajagothica.com

BAJA GOTHICA to międzynarodowy rajd nawigacyjny typu cross country, zlokalizowany w przepięknej okolicy Zalewu Koronowskiego. Stworzony dla pasjonatów jazdy off road, poruszających się motocyklami, quadami, utv i oczywiście samochodami terenowymi. Świetnie dobrane trasy spełnią oczekiwania kierowców sportowych, ale również tych, którzy w jeździe terenowej stawiają dopiero pierwsze kroki.

Trasa rajdu umożliwia przejazd pojazdami terenowymi, niezmodyfikowanymi-fabrycznymi, dlatego wprowadziliśmy klasę turystyczną, która wystartuje po przejeździe pojazdów prowadzących rywalizację czasową. Czytelny i nieskomplikowany road-book (książka drogowa) nie będzie stanowić problemu nawet dla osób startujących po raz pierwszy.

Imprezę zaczynamy w piątek od prologu w Koronowie, a kończymy w niedzielę w godzinach popołudniowych. Przewidzieliśmy trzy etapy: pierwszy, nocny, rozegrany będzie już w piątek po prologu, drugi – najdłuższy – w sobotę i trzeci, troszkę krótszy, w niedzielę. Łączna długość etapów to blisko 400 km!

Baza całego wydarzenia zlokalizowana będzie w turystycznych Pieczyskach, nieopodal gościnnego miasta Koronowo.

Na starcie rajdu będziecie mogli spotkać Joannę Modrzewską, zawodniczkę wspieraną przez portal Motocaina.pl.

Więcej informacji o rajdzie znajdziecie na stronie http://bajagothica.com/

Zaraz po zakończeniu rajdu na naszym portalu zostanie opublikowana foto i video relacja z Baja Gothica 2012.

Najnowsze

Rajd po własnym biurze

Być może niektóre z waszych mebli biurowych już mają jakieś elementy inspirowane szeroko pojętą motoryzacją. Nie jest to wcale takie rzadkie. Jednak od elementów do tego, co proponuje nam Intro-Automotive, droga daleka.

fot. PitStop

Kalifornijska firma, na co dzień zajmująca się produkcją mat i osłon samochodowych, wypuszcza pod brandem PitStop intrygującą kolekcję mebli biurowych, których design jest inspirowany sportem motorowym. W komplecie mamy krzesła obrotowe i biurko, dostępne w trzech różnych odcieniach. Najmniejszy nawet drobiazg w wykończeniu – kółka, poręcze czy pokrętło regulujące wysokość – jest utrzymany w stylistyce całości.

Interesujące, ale czy rzeczywiście praktyczne…?

 

Najnowsze

Jak wezwać pomoc na drodze

Doszło do awarii bądź kolizji. Kierowca jest pod wpływem silnego stresu, adrenalina buzuje i w konsekwencji może odczuwać zupełną pustkę w głowie. Co robić? Do kogo się zwrócić?

Staraj się zachować rozwagę i zimną krew
fot. motocaina.pl

W pierwszym rzędzie trzeba rozejrzeć się za fachową pomocą. Zanim jednak zadzwonimy do operatora pomocy drogowej, spróbujmy zebrać myśli i przygotować się na pytania, które na pewno padną. Najpierw określić, gdzie dokładnie się znajdujemy. Jeżeli dysponujemy urządzeniem nawigacji satelitarnej, z wyprzedzeniem i „na sucho” przećwiczmy, jak odczytać współrzędne miejsca postoju. Gdy już doszło do awarii, poszukajmy charakterystycznego obiektu (jak stacja benzynowa czy sklep), zapytajmy personel o dokładne namiary. Pomocne mogą się też okazać dane ze słupka hektometrycznego przy drodze.

W następnej kolejności dokonajmy oceny widocznych uszkodzeń. Operator pomocy drogowej również będzie o nie pytał. Prawdopodobnie będzie chciał też poznać markę i model samochodu, jego masę własną, rodzaj skrzyni biegów, obecność przyczepy bądź ładunku, liczbę pasażerów, ubezpieczenie, stan kół, dowiedzieć się o rodzaj paliwa w baku i czy z komory silnika coś nie wycieka.

Jeżeli ktoś ucierpiał w wypadku, bezwzględnie należy wezwać policję i niczego nie dotykać.

W przypadku zajścia zdarzenia drogowego, w ciągu 5-7 dni należy je zgłosić u ubezpieczyciela. Uważajmy na termin, jego przekroczenie może grozić odmową wypłaty odszkodowania.

Ponadto dbajmy o to, by mieć pod ręką numery ratunkowe:

112 – europejski numer ratunkowy

997 – policja

998 – straż pożarna

999 – pogotowie ratunkowe

Najnowsze

II Rajd Polski Kobiet

26 i 27 maja odbędzie się druga już edycja Rajdu Polski Kobiet. Na starcie stanie kilkadziesiąt załóg, a wśród nich zaproszone do rywalizacji aktorki, piosenkarki i sportsmenki.

fot. materiały organizatora

Udział w rajdzie mają wziąć m.in. Anna Popek, Agnieszka Szulim, Dorota Zawadzka, Iza Małysz i minister sportu i turystyki Joanna Mucha. Nie zabraknie również reprezentacji panów, m.in. Przemysława Salety, Kamila Butruka i Rafała Sonika. Ambasadorami wydarzenia są aktorka Ewa Gawryluk i rajdowiec Jarek Kazberuk, a jego celem – uświadamianie rosnącego zagrożenia chorobami nowotworowymi i zachęcanie do badań profilaktycznych. Organizatorem jest fundacja Teraz Kobiety.

Rajd rozpocznie się 26 maja o godzinie 10.00 w Warszawie przy ul. Malowniczej. Trasa będzie wiodła przez podwarszawskie miejscowości – Otwock, Górę Kalwarię, Podkowę Leśną, Lesznowolę, Otrębusy, Konstancin i Piaseczno. W czasie trwania imprezy uczestniczki będą mogły skorzystać z badań mammograficznych i cytologicznych, a na całej trasie staną mammobusy, cytobusy i ambulanse do poboru krwi dostępne dla mieszkanek okolicznych miejscowości.

Najnowsze