Samochód sterowany przy pomocy mózgu

Chińscy naukowcy pracują nad prawdziwą rewolucją. Już niebawem na drogach mogą się pojawić samochody, które będziemy mogli sterować nie tylko głosem, ale przede wszystkim myślami.

Ekipa naukowców z Uniwerstytetu Nankai w Tianjin pracuje od dwóch lat nad projektem, które rezultaty możemy od kilku dni oglądać w sieci. Inżynierowie stworzyli pierwszy samochód, który można sterować przy pomocy fal mózgowych.

Cały projekt oparto na chińskim modelu Haval H9, który jest typowym SUV-em. W samochodzie zainstalowano 16 czujników, które analizują fale EEG z mózgu kierowcy, a następnie przekazują je bezprzewodowo do komputera sterującego samochodem. 

Pierwsze testy pokazują, że już w tej chwili można prowadzić samochód bez użycia rąk i nóg. Na razie udaje się to tylko w prostej linii – do przodu i do tyłu. Rozwiązanie pozwala na ruszanie i zatrzymywanie się, a także zamykanie i otwieranie zamków. 

Kierowca musi skupić się podczas wydawania poleceń, a resztę robi za niego maszyna. Chińscy naukowcy pracują nad tym, żeby samochód można było prowadzić w różnych kierunkach. Takie rozwiązanie przyda się w przyszłości osobom niepełnosprawnym o ograniczonej mobilności.

Zobaczcie, jak działa nowoczesne rozwiązanie w praktyce.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze