Edyta Klim

Sally Robinson – pierwsza kobieta w historii z uprawnieniami do jazdy motocyklem

W 1900 roku Anne French została pierwszą kobietą z uprawnieniami do jazdy samochodem. Jednak musiało minąć kolejne 37 lat, żeby władze dopuściły kobietę do egzaminu motocyklowego.

Pierwszą kobietą, która uparcie walczyła o swoje prawo do odbycia motocyklowego egzaminu była Sally Robinson, znana również jako Sally Halterman. Oprócz pokonywania oporu lokalnych władz, Sally pokonywała również własne słabości, wynikające z niskiego wzrostu i jedynie 40 kg wagi.

Nie było jej łatwo uzyskać motocyklową licencję. Najpierw odrzucano jej wniosek z powodu zbyt małej wagi, a później z powodu zbyt młodego wieku, choć miała lat 27 i 10-letnie doświadczenie w jeździe motocyklem. By przystąpić do egzaminu musiała ostatecznie zatrudnić prawnika. Gdy już wreszcie udało się uzgodnić jego termin, okazało się, że ma jechać z egzaminującym ją policjantem w wózku bocznym!

Do egzaminu doszło i Sally poradziła sobie ze wszystkim. Policjant stwierdził, że dobrze prowadzi motocykl, jednak nie widział, jak używa „kopki” i dlatego musi ją oblać. To było dla Sally zbyt wiele! Krzyknęła w jego stronę taką wiązankę przekleństw, że potem było jej wstyd. I o dziwo… egzaminator zmienił swoją decyzję i przyznał jej uprawnienia.

Tym samym Sally Robinson zapisała się na kartach historii jako pierwsza „legalna motocyklistka”.

Najnowsze

Małgorzata Socha ambasadorką modelu Jaguar E-Pace

British Automotive Polska S.A., importer samochodów marki Jaguar, przedstawił podczas polskiej premiery w warszawskiej Hali Gwardii najnowszy model marki - kompaktowego SUV-a E-Pace. Podczas eventu ogłoszona została oficjalna współpraca z Małgorzatą Sochą, której powierzono rolę ambasadorki modelu.

Debiutujący na rynku Jaguar E-PACE to 5-miejscowy, kompaktowy SUV – w niedawnym teście zderzeniowym organizacji EuroNCAP model oceniono na pięć gwiazdek.

System pokładowy nowej generacji zapewniający pasażerom dostęp do ich ulubionych aplikacji, w tym  m.in. Spotify czy też dostępność nawet pięciu portów USB oraz dostępu Internetu dzięki modułowi 4G Wi-Fi, obsługującemu do 8 urządzeń mobilnych – to wszystko dla wygody podróżujących.

Podczas prezentacji poinformowano, że oficjalną ambasadorką Jaguara E-PACE została popularna aktorka filmowa i teatralna, od wielu lat ikona stylu, żona oraz matka dwójki dzieci – Małgorzata Socha. Jak podkreśliła: „Bardzo się cieszę mogąc reprezentować markę Jaguara w roli oficjalnej Ambasadorki modelu E-PACE. Moją dewizą jest bycie wymagającym wobec siebie, ale również innych, dlatego wybrałam auto dla ludzi, takich jak ja – Jaguara E-PACE. Ten model daje mi wszystko, czego zawsze potrzebowałam od samochodu. Styl, osiągi i bezpieczeństwo.”

Dla modeli E-PACE oraz E-PACE R-Dynamic dostępne są pakiety wyposażenia S, SE oraz HSE. Nabywcy modelu E-PACE mogą wybierać 5 jednostek napędowych – w tym trzech silników wysokoprężnych oraz dwóch benzynowych. 2-litrowy silnik Ingenium Diesel jest dostępny w wersji o mocy 150, 180 oraz 240 KM, zaś dwie odmiany 2-litrowych jednostek benzynowych Ingenium oferują odpowiednio 250 oraz 300 KM. Auto można skonfigurować zarówno z manualną skrzynią biegów, jak i 9-biegową przekładnią automatyczną, będącą najnowszym wcieleniem wielokrotnie nagradzanej skrzyni biegów firmy ZF i jest dostępna we wszystkich wersjach modelu E-PACE.

Nowego Jaguara E-PACE można już zamawiać w ogólnopolskiej sieci dilerskiej marki w cenie zaczynającej się od 145 900 złotych. Pierwsze egzemplarze trafiają właśnie do salonów.

Najnowsze

Wkrótce debiut nowej Skody Fabii

Światowa premiera odświeżonej Škody Fabii jest planowana podczas Geneva Motor Show 2018. Jaka będzie?

Fabia ma być odświeżona pod względem wyposażenia i designu. Hit polskiego rynku został poddany także gruntownemu odświeżeniu w zakresie technologii. Facelifting tego modelu to przede wszystkim nowe elementy z zakresu na zewnątrz: pojawi się przeprojektowany pas przedni ze światłami wykonanymi w technologii LED. Po raz pierwszy model będzie mógł być wyposażony również w światła tylne wykonane w tej samej technologii. Producent modernizuje także rozwiązania z zakresu multimediów i bezpieczeństwa.

Model Fabia jest sprzedawany od 1999 roku – to już ponad cztery miliony egzemplarzy. Obecna, trzecia generacja, już przekroczyła pułap pół miliona dostarczonych samochodów. 2017 rok zakończyła wynikiem 19 047 egzemplarzy dostarczonych na polskie drogi, co dało jej pozycję numeru 1 polskiego rynku (z wynikiem lepszym o 26,31% niż w roku 2016).

Areną światowej premiery nowej odsłony bestsellera Škody zostanie tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Samochodowych w Genewie, które odbędą się w marcu.

Najnowsze

Edyta Klim

Vagabondesss – czerwonowłosa motocyklistka, która życie spędza w drodze

Safia Miletus to syryjsko-kanadyjska motocyklistka, która postanowiła zamienić swoje życie w jedną, wielką podróż.

Safia ma ok. 20 lat i ostatnie 3 lata spędziła w trybie koczowniczym. Na początku odbyła motocyklową włóczęgę po całych Stanach Zjednoczonych. Potem korzystała także z samochodu, pociągów i autobusów. Motocyklem wyruszyła znowu z Kanady w lipcu 2017 roku i planuje jechać dalej, jak tylko śnieg stopnieje:

– Nie jestem długoterminowym planistą i często zmieniam zdanie, ale celem mojego stylu życia jest posiadanie tego rodzaju wolności. Wolę skupić się na samym doświadczeniu podróży, niż na milach i kierunkach. Uważam się za powolnego podróżnika, zwłaszcza, że ​​muszę włożyć dużo dodatkowego wysiłku, aby wydać jak najmniej pieniędzy, a także znaleźć dorywcze prace – mówi Safia.

Dlatego motocyklistka stara się zmieścić w 5-dolarowym budżecie dziennym. Do kontaktu używa bezpłatnych aplikacji, śpi w namiocie lub szuka darmowych noclegów. Unika używek, zaopatruje się w tanich sklepach i kupuje używaną odzież:

– Moje obecne życie to alternatywny styl i kosztuje mnie wiele poświęceń. To nigdy nie jest łatwe, zdecydowanie nie zawsze zabawne, ale ja właśnie takie wybierałam życie. Moje priorytety to: przygoda i podróże – mówi motocyklistka.

Safia dorastała w rodzinie muzułmańskiej i dużą część dzieciństwa spędziła na Bliskim Wschodzie. Teraz nie nosi już hidżabu i bardzo ceni sobie własną wolność:

– Uwielbiam poczucie wolności, niezależności i samodzielności. Wyczerpująca mieszanka podniecenia, strachu, niepewności i bycia wciągniętym w sytuacje, w których mogę polegać tylko na sobie. Ciągła zmiana otoczenia jest bardzo stymulująca, daje mi perspektywę, a także pomaga mi odkryć moje własne JA. Uwielbiam się uczyć, doświadczać nowych rzeczy i każdego dnia żyć chwilą. Świadomość, że wszystko (i wszyscy) jest tymczasowe, sprawia, że ​​rozkoszuję się nią i niczego biorę ich za pewnik. Jestem również bardziej skłonna do korzystania z losowych okazji, ponieważ wiem, że to może być moja jedyna szansa.

– Ten styl życia może czasami być psychicznie, fizycznie i emocjonalnie obciążający, dlatego staram się spowolnić moją podróż i mieć okazjonalne okresy z pewną rutyną i strukturą! Podróżując po bardziej odległych rejonach, odkryłam, że połączenie natury i samotności jest bardzo uzależniające i faktycznie mam problemy z ponownym dostosowaniem się do miast – mówi Safia w jednym z wywiadów.

Czerwonowłosa motocyklistka podróżuje czerwonym Kawasaki Ninja 250, a w swoją pierwszą 6-miesięczną podróż wyruszyła z doświadczeniem w jeździe wynoszącym 1500 km. Jej motocykl nosi imię „Kardynał” po ptaszku jej babci, bo motocykl przecież podobnie uskrzydla. Mała Ninja poradziła sobie w każdych warunkach, a jest też mocno dociążona, bo pakowanie całego dobytku zwykle zajmuje Safii ok. 1,5 godziny:

– To nie jest podróż, to moje życie, więc noszę mój dom ze mną – podsumowuje motocyklistka.

Blog Safii: http://www.vagabondesss.com/

 

Najnowsze

Edyta Klim

Kobiecy (i tylko dla kobiet) transport Ojesy w Indonezji

Kobiece moto taksówki Ojesy powstały miejscu, gdzie prawo szariatu jest najważniejsze, a rola kobiet ściśle wyznaczona. Udało się jednak to wszystko pogodzić.

W Indonezji bardzo popularną formą transportu jest motocyklowa usługa transportowa Ojesy. Nazwa ta jest kombinacją słów „ojek” – motocyklowe taxi i syariah – szariat. Jest to firma, która zatrudnia wyłącznie kobiety i służy wyłącznie do przewozu kobiet. Ojesy działa obecnie w 20 miastach w Indonezji, prężnie się rozwija i w jej szeregach jest już 600 kobiet.

Religia odgrywa coraz większą rolę w Indonezji, a prawo szariatu zabrania wzajemnego dotykania się kobiet i mężczyzn, którzy nie są spokrewnieni. Dlatego nowa usługa motoryzacyjna, uznawana za akceptowalną przez islamskie prawo, zaczęła świetnie rozwijać się w tym kraju.

Pasażerki mogą liczyć na bezpieczniejszy transport, niż w komunikacji publicznej (gdzie często są molestowane) i dodatkowo tańszy od tradycyjnej taksówki.

Taka forma dorywczej pracy dla kobiet jest też mile widziana w islamskiej kulturze, ponieważ ma niewielki wpływ na codzienne obowiązki, które na kobietach spoczywają. Dla bezpieczeństwa jedyną formą wezwania motocyklowej taksówki jest droga elektroniczna i opłacona przelewem usługa. Kobiety mają zakaz oferowania swoich usług podczas jazdy po mieście, a o zatwierdzonych kursach dowiadują się z aplikacji telefonicznej.

Najnowsze