Quantcast
Karolina Chojnacka

S61 Via Baltica. Kolejne odcinki drogi oddane do użytku kierowców!

Kkolejne fragmenty międzynarodowego korytarza transportowego łączącego kraje bałtyckie z zachodnią Europą - Via Baltica są sukcesywnie oddawane do użytku kierowców. Z ponad 311 kilometrów przyszłej Via Baltica, kierowcy mają już do dyspozycji blisko 130 kilometrów.

Z tego prawie 100 kilometrów to droga ekspresowa S8 od węzła Powązkowska w Warszawie do Ostrowi Mazowieckiej, a pozostałe ok. 30 kilometrów to obwodnice Szczuczyna i Suwałk oraz odcinek Raczki – Suwałki.  W lipcu do ruchu zostaną oddane do ruchu kolejne kilometry Via Baltica. Jakie?

Śniadowo – Łomża Południe

To 17 kilometrów dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu na każdej jezdni. Nawierzchnia z betonu cementowego zapewni wyższą odporność na koleinowanie, co jest szczególnie ważne na trasie, z której w dużej mierze będą korzystać pojazdy ciężarowe. W ramach inwestycji wybudowano węzeł Śniadowo na połączeniu z drogą wojewódzką nr 677 oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) – Chomentowo Zachód i Chomentowo Wschód.

S61 Via Baltica
S61 Via Baltica, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Stawiski – Szczuczyn

Kolejny odcinek, z którego skorzystają kierowcy, połączy istniejące obwodnice Stawisk i Szczuczyna. To 18 kilometrów dwujezdniowej trasy, również z nawierzchnią betonową, przy czym na blisko 1,6 kilometra obwodnicy Stawisk dobudowano drugą jezdnię. Nowa trasa biegnie wzdłuż obecnej DK61. Wybudowano na niej węzeł Grabowo, na połączeniu z DP1828B oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) – Zabiele Wschód i Zabiele Zachód.

Kolno – Stawiski

Oddanie do ruchu tego 16-kilometrowego odcinka sprawi, że kierowcy będą mieli do dyspozycji łącznie prawie 44 km trasy ekspresowej od węzła Kolno, na północ od Łomży, do końca obwodnicy Szczuczyna. Węzeł Kolno połączy trasę S61 z istniejącym przebiegiem DK61 i DK63. Powstał nowy odcinek DK63 o długości ponad 2,2 kilometra oraz przebudowano drogę powiatowej nr 1903B na długości ponad 1,1 kilometra. Zbudowano dwa Miejsca Obsługi Podróżnych – Górki Zachód i Górki Wschód, oraz drugą jezdnię (zachodnią) na obwodnicy Stawisk na długości 3,4 kilometra.

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze