Ruszyły zapisy do rajdu Enduro Rally 24

Ruszyły zapisy do rajdu Enduro Rally 24, który odbędzie się w dniach 21-23.09.2018 na Mazurach. Organizatorzy tej pionierskiej imprezy w stylu cross country, przygotowali długą trasę w kształcie pętli, łączącą odcinki specjalne. W sumie to ponad 300 kilometrów off-roadu jako dojazdówki plus odcinki z pomiarem czasu. Panie są mile widziane, mają obniżone wpisowe, a jedna z nich może wygrać darmowy udział w zawodach na KTM 450 EXC !!!

Do nawigacji w rajdzie można będzie używać standardowych przewijarek do Road Booków, znanych z rajdów typu cross country, a na zawodników bez tego typu urządzenia czeka nowość – Road Book elektroniczny, jako aplikacja działająca na smartfona i obsługiwana przyciskiem na kierownicy.

{{ tn(16157) left }}Nowością jest też klasa Rally24, w której najbardziej ambitni zawodnicy będą rywalizowali jadąc całą dobę.

Ukłon w stronę zawodniczek
Ukłonem w stronę zawodniczek, jest wpisowe płatne w wysokości tylko 50% ceny normalnej. Organizatorzy przygotowali jeszcze jedną ciekawą niespodziankę dla pań. Ufundowali start w rajdzie, motocyklistce crossowej, zawodniczce MX, która w najciekawszy sposób umotywuje chęć startów w rajdach enduro, typu cross country! Na osobę, która najlepiej opisze swoje marzenia i plany związane z tego typu rajdami, czeka przygotowany motocykl KTM 450 EXC, wpisowe na rajd oraz zakwaterowanie i wyżywienie podczas rajdu. Zwyciężczyni konkursu zostanie wybrana przez organizatorów EnduroRally24, a wyniki zostaną ogłoszone pod koniec czerwca. 

Wszystkie zgłoszenia należy wysyłać do dnia 15.05.2018 r. na mail: tomek.endurorally24@gmail.com

Uwaga: propozycja skierowana jest do zawodniczek MX lub osób, które mogą udokumentować swoje umiejętności w jeździe cross lub enduro. Prawo jazdy kat. B jest obowiązkowe. Nie jest wymagana czynna licencja zawodnicza.

Więcej szczegółów i plan rajdu na stronie www.endurorally24.pl

 

Najnowsze

Bezpieczna Wielkanoc

Kochani, życzymy Wam spokojnych, ale koniecznie wesołych Świąt! Pamiętajmy jednak, że Święta wielkanocne to czas, gdy wiele osób podróżuje do swoich rodzin. Z powodu większego natężenia ruchu i niebezpiecznych zachowań innych kierowców nie wszyscy docierają do domu. W minionym roku w tym czasie na polskich drogach zginęło 19 osób. Radzimy więc, jak bezpiecznie dojechać na święta.

Daj sobie czas
Choć przedświąteczne przygotowania sprzyjają pośpiechowi, na podróż w rodzinne strony należy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu. Wielu kierowców odkłada wyjazd na ostatnią chwilę, a później stara się nadrobić czas, przekraczając prędkość czy wyprzedzając innych w sposób niezgodny z przepisami. W okresie zwiększonego natężenia ruchu może to prowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Bezpieczeństwu nie sprzyja również zmęczenie związane z wielogodzinną podróżą. Dlatego kierowca powinien wyruszyć w trasę odpowiednio wcześnie, by znaleźć czas na odpoczynek w trakcie jej pokonywania.

Spodziewaj się niespodziewanego
W okresie świątecznym szczególne znaczenie ma stosowanie zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu.
W święta na drogi wyjeżdża wiele osób, które na co dzień nie prowadzą samochodu. Niepewny swoich umiejętności, zestresowany kierowca może zachowywać się na drodze w nieprzewidywalny sposób. Uważać trzeba także na osoby jeżdżące z nadmierną prędkością oraz zachowujące się w sposób, który może świadczyć o jeździe po spożyciu alkoholu – ostrzegają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Jeżeli zauważymy niebezpieczne zachowanie kierowcy jadącego w pobliżu, najlepiej dać mu się wyprzedzić i zawiadomić policję, podając – jeśli to możliwe – opis auta, numer jego tablic rejestracyjnych oraz miejsce zdarzenia i kierunek jazdy.

Przygotuj się na kontrolę
W święta należy także być przygotowanym na częstsze kontrole drogowe. Policjanci sprawdzają prędkość pojazdów, trzeźwość osób siedzących za kierownicą, jak również stan techniczny pojazdu oraz prawidłowość stosowania pasów bezpieczeństwa, zwłaszcza u dzieci.

Życzymy bezpiecznej drogi na Święta i z powrotem!

Najnowsze

Toyota RAV4 – nowa odsłona debiutuje w Nowym Yorku

Toyota prezentuje na targach New York International Auto Show piątą generację Toyoty RAV4. SUV trafi na rynki europejskie w pierwszym kwartale 2019 roku.

28 marca na targach New York International Auto Show Toyota przedstawi piątą generację Toyoty RAV4. Jest to pierwszy model RAV4 zbudowany na platformie Toyota New Global Architecture, wyróżniającej się niskim położeniem środka ciężkości, optymalnym rozkładem masy oraz większą sztywnością nadwozia, co ma korzystnie wpływać na dynamikę RAV4, zapewniając większą stabilność w zakrętach i precyzyjne reagowanie na działania kierowcy. Auto ma wyróżniać również zwiększony prześwit oraz większy rozstaw kół.

Samochód jest adresowany do młodych rodzin, cieszących się życiem, zarówno w mieście, jak i podczas weekendowych wycieczek turystycznych i wyjazdów urlopowych. Jego długość – 4600 mm – jest niemal taka sama, jak długość aktualnej wersji. Zmniejszony został przedni i tylny zwis, za to rozstaw osi zwiększono o 30 mm, co umożliwiło powiększenie kabiny i uzyskanie wyższego komfortu wnętrza. Przestrzeń bagażowa jest nie tylko większa, ale i bardzo funkcjonalna dzięki składanym tylnym siedzeniom, podwójnej podłodze i bocznym siatkom. Szerokość pojazdu zwiększyła się o 10 mm do 1855 mm.

Nowy RAV4 będzie dostępny z dwiema jednostkami napędowymi TNGA, odznaczającymi się mniejszym zużyciem paliwa i większą mocą w stosunku do stosowanych w obecnym RAV4. Będzie to nowa hybrydowa jednostka napędowa z 2,5-litrowym silnikiem spalinowym oraz druga, dwulitrowa jednostka benzynowa z manualną lub automatyczną skrzynią biegów.

Usprawniono układ napędu na wszystkie koła. W wersji hybrydowej drugi silnik elektryczny napędzający tylne koła generuje duży moment obrotowy przy obniżonych stratach energii. System napędu na wszystkie koła udoskonalono również w wersji konwencjonalnej z dwulitrowym silnikiem benzynowym, stosując podwójne sprzęgło i odłączanie tylnego mostu w wersji z automatyczną skrzynią biegów.

Najnowsze

Kilometrówki zagrażają bezpieczeństwu na drogach?

Państwowa Inspekcji Pracy rozpatruje kolejne skargi od kierowców, których pracodawcy rozliczają na podstawie tzw. kilometrówek. Pomimo że prawo zabrania uzależniania wypłaty od przejechanych kilometrów, wiele firm transportowych nadal stosuje tę praktykę. Jakich dokładnie form wynagradzania powinien wystrzegać się przedsiębiorca?

Prawidłowe wyliczenie wynagrodzenia kierowcy powinno opierać się na zapisach z karty cyfrowej oraz z posiadanych przez niego wykresówek. Na tej podstawie przedsiębiorca jest w stanie określić dokładnie składniki pensji, takie jak: godziny nadliczbowe, dyżury czy godziny pracy w porze nocnej. Jednocześnie, jak wynika z artykułu 10 rozporządzenia 561/2006/WE, firma transportowa nie może wypłacać zatrudnionym kierowcom żadnych składników wynagrodzenia (nawet w formie premii czy dodatku do wynagrodzenia), uzależnionych od przebytej odległości i/lub ilości przewożonych rzeczy, jeżeli ich stosowanie może zagrażać bezpieczeństwu drogowemu lub zachęcać do naruszeń tej wytycznej.

Zasady wynagradzania kierowców są dokładnie wyjaśnione, zarówno w rozporządzeniu unijnym, jak i w polskiej ustawie o czasie pracy kierowców. Jednak, nie zważając na przepisy, wiele firm nadal stosuje nielegalne praktyki. Należy zwrócić uwagę, że wynagrodzenie liczone od przejechanych kilometrów, czy liczby przewożonego ładunku w dużym stopniu zagraża bezpieczeństwu na drogach. Dzieje się tak, ponieważ pracownik, który ma świadomość, że zarobi więcej, jeśli pokona dłuższą trasę, prawdopodobnie będzie pracował ponad siły. Po całonocnej, a często również całodziennej jeździe, poziom koncentracji kierowcy znacząco się obniża. Natomiast, w stanie zmęczenia istnieje większe prawdopodobieństwo wypadku czy kolizji. Dlatego też żaden składnik wynagrodzenia nie powinien zachęcać kierowców do naruszania przepisów – komentuje Mateusz Włoch, ekspert INELO.

Rozliczanie kierowcy w zależności od liczby przejechanych kilometrów, czy też przewożonych towarów, niesie ze sobą również wysokie ryzyko kar finansowych. Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/403 załącznik I punkt 32 tabeli, klasyfikuje tę praktykę jako bardzo poważne naruszenie, co w efekcie może spowodować utratę dobrej reputacji przez dane przedsiębiorstwo.

Dokumentacja wewnątrzzakładowa a wynagrodzenie kierowców
Aby firma działała zgodnie z przepisami, zobowiązana jest do stworzenia dokumentacji wewnątrzzakładowej, która wyraźnie określa warunki wypłaty wynagrodzenia oraz premii. Zgodnie z art. 104 Kodeksu Pracy, pracodawca zatrudniający na podstawie umowy o pracę 50 lub więcej pracowników, ma obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy, który jest normatywnym dokumentem prawnym w firmie.

Przedsiębiorca związany z branżą transportową powinien w dokumentacji wewnątrzzakładowej zwrócić szczególną uwagę na uregulowania w zakresie:

  • określenia systemu czasu pracy kierowcy,
  • przedziału czasowego doby niedzielno-świątecznej,
  • długości okresu rozliczeniowego,
  • określenia godzin nocnych,
  • maksymalnej, rocznej liczby godzin nadliczbowych,
  • sposobu rozliczania delegacji.

W ostatnim czasie, możemy zauważyć, że do Państwowej Inspekcji Pracy coraz częściej wpływają pozwy od kierowców zawodowych. Najczęściej uchybienia te dotyczą właśnie nieprawidłowego wyliczania wynagrodzenia. Kierowcy domagają się wypłacenia zaległych, zagwarantowanych przez prawo pensji np. za nadgodziny czy zwrotu kosztów diet i ryczałtów za nocleg. Dlatego też, aby uniknąć wysokich kar finansowych, firmy transportowe powinny zwrócić uwagę na prawidłowe wyliczanie wynagrodzenia pracowników. Jednocześnie, warto zadbać o kompleksową, zgodną z obowiązującym prawem dokumentację wewnątrzzakładową. Oprócz tego, że w jasnej i prostej formie określa ona warunki pracy, to jest też ważnym zabezpieczeniem w przypadku pozwów pracowniczych – dodaje Mateusz Włoch.

Najnowsze

Goodc

Kaski Givi zaprojektowane z myślą o kobietach

Biorąc pod uwagę ciągle rosnącą liczbę motocyklistek, marka Givi stworzyła specjalnie dla nich dwa modele kasków: 50.5 Tridion Decò Lady oraz 50.4 Ninphea White.

Rynek motocyklowy ma bardzo szeroki wybór odzieży i kasków dla mężczyzn. Kobiety jednak nie mają zbytnio w czym przebierać. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Givi ma swojej ofercie dwa kaski, które właśnie dedykuje motocyklistkom.

50,5 TRIDION DECÒ LADY

To kobieca wersja graficzna kasku Magnus. Czarną bazę kasku przyozdobiono kwiecistym wzorem w kolorze rożowo-szarym. Mimo, że użyto różu i kwiatów, to całość nie jest przesłodzona – ma kobiecy, nie dziewczęcy charakter.

Kask ma wbudowaną blendę przeciwsłoneczną oraz wydajny system wentylacyjny. Wewnątrz jest antyalergiczna wyściółka, którą można wyjąć i wyprać. Z kaskiem otrzymujemy podbródek i nosek (deflektor). Zastosowano zapięcie typu microlock. Skorupa kasku powstała z termoplastiku i waży 1490 gr.

Opcjonalnie do kasku można dokupić pinlock oraz system komunikacji Bluetooth I303S intercom.

50.4 NINPHEA WHITE

To kobieca wersja graficzna kasku Sniper – delikatnej grafice na tle nieskazitelnej bieli nie można odmówić uroku.

Kask jest także wyposażony w blendę, podbródek, deflektor i zapięcie microlock. Wyściółkę można prać, a szyba jest dostosowana pod pinlock. W kasku można korzystać z systemu Bluetooth I303S intercom, a jego waga to 1450g (thermoplastic). Kask 50.4 został przetestowany w renomowanym instytucie SHARP, gdzie otrzymał 4 gwiazdki na 5 możliwych.

Cena kasków: od 450 zł

Producent przewiduje rozmiary od XS do XXL.

Najnowsze