Edyta Klim

Rusza 26. Rajd Rzeszowski

Świetne trasy i europejska obsada - tym przyciąga kibiców Rajd Rzeszowski. Dodatkowo na jego trasach rywalizować będzie, aż 10 zawodniczek!

Zawody, które po raz drugi rozgrywane będą w ramach Rajdowych Mistrzostw Europy FIA ERC, stanowią także rundę Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej CEZ w rajdach oraz Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Łączna lista zgłoszeń obejmuje, aż 96 załóg, dlatego kibice, którzy przyjadą do Rzeszowa – na pewno się nie zawiodą!

Po raz pierwszy w Rzeszowie będą ścigać się także Juniorzy ERC, a Emma Falcon, Tamara Molinaro i Catie Munnings wznawiają swoją rywalizację w ERC Ladies’ Trophy, po ostatnim spotkaniu na Rally Islas Canarias. Na liście zgłoszeń nie zabrakło dwukrotnego Mistrza Europy – Kajetana Kajetanowicza, który na domowych oesach będzie walczył o prymat w tegorocznym ERC z obecnym liderem cyklu Bruno Magalhaesem.

Uroczysty start 26. Rajdu Rzeszowskiego odbył się dzisiaj w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie, jednak prawdziwa rywalizacja ruszy jutro, gdy załogi będą miały do przejechania 5 odcinków specjalnych o długości 100,83 kilometrów (wliczając w to odcinek w centrum Rzeszowa). W sobotę czeka na nie jeszcze 6 odcinków o łącznej długości 113 kilometrów, by osiągnąć metę o godz. 17.30 na Rynku w Rzeszowie.

Na liście zgłoszeń do rajdu widnieją nazwiska pięciu polskich zawodniczek. Pierwsza z nich to Balbina Gryczyńska, która będzie wspierać kierowcę Dariusza Polońskiego w Peugeocie 208 R2 z numerem 38:

– Dość niespodziewanie, kolejny raz wskoczę na fotel pilota. Plany się nieco pozmieniały i wygląda na to, że podczas kolejnych 2 rund ERC będę miała ponownie przyjemność dyktować opis Darkowi Polońskiemu. Bardzo się cieszę! Sama niestety nie mogę wystartować, ale jazda z Darkiem to dla mnie olbrzymia dawka nauki, zarówno tej zarezerwowanej dla kierowcy, jak i pilota. Rajd Rzeszowski jest jedyny w swoim rodzaju. Świetnie, że kolejny raz gości w kalendarzu ERC oraz, że tak wielu bardzo dobrych kierowców postanowiło wziąć w nim udział. Ciągnące się szybkie partie i nierówności terenu są wielkim wyzwaniem dla załóg. Współpraca kierowca – pilot będzie tu miała ogromne znaczenie. Z uwagi na duże prędkości nie można mieć chwil zawahania. Dlatego dyktowanie oesów na tym rajdzie będzie dla mnie dużym wyzwaniem, którego już nie mogę się doczekać. Zapraszam do Rzeszowa na kolejne w tym roku święto rajdowe! P.s. Trzymam kciuki za Klaudię – pokaż dziewczynom z ERC (i nie tylko!), jak się jeździ na Lubeni! – mówi z uśmiechem zawodniczka.

Kolejna zawodniczka w roli pilota zasiądzie w Fordzie Fiesta z numerem 80 i będzie to Katarzyna Pytel-Majkowska u boku Jacka Poloka:

– Przyznaję, że trasy Rajdu Rzeszowskiego są trudne, wymagające, techniczne i szybkie. A dla pilota wiąże się to z różnym tempem dyktowania. Dla mnie osobiście to też ważna data, ponieważ po raz pierwszy na rajdzie odwiedził mnie mój mąż oraz mama z rodziną (która nigdy rajdu nie widziała) i stresuje mnie to ogromnie! Chciałabym, żebyśmy osiągnęli metę z dobrym wynikiem, a że nasz sponsor Soprema Polska ogromnie nas wspiera – to mamy nawet swoje konto na: https://twitter.com/hashtag/SopremaRallyTeam, gdzie można śledzić co u nas słuchać – zapraszamy. Dziękujemy sponsorom oraz liczymy także na wsparcie naszych rodzin i oczywiście wspaniałych, rajdowych kibiców – mówi Kasia.

Tuż za Kasią pojedzie Agnieszka Pyra, która wraz z mężem Tomaszem za kierownicą, wystartuje Hondą Civic Type-R z numerem 81:

– Rajd Rzeszowski to numer jeden w naszym kalendarzu rajdowym. Niestety w tym roku to był prawdziwy wyścig z czasem, by w nim wystartować. Podczas Rajdu Gdańsk Baltic Cup dwa razy się rozbiliśmy i trzeba było odbudować samochód. Wielki szacunek należy się Tomaszowi za ciężką pracę, którą włożył w przygotowanie samochodu do startu. Teraz, po dwumiesięcznej batalii, gotowi jesteśmy do walki o każdą sekundę, na jak zawsze rewelacyjnych odcinkach specjalnych pięknego Podkarpacia! – mówi z zapałem Agnieszka.

A w VW Polo GTI z numerem 95 zobaczymy Katarzynę Wojtiuk, która wspierać będzie Macieja Rawskiego za kierownicą:

– Kiedy inni zawodnicy w lipcu przewracają się na rajdowy „drugi bok”, ja dopiero dogrywam pozostałą cześć sezonu RSMP. W tym roku następuje mała zmiana „drajwera” oraz klasy i zamiast z pauzującym Ryznarem – wystartuję z Maćkiem Rawskim, który ma „odwróconą” skalę opisu w stosunku do mojej. Z tego powodu będę mieć trochę więcej kolorowania w zeszycie (śmiech). Piszę na gorąco po pierwszym dniu zapoznania i ośmielę się wytypować odcinek Pstrągowa do kilku „grubszych akcji” (śmiech), zresztą wszystkie oesy Rajdu Rzeszowskiego (z Lubenią na czele) można zaliczyć do absolutnego, rajdowego topu! Myślę, że również uczestnicy ERC będą po raz kolejny usatysfakcjonowani. Ze względu na tropikalne temperatury liczę na chłodny doping i lodowatego szampana na mecie! Wypatrujcie niebieskiego Polo z numerem 95 i do zobaczenia na trasie! – mówi wesoło Kasia.

Z polskich zawodniczek zobaczymy jeszcze jedną za kierownicą! Będzie to Klaudia Temple w Hondzie Civic z numerem 93:

– Po trzech miesiącach przerwy znów pojawimy się na starcie rundy Mistrzostw Polski, która tym razem jest również rundą Mistrzostw Europy. Jest to mój ulubiony rajd w cyklu, więc nie mogło nas zabraknąć na starcie! Na prawym fotelu bez zmian, wspierać mnie będzie Michał Poradzisz. Do zobaczenia na oesach! – mówi Klaudia.

26. Rajd Rzeszowski jest także wyjątkowy z tego względu, że jego kobieca obsada jest dwukrotnie większa, niż zwykle. Do naszych zawodniczek bowiem dołączyło 5 zawodniczek z wielu krajów Europy.

Z numerem 35 zobaczymy na trasach rajdu pierwszą w pełni żeńską, juniorską załogę w składzie: Tamara Molinaro (ITA) i Ursula Mayrhofer (AUT) w Oplu Adam R2. Zawodniczki startują razem od końcówki sezonu 2016, a w klasyfikacji ERC kobiet zajmują pierwszą lokatę po dwóch rozegranych rajdach.

Kolejną zawodniczką za kierownicą będzie Emma Falcon (ESP). Zobaczymy ją w Citroenie DS3 z numerem 40 z pilotem Rogelio PEÑATE (ESP). Ta zawodniczka startuje w rajdach od 2011 roku, jednak głównie na Wyspach Kanaryjskich. Ten sezon jest dla niej przełomowy, ponieważ mocno poszerzyła program swoich startów.

 

Tuż za nimi na trasy wyjedzie Eleonora Mori (ITA) w roli pilota Luca Rossetti (ITA) w Toyocie GT86 z numerem 41. Pierwsze starty Eleonory z tym, bardzo doświadczonym zawodnikiem, sięgają sezonu 2015. W sezonie 2017 załoga ma już za sobą 3 wygrane rajdy w klasyfikacji IRC.

 

Kolejna załoga juniorów w składzie kobiecym to: Catie Munnings (GBR) oraz Anne Katharina Stein (AUT) w Peugeocie 208 z numerem 46. Catie startuje trzeci sezon, a swoją karierę zaczynała w małym Peugeocie 106. Już w 2016 roku, nowym samochodem i w pełni żeńskim składzie załogi – dwa razy wygrała rajd w kobiecej klasyfikacji ERC. Ten sezon zawodniczki zaczęły od wypadku, a następnie 3. lokaty w ERC Ladies.

A w załodze Forda Fiesty z numerem 52 zobaczymy jeszcze jedną zawodniczkę – Michaelę Vejackova (SVK), u boku kierowcy Vlastimila Majer (SVK). Sezon 2017 to już trzeci, wspólny tej załogi. Głownie startują razem w rajdach słowackich, a od niedawna także w rundach CEZ (dwie nawet wygrali).

Oglądanie rajdu w jednej z 43 stref kibica jest bezpłatne, jak również odwiedziny w Parku Serwisowym. Relację z rajdu śledzić będzie można na kanale Eurosport, a także w mobilnej aplikacji RALLY VIEWER, która jest także interaktywnym przewodnikiem po rajdzie. Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę rajdu: http://www.rajd.rzeszow.pl/

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze