Edyta Wrucha

Rusza 12 Rajd Gdańsk Castrol Inter Cars

Po trzyletniej przerwie na kaszubskich szutrowych odcinkach specjalnych zobaczymy najlepszych kierowców rajdowych, a wśród nich dwie zawodniczki w roli pilotów.

 12 Rajd Gdańsk Castrol Inter Cars przybrał bardziej kompaktową, dwudniową formę i jako jedyny w kalendarzu mistrzostw Polski rozegra się na nawierzchni szutrowej.

Rywalizacja toczyć się będzie na 11 odcinkach specjalnych o łącznej długości 122,9 km położonych w rejonie miejscowości Szemud, Luzino, Kartuzy i Przodkowo. Bazą rajdu będzie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, gdzie ulokowane zostaną: Biuro Rajdu, Punkt Kibica, Park Serwisowy (otwarty dla kibiców) i Park Zamknięty. Sponsorzy przygotowali na terenie bazy rajdu wiele atrakcji dla kibiców.

Doskonałą okazją do obejrzenia samochodów rajdowych z bliska będzie badanie kontrolne, które odbędzie w piątek 27-ego maja w godzinach: 18:00-21:00 w hali wystawienniczej MTG. A specjalną atrakcję stanowić będzie Super Odcinek Specjalny BESOS Power Stage rozgrywany na zakończenie rajdu w Gdańsku (w okolicach bazy rajdu) – Power Stage rozpocznie się w niedzielę 29-ego maja o godzinie 15:25. 

{{ tn(12100) left }}Do udziału w rajdzie głosiło się 45 załóg, a wśród zawodników wypatrzyliśmy dwie kobiety. W załodze Mitsubishi Lancera Evo IX z numerem 19, pilotką jest Łukasza Kabacińskiego jest Joanna Madej. Miło nam, po dłuższej przerwie widzieć to nazwisko na Liście Zgłoszeń, trzymamy kciuki za powrót do dyktowania i dobrą lokatę na mecie!

{{ tn(12101) left }}Druga kobieta w stawce to Agnieszka Pyra, która towarzyszy swojemu mężowi Tomaszowi w Hondzie Civic Type-R z numerem 40. To drugi start tej załogi w sezonie, ale tym razem bardziej sentymentalny:

– Rajd Gdańsk to dla nas bardzo ważny start, ponieważ jedziemy reprezentując organizatora – Automobilklub Orski i przed własną publicznością. Cieszymy się bardzo, że ta edycja odbędzie się na drogach szutrowych, a także z tego, że połączono go z Szuter Cup’em i RSMPO, w których to startuje dużo naszych sportowych przyjaciół. Przygotowania do rajdu rozpoczęły się już trzy tygodnie temu i tym razem miały głównie charakter techniczny – musieliśmy przygotować odpowiednio samochód, aby poradził sobie z kaszubskimi drogami. Liczymy na bardzo dobrą rywalizację, bo tym razem w naszej klasie mamy silną, choć nadal niezbyt liczną konkurencję. Będziemy starać się uzyskać jak najlepszy wynik, mamy nadzieję na bardzo dobrą atmosferę zawodów i szczęśliwe ich ukończenie – mówi zawodniczka. 

Zapraszamy na trasy rajdu i do śledzenia wyników na żywo. Wszystkie, potrzebne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie: http://www.rajd-kaszub.pl

Najnowsze

Edyta Wrucha

5 zasad bezpiecznej jazdy motocyklem

O złote zasady, którymi powinni kierować się motocykliści podczas jazdy, spytaliśmy Pawła Borysa - doświadczonego instruktora nauki i doskonalenia techniki jazdy.

Aby sprawnie i bezpiecznie używać narzędzia, jakim jest motocykl zobowiązuję swoich kursantów do zapoznania się, ćwiczenia i kierowania wg następujących zasad:

1. Należy dbać o stan techniczny swojego motocykla, a dokładniej o:

  • prawidłową regulację i ustawienie dźwigni sprzęgła, obu hamulców oraz luzu (a raczej jego braku) na manetce gazu

  • stan techniczny opon i prawidłowe w nich ciśnienie

  • brak wycieków z zawieszenia

  • smarowanie i odpowiedni naciąg łańcucha

  • sprawne oświetlenie 

2. Należy dbać o własną kondycję, zwłaszcza w takich obszarach jak: równowaga, refleks, przerzutność i podzielność uwagi.

3. Zawsze ale to zawsze pamiętać i stosować dogmaty motocyklizmu, a są trzy:

  • prawidłowa pozycja i trzymanie się motocykla
  • patrz tam dokąd chcesz dojechać
  • świadomie używaj przeciwskrętu 

4. Zanim ruszysz zaplanuj trasę. Jadąc – planuj trasę. Hamując – zaplanuj miejsce zatrzymania.

5. Odsuwaj się od niebezpieczeństw. Buduj i dbaj o prywatą strefę bezpieczeństwa. Patrz, myśl i przewiduj

Jeżeli te zasady są Wam obce, zachęcamy do doskonalenia własnych umiejętności w jeździe motocyklem i skorzystania z profesjonalnej pomocy: http://szkoleniamotocyklowe.com.pl.

Najnowsze

Uciął sobie drzemkę za kółkiem Tesli

Pewien kierowca Tesli zaufał bardzo mocno technologii w swoim samochodzie i postanowił uciąć sobie drzemkę podczas jazdy. Autopilot dostępny w Modelu S prowadził za niego samochód.

Trzeba przyznać, że technologia w Tesli Model S jest bardzo zaawansowana. Funkcja autopilota nie zastąpi jeszcze obecności żywej duszy w kabinie, ale potrafi poradzić sobie w miejskim korku. Rozwiązanie dostępne w modelach S oraz X wysyła za każdym razem ostrzeżenie, gdy komputer nie posiada wszystkich danych potrzebnych do bezpiecznego kontrolowania samochodu. Jeżeli kierowca zignoruje ostrzeżenie, samochód zwalnia i włącza światła awaryjne żeby zredukować ryzyko wypadku.

Pewien kierowca postanowił zawierzyć technologii dostępnej w samochodzie i uciął sobie krótką drzemkę podczas przejażdżki po mieście. W tym czasie kontrolę nad samochodem przejął system Autopilot, który kontrolował przemieszczanie się auta w korku.

Nie wiemy czy kierowca nagrany na filmie udaje, czy rzeczywiście zasnął, ale system całkiem sprawnie radzi sobie z sytuacją. Jednak musimy pamiętać, że w pełni funkcjonalne samochody autonomiczne pojawią się dopiero za jakiś czas i nic nie zastąpi żywej duszy kontrolującej sytuację na drodze.

https://www.youtube.com/watch?v=Z2L_mjNFTIU

Najnowsze

TEB – koniec z korkami

Włodarze wielkich miast głowią się od wielu lat, jak pokonać problemy transportowe, gdyż nie zawsze są możliwości żeby zbudować metro. Tymczasem Chińczycy opracowali wielkogabarytowy tramwaj, który może być rewolucją w transporcie.

Kilka lat temu na wystawie CHITEC zaprezentowano wielkogabarytowy tramwaj o nazwie TEB, czyli Transit Elevated Bus. Pomysł ewoluował przez ostatnie lata dość mocno i właśnie zaprezentowano jego najbardziej zaawansowaną wersję. 

Jest to trójczłonowy pojazd, który sprawdzi się idealnie w wielkich metropoliach posiadających sieć dróg dwujezdniowych. Cały skład ma długość 32 metrów, natomiast każdy z wagonów ma po 7,8 m szerokości oraz 4,6 m wysokości. Pokład dla pasażerów znajduje się dwa metry nad ziemią, a pojazd przemieszcza się dzięki torom znajdującym się w krawędziach drogi.

Pod przedziałem dla podróżnych znajduje się sporo miejsca, w którym mogą zmieścić się samochody okupujące dwa pasy ruchu. Dostęp do przestrzeni dla pasażerów jest możliwy dzięki rozkładającym się automatycznie, zabudowanym trapom i schodom. Jednorazowo taki pojazd jest w stanie pomieścić od 900 do 1200 pasażerów. 

Całość jest napędzana przez silniki elektryczne. Prawdopodobnie prąd jest dostarczany przez szyny, ponieważ pojazd nie jest wyposażony w pantografy. TEB może poruszać się z prędkością do 60 km/h. Koszt jego budowy jest o 20 procent tańszy niż w przypadku budowy kolejki podmiejskiej.

Pierwszy taki pojazd pojawi się na chińskich drogach w ciągu następnego roku. NA początek będą przeprowadzane testy po mieście Qihuangdao, w północnej prowincji Chin. Niedługo potem może trafić do Pekinu.

Najnowsze

Otworzysz samochód iPhonem

Firma Apple pracuje za zamkniętymi drzwiami nad swoim samochodem, a tymczasem do sieci wyciekł ciekawy patent, który zarejestrowała firma z Kalifornii. Zamiast kluczyków do samochodu wystarczy mieć w kieszeni iPhone`a.

Wygląda na to, że firma Apple przy okazji prac nad nowym samochodem, który skrywa się pod nazwą iCar, opracowała także szereg patentów, które ułatwią korzystanie z niego. Właśnie do sieci wyciekły szkice nowego patentu, który w wielkim skrócie pozwoli na otwieranie samochodu przy użyciu telefonu.

Patent firmy Apple skupia się na komunikacji pomiędzy urządzeniem mobilnym a samochodem. Po autoryzacji urządzenia typu smartfon będziemy mogli przy jego pomocy nie tylko otworzyć drzwi, ale także uruchomić silnik. Telefon w kieszeni będzie traktowany jak bezprzewodowy kluczyk. Jeżeli kierowca posiadający kluczyk-telefon oddali się od samochodu, silnik przestanie działać. Samochód będzie w stanie wykrywać „kluczyk” w pobliżu i z wyprzedzeniem ustawić fotele oraz np. system audio, zgodnie z preferencjami właściciela.

Do samochodu będzie można przypisywać kilka urządzeń, które będą umożliwiały do niego dostęp. Będzie można także ustawiać limity przypisane do danego użytkownika, co przyda się rodzicom użyczającym samochód młodocianym.

Nawet jeśli samochód od Apple nie ujrzy światła dziennego, technologia może zostać wykorzystana z sukcesem przez innych producentów, którzy będą chcieli integrować produkowane przez nich pojazdy z urządzeniami firmy z Cupertino.

Najnowsze