Rower czy samochód: szanujmy się wzajemnie

Wraz z nadchodzącą wiosną na drogach będzie pojawiać się coraz więcej rowerzystów. Kierowcy muszą ponownie przyzwyczaić się do ich obecności, częściej spoglądać w lusterka i zachować większą ostrożność.

Natomiast rowerzyści powinni pamiętać, że zawsze lepiej wybierać mniej uczęszczane drogi i dla własnego bezpieczeństwa wychodzić z założenia, że są dla kierowcy niewidoczni. Obie strony muszą powstrzymać się przed niebezpieczną agresją.

Często agresja wobec rowerzystów związana jest z poczuciem niesprawiedliwości kierowców. Gdy oni stoją w korku, rowerzyści, łamiąc przepisy, bezkarnie manewrują między samochodami. Z drugiej strony rowerzyści czują się przez kierowców ignorowani.

fot. Renault

Rowerzyści powinni wybierać ulice o mniejszym ruchu samochodowym, zawsze sygnalizować skręty w prawo lub lewo, nie zapominać o kasku i oświetleniu roweru, gdy podróżują po zmroku.

Idealna byłaby sytuacja, gdyby ruch rowerowy został całkowicie odseparowany od dróg dostępnych dla samochodów. W Polsce jest coraz więcej ścieżek rowerowych, ale nadal większość rowerzystów jest zmuszona poruszać się po jezdni wraz z autami. Z całą pewnością jest to dla wielu z nich bardzo stresująca podróż. Spokój, wyrozumiałość i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg to najlepsza recepta. Niezwykle istotna podczas jazdy rowerem jest koncentracja i orientacja w ruchu ulicznym. Do tego niezbędna obserwacja otoczenia i wrażenia słuchowe. Jeśli rowerzysta rozmawia przez telefon lub słucha muzyki, może z opóźnieniem zauważyć niebezpieczeństwo.

 

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

Najnowsze

Harley–Davidson na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu

Mekką europejskich miłośników marki stanie się Wrocław, gospodarz jubileuszowego, 40. zlotu Europejskiej Federacji Klubów Motocyklowych Harleya-Davidsona – Super Rally 2013.

Na terenie Stadionu Olimpijskiego powstanie potężna infrastruktura dla tysięcy motocyklistów z całej Europy. Zlot, organizowany przez Harley-Davidson Club Poland, odbędzie się w dniach 16-20 maja 2013 roku. Prezydent Wrocławia objął wydarzenie patronatem honorowym.

Organizację Super Rally poprzedzają wybory w Europejskiej Federacji. Harley-Davidson Club Poland wygrał, zdobywając głosy 70 proc. zrzeszonych klubów.

Przez 4 dni na Stadionie Olimpijskim będzie funkcjonował gigantyczny camping dla uczestników zlotu, wybudowane zostaną sceny koncertowe, strefy handlowe, gastronomiczne i sanitarne. Wstęp na teren Super Rally 2013 będzie zarezerwowany dla posiadaczy biletów.

Zloty europejskich klubów Harleya-Davidsona odbywają się od 1964 roku. Gromadzą od
10 do 20 tysięcy fanów legendarnych jednośladów. Europejska federacja zrzesza 35 tysięcy członków. W ubiegłym roku podczas Super Rally 2012, do niemieckiego Ballenstedt przyjechało 18 tysięcy motocyklistów z 23 krajów.

Więcej informacji: www.superrally.pl

 

Najnowsze

Fun & Safety: wybierz Hondę

Czy chcesz dowiedzieć się, co oznacza radość z jazdy? Chcesz poczuć się swobodnie i bezpiecznie na swoim motocyklu? Odwiedź dealera Hondy, wyjedź z salonu nowym motocyklem i przyjedź na imprezę Honda Fun & Safety.

Będzie to doskonała okazja, aby na zamkniętym obiekcie, pod okiem doświadczonych instruktorów, poprawić własne umiejętności jazdy oraz przekonać się, czym jest prawdziwa przyjemność z jazdy. Dla zapewnienia dobrej zabawy i bezpieczeństwa uczestnicy zostaną podzieleni na grupy mniej lub bardziej zaawansowane. Osoby, które dopiero co odebrały swoje motocyklowe prawo jazdy i nie wiedzą co dalej, objęte zostaną szczególną opieką, aby na własnym motocyklu poznać, czym jest Fun & Safety.

fot. Honda

Ekskluzywne imprezy przeznaczone są jedynie dla posiadaczy motocykli Honda zakupionych w autoryzowanej sieci sprzedaży. Udział jest bezpłatny na podstawie wcześniejszej rejestracji. W celu uzyskania zaproszenia wystarczy zgłosić się do swojego dealera Hondy. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji na www.honda.pl oraz w salonach.

Najnowsze

Szykuje się rewolucja na drogach

Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego przekazał do ministerstwa transportu swoje pomysły na polepszenie sytuacji na naszych drogach.

Podstawą, według członków zespołu, jest podwyższenie mandatów. Tłumaczą oni, że tylko nieuchronność i wysokość kary jest w stanie przekonać kierowców do bezpieczniejszej jazdy. Dlatego postanowili znacznie podwyższyć kary dla kierowców.

Obecnie policjant za przekroczenie prędkości o 50 km/h może wypisać mandat w maksymalnej wysokości 500 zł. Parlamentarzyści chcą, by tę stawkę podwyższyć aż do 1000 zł. Zmienią się też kary za nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Zamiast 350 zł, kierowca za to przewinienie zapłaci 1000 zł. Oprócz tego zmienią się też zasady ustępowania pierwszeństwa pieszym. W myśl nowych przepisów, kierowca ma się zatrzymać przed przejściem, jeśli tylko zbliża się do niego pieszy.

Największe kontrowersje budzi jednak pomysł czasowego zabierania prawa jazdy za drastyczne przekroczenie prędkości (co najmniej dwukrotne) w terenie zabudowanym. Na razie nie wiadomo jednak, na jak długo odbierane będzie prawo jazdy.

W końcu do propozycji zmian trafił też pomysł konieczności wymiany opon na zimowe. Tutaj niestety również nie podano szczegółów, kiedy dokładnie kierowcy byliby zobowiązani do wymiany.

W propozycjach dla ministerstwa pojawił się też nowy obowiązek dla kierowców wszelkich pojazdów (w tym motocykli). Chodzi o konieczność posiadania naklejki potwierdzającej posiadanie OC  i ważnego przeglądu technicznego. Ma ona być naklejana w widocznym miejscu, najprawdopodobniej na szybie.  Parlamentarzyści z zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego wrócili też do pomysłu montowania na motocyklach tablic łamiących się przy próbie ich wygięcia.

Wszystkie propozycje trafiły już do ministerstwa transportu, które ma stworzyć na ich podstawie odpowiednią ustawę. Ta ostatnia trafi potem pod sejmowe głosowanie. Na razie nie wiemy więc ile z w/w propozycji znajdzie ostatecznie zastosowanie na naszych drogach i kiedy to nastąpi.

Najnowsze

Psycholog za kierownicą?

W  jednym z ośrodków doskonalenia techniki jazdy w ramach szkoleń rozszerzających umiejętności pań za kierownicą przeprowadzono eksperyment, wprowadzając godzinną pogadankę z psychologiem komunikacyjnym. Czy nam, kobietom, do prowadzenia pojazdów potrzebny jest psycholog?

Kurs jest przygotowany specjalnie dla pań, które mają już prawo jazdy i chcą doskonalić swoje umiejętności, prowadzony tylko przez kobiety zapewnia poczucie komfortu i indywidualne podejście do kursantek. Panie zgłaszające się na taki kurs mają trudności z przełamaniem się i swobodnym kierowaniem pojazdem. Problem wynika generalnie z dwóch przyczyn – po zdaniu egzaminu i otrzymaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów nie korzystały z nich, wyszły z wprawy, a przerwa w kierowaniu autem wynosi zwykle kilka lat; miały stłuczkę albo nawet wypadek i mimo że w wielu przypadkach nie były sprawcą zdarzenia, emocje są tak silne i strach przed kolejnym nieprzyjemnym zdarzeniem na drodze tak duży, że nie potrafią się przełamać i znów siąść za kierownicę. Z rozmów z paniami wynika, że przyczyną naszego „innego” podejścia do prowadzenia samochodu jest lęk o bliskich i świadomość zagrożeń wynikających z nieostrożnej jazdy. Natura zaopatrzyła nas w emocje i troskę o bliskich tak silną, że nie pozwala nam traktować samochodu jak zwykłego narzędzia ułatwiającego pracę i życie codzienne, ale jak zagrożenie.

Wiara we własne umiejętności poprawia komfort jazdy
fot. materiały prasowe

W warunkach zamkniętego dla ruchu ulicznego toru panie przełamują swoje lęki i obawy, poznając możliwości samochodu, a także swoje reakcje i odruchy jako kierowcy. Proponowane ćwiczenia pokazują, jak panować nad samochodem i uczą odpowiednich odruchów. Panie w swoim gronie chętnie opowiadają o problemach za kierownicą, często winiąc mężczyzn, którzy nie pomagają nam „za kółkiem”, a jedynie wprowadzają dodatkowy stres. W takich przypadkach najlepiej się wyłączyć, nie słuchać uwag i narzekań, tylko robić swoje – kierować i starać się to robić jak najlepiej. Proste ćwiczenia pokazują, jak hamować awaryjnie, co robić w poślizgu nad i podsterownym. Teorię z reguły mamy dobrze opanowaną, gorzej, jak do tego dojdą emocje. Dlatego tak ważne jest wyrobienie w sobie odpowiedniego odruchu, tylko wtedy będziemy odpowiednio reagować – bezwiednie i automatycznie. Panie nie wiedzą też, jakimi autami jeżdżą i nie chodzi tu o markę i model, ale napęd, wyposażenie w systemy. Dobrze wiedzieć, czy jedziemy samochodem z przednim, tylnym czy napędem na cztery koła – od tego będzie zależeć, jakiej techniki użyjemy w sytuacji niebezpiecznej na drodze – i czy nasze auto jest wyposażone w ABS, ASR czy ESP.  Warto poznać, co oznaczają te skróty i czemu one służą, wtedy może poczujemy się pewniej za kierownicą. Wracając do pogadanki z psychologiem (także kobietą), panie zachwycone luźnym stylem rozmowy i możliwością wygadania się i opowiedzenia o swoich obawach i żalach najchętniej cały czas szkolenia spędziłyby w sali na „babskich  pogaduchach”. Psycholog podkreśla, że mamy prawo jeździć „inaczej”, ostrożniej czy nawet wolniej od innych kierowców, że to my jesteśmy królowymi za kierownicą i świat należy do nas. Poczujmy się komfortowo za kierownicą, poznajmy się i zmierzmy z naszymi lękami i oporami, a potem pracujmy nad ich opanowaniem i przełamaniem.

Lęk nie minie po dwóch godzinach jazdy na torze, ale tylko przełamywanie własnych oporów i systematyczne jeżdżenie pozwoli nam stać się dobrymi kierowcami. Czy psycholog jest nam potrzebny, by lepiej kierować pojazdem? Może same jesteśmy nim za kierownicą? Czy jeździmy ostrożniej, a samochód jest zagrożeniem? Zapraszam do dyskusji.

Najnowsze