Rośnie lista obowiązkowego wyposażenia aut

Już wkrótce lista obowiązkowego wyposażenia wydłuży się o kolejne pozycje. Według nowych projektów, na pokładzie aut pojawi się system ESP (układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu w trakcie pokonywania zakrętu).

Poprzednio, dzięki przepisom UE, producenci musieli obowiązkowo doposażyć pojazdy w m.in. katalizatory, poduszki powietrzne, systemy ABS oraz wspomagania awaryjnego hamowania.

Dla przypomnienia 7 lutego weszła dyrektywa, narzucająca wyposażanie nowych aut w światła do jazdy dziennej, dotyczy ona pojazdów homologowanych po 1 stycznia 2011 roku, natomiast w 2013 roku przepis ten będzie dotyczył również na producentach pojazdów ciężarowych oraz autobusów. Tymczasem od listopada br. wszystkie auta osobowe, które po raz pierwszy będą rejestrowana na terenie Unii Europejskiej, będą musiały posiadać system ESP, a już od stycznia 2014 obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich pojazdów.

fot. swiatmotoryzacji

Co ciekawe od przyszłego roku nowe auta, będą wyjeżdżały z czujnikami ciśnienia powietrza w oponach, ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa, a także zmniejszenie spalania paliwa samochodów.

W planach proponowane są również inne nowinki techniczne m.in. system eCall za pomocą, którego będziemy mogli szybko zawiadomić służby ratownicze o wypadku, a także programy uniemożliwiające odpalenie silnika osobom nietrzeźwym, czujniki martwego pola czy także system informujące o przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Z pewnością XXI wiek to nie czasy poczciwego „Malucha”, który był samochodem rodzinnym i każdy się cieszył, że może po prostu jechać przed siebie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze