Rolls-Royce Ghost Zenith – gratka dla kolekcjonerów unikatowych cacek

Kolekcjonerzy nieczęsto mają okazję, by zdobyć coś prawdziwie niezwykłego. W przypadku Rolls-Royce’a te rzadkie momenty zdarzają się mniej więcej raz na 10 lat. W Rolls-Royce potrafią doceniać najwyższej klasy rzemiosło, a kiedy jest ku temu lepsza okazja, niż świętowanie wieloletniego sukcesu dla jednego z kultowych modeli?

Jako że 10-letnie panowanie modelu Ghost dobiega końca, marka oferuje kolekcjonerom limitowaną kolekcję Zenith, składającą się zaledwie z 50 sztuk samochodów. To sposób na podkreślenie ponadczasowej elegancji modelu, który dał początek współczesnej historii Rolls-Royce’a. Nawiązując do swojej nazwy, kolekcja Ghost Zenith jest pokazem możliwości personalizacji w ramach programu Bespoke, jakie kiedykolwiek stworzono w ramach linii Ghost.

Ostatnia taka okazja przydarzyła się kolekcjonerom w 2016 roku, kiedy Rolls-Royce stworzył kolekcję 50 sztuk Phantomów VII Zenith i świętował w ten sposób koniec długiego panowania modelu. Samochody natychmiast stały się rozchwytywanymi przedmiotami kolekcjonerskimi, przedefiniowały standardy luksusu, a przez to stworzyły współczesną legendę.

Ghost ma za sobą bogatą i niezwykłą przeszłość. Począwszy od modelu Silver Ghost, który ponad 100 lat temu zyskał przydomek „The Best Car in the World”, aż do eksperymentalnego 200EX, który podczas targów Geneva Motor Show 2008 zaprezentował współczesny pomysł na ucieleśnienie tej legendy, Ghost stał się synonimem zwinnego, skoncentrowanego na kierowcy Rolls-Royce’a. Uwagę klientów do tego modelu, którego produkcja ruszyła w 2009 roku, przyciągnęły elegancka sylwetka i dynamika jazdy. W ten sposób Ghost szybko stał się modelem Rolls-Royce’a odnoszącym największe sukcesy. Udało mu się przyciągnąć do marki nową grupę klientów, głównie młodych przedsiębiorców. Obniżenie średniej wieku klienta Rolls-Royce’a do 43 lat, stało się częścią globalnego sukcesu Ghosta.

Prezentacja modelu 200EX w Genewie w 2008 roku była pokazem koncepcji skoncentrowania samochodu zarówno na kierowcy jak i pasażerach. Kolekcja Ghost Zenith w wielu aspektach czerpie z modelu 200EX – być może najbardziej znaczącym tego przejawem jest użycie pamiątkowej sztabki stworzonej z figurki Spirit of Ecstasy oryginalnego 200EX, przetopionej i użytej jako element intarsji w centralnej konsoli każdego egzemplarza Ghost Zenith. Z wygrawerowanymi trzema najważniejszymi liniami stylistycznymi Ghosta, płytka ta podkreśla oryginalne pochodzenie modelu. Nazwa kolekcji widnieje także na figurce Spirit of Ecstasy oraz na zegarze umieszczonym na konsoli.

Co więcej, model 200EX został uwieczniony poprzez grawerkę na centralnej konsoli modelu Ghost Zenith. Praca inspirowana rysunkiem technicznym – powiększonym do abstrakcyjnych rozmiarów – została podzielona na 50 części, co pozwala każdemu z klientów otrzymać swoje własne dzieło sztuki i jednocześnie jednoczy kolekcję jako hołd dla Ghosta.

Uwagę obserwatora w naturalny sposób przyciąga oświetlenie wnętrza drzwi. Ambientowe światło prześwieca przez perforowaną skórę, co podkreśla elegancję wnętrza Ghosta. Podobny cel ma skomplikowana intarsja, stworzona przez najlepszych rzemieślników i rzemieślniczki z legendarnego warsztatu stolarskiego marki. Dostępne w wersji z drewna, technicznego włókna bądź delikatnie wykończonego forniru, intarsje umieszczone na drzwiach po stronie kierowcy i pasażera podkreślają dualną naturę Ghosta.

Także kaletnicy z zespołu Bespoke wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności. Na tylnych siedzeniach znajdują się zdobienia inspirowane tymi umieszczonymi w oryginalnym modelu Silver Ghost z 1907 roku. W elegancki sposób zmieniają się od tyłu do przodu kabiny, zaś w przypadku wersji z wydłużonym rozstawem osi, podświetlana podsufitka w naturalny sposób prowadzi wzrok do przodu, w stronę eleganckiej sylwetki Spirit of Ecstasy. Obicia siedzeń uszyto ze skóry w kontrastujących ze sobą kolorach, podkreślając fakt, że Ghost jest czteroosobową limuzyną..

Pasażerowie wersji ze standardowym rozstawem osi będą mieli do czynienia z wyjątkowym zjawiskiem. Słynna podświetlana podsufitka zaprezentuje się w wersji „Shooting Star” (spadająca gwiazda). Gwiazdy będą spadać w sposób niezaplanowany, dając poczucie niezwykłego przedstawienia. Tę niespodziankę i przyjemność tworzy ponad 1340 indywidualnie zaprogramowanych i ręcznie zainstalowanych światełek.

W nawiązaniu do kolekcji Phantom Zenith, zewnętrzna stylistyka Ghost Zenith stawia na specjalne dwubarwne malowanie z kontrastowym wykończeniem błyszczącym lakierem. Klienci mogą wybrać trzy różne wersje kolorystyczne, Iguazu Blue z Andalusian White, Premiere Silver z Arctic White lub Bohemian Red z Black Diamond z różnorakimi wariantami podkreślającymi wszechstronność modelu. Maska samochodu w kolorze Silver Satin została po raz pierwszy zaprezentowana na modelu 200EX.

Te wyjątkowe samochody są właśnie ręcznie wykańczane w domu marki Rolls-Royce w Wielkiej Brytanii w Goodwood, West Sussex. Możliwość zamówienia samochodów z kolekcji wkrótce się zakończy.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze