Rolls-Royce Dawn - luksusowy kabriolet

Rolls-Royce Dawn - luksusowy kabriolet

09 września 2015
23
Czteroosobowy luksus na kołach? To nowy model Rolls-Royce'a - piękny, ekskluzywny, mocny i niebywale drogocenny.

Są samochody, na które zwykle możemy popatrzeć jedynie na wystawach, a gdy zobaczymy je podczas jazdy, opowiadamy znajomym jako o wydarzeniu unikatowym. Taki właśnie jest brytyjski lord - nowy model kabrioleta marki Rolls-Royce. Dawn, czyli świt, to kontynuacja nazwenictwa spowitego tajemniczością, w którym pojawiają się fantomy (model Phantom), duchy (model Ghost), czy widma (model Wraith). Debiutujący Rolls to odświeżenie pamięci po historycznym, przepięknym modelu Rolls-Royce Silver Dawn, którego wyprodukowano w latach 1950-1954 bardzo niewiele - powstało w sumie 28 rodzajów nadwozi na idywidualne zamówienia klientów.

Dziś pojawia się na rynku nadzwyczaj urodziwe auto, o którym będą marzyć bogacze tego świata. Niczym luksusowy jacht, wykończony w eksluzywnych materiałach (drewnie, skórach, aluminium), będzie kosztował krocie - dokładnie ile dowiemy się już niebawem.

Tymczasem premiera zaskoczyła wszystkich tych, którzy sądzili, że Rolls-Royce Dawn to właściwie odświeżony Wraith. 80% elementów nadwozia jest zaprojektowana zupełnie od nowa i stanowi odmienną jakość, choć nadal w oryginalnym języku stylizacji Rolls-Royce'a.

Osadzony na 21-calowych polerowanych, lub 20-calowych lakierowanych felgach, prezentuje się wybitnie dostojnie. W lakierze Midnight Sapphire i mandarynkowej skórze wygląda niczym gentleman wprost z journala.

Dach otwiera się w ciągu 22 sekund - czynność tę można wykonywać do prędkości 50 km/h. Po jego zamknięciu i uruchomieniu w sumie 16 głośników, wkraczamy w świat audiofilskiej rozkoszy.

Rolls-Royce Dawn napędzany jest monstrualną jednostką o pojemności 6.6 litra, która dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu (780 Nm) musi udźwignąć ponad dwie i pół tony samochodu.

Rolls-Royce Dawn - dane techniczne

Masa

2560 kg

pojemność / układ silnika / liczba cylindrów / zaworów

6.6 / V / 12 / 48

Moc

570 KM / 5250 obr./min.

Moment obrotowy

780 Nm / 1500 obr./min.

Maksymalna prędkość (ogr. elektr.)

250 kmh

Przyspieszenie 0 - 100 km/h

4.9 sekund

Zużycie paliwa w mieście

21.4 l. / 100 km

Zużycie paliwa poza miastem

9.8 l. / 100 km

Zużycie paliwa średnie

14.2 l. / 100 km

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!