Renault zdradziło wygląd wnętrza nowego Clio!

Renault zdradziło wygląd wnętrza nowego Clio!

29 stycznia 2019
Nową koncepcję wnętrza w swoim modelu Francuzi nazwali „smart cockpit”. Clio piątej generacji zadebiutuje podczas marcowego salonu samochodowego w Genewie.

Najważniejszym elementem „smart cockpitu” nowego Clio jest 9,3-calowy ekran multimedialny - największy jaki dotychczas pojawił się w samochodzie Renault. Pionowy i lekko wklęsły tablet, inspirowany rozwiązaniem wykorzystanym w Espace, optycznie powiększa deskę rozdzielczą i poprawia czytelność ekranu. Ekran z nowym systemem EASY LINK, zwrócony w stronę kierowcy, integruje wszystkie multimedia, nawigację i serwisy informacyjno-rozrywkowe, a także system MULTI-SENSE.

Nowe Clio zostało po raz pierwszy wyposażone w wyświetlacz, który zastępuje tradycyjne zegary analogowe. Ekran TFT o przekątnej od 7 do 10 cali pozwala personalizować ustawienia i zwiększa doznania z jazdy. Wersja 10-calowa ma nawigację GPS.

Na nowo zaprojektowana deska rozdzielcza została ona podzielona na trzy części: górny panel z powłoką z pianki, pokryty specjalnym  materiałem i personalizowany panel centralny oraz część dolną z funkcjonalnymi elementami (np. schowkiem). Falisty kształt deski rozdzielczej dodatkowo optycznie poszerza kokpit. To wrażenie wzmacniają poziome kształty środkowych i bocznych wlotów powietrza.

Konsola środkowa jest kluczowym elementem „smart cockpitu” nowego Clio. Usytuowano ją wyżej dla lepszej ergonomii i umieszczono na niej krótką dźwignię zmiany biegów. Pokryta specjalnym materiałem konsola może być personalizowana w zależności od wersji wyposażenia oraz ma specjalne podświetlenie krawędzi. Pasażerom ułatwią podróż schowki wbudowane w dolną część konsoli oraz zintegrowana ładowarka indukcyjna.

Fotele w Clio sprawiają wrażenie wziętych ze znacznie droższego modelu. Dłuższe siedzisko i bardziej obejmujący kształt zapewniają lepsze podparcie, a wklęsły kształt półmiękkiej obudowy foteli zwiększa przestrzeń na nogi dla pasażerów siedzących z tyłu. Nowe, cieńsze zagłówki, wsuwane w oparcie, poprawiają widoczność do tyłu.

W kabinie nowego Clio ma pojawić się wysokiej jakości tapicerka i dużo miękkich materiałów. Znajdziemy je również na drzwiach - panele posiadają wbudowane płaty, które podobnie jak podłokietniki drzwi, zmieniają się w zależności od wybranej personalizacji wnętrza. W panele wbudowany został system oświetlenia ambientowego emitujący łagodne
i rozproszone światło.

Każdy właściciel Clio może stworzyć własny samochód dzięki licznym możliwościom personalizacji. Pozwalają one na wybór wyglądu konsoli środkowej, deski rozdzielczej, paneli drzwiowych,  kierownicy i podłokietników drzwi. Można również spersonalizować kolory linii wlotów powietrza, rozciągających się na całej szerokości deski rozdzielczej. Nowe Clio jest dostępne z oświetleniem ambientowym w ośmiu różnych kolorach.

Producent zdradził również, że do 2022 roku Grupa Renault zaoferuje gamę 12 zelektryfikowanych  samochodów, a nowe Clio będzie pierwszym modelem z silnikiem hybrydowym E-Tech w technologii opracowanej przez Renault. Taki sam termin ustalono na wprowadzenie na rynek 15 modeli wyposażonych w technologie jazdy autonomicznej. Pod tym względem nowe Clio ma być pionierem i sprawić, że systemy wspomagania kierowcy w jeździe autonomicznej staną się szeroko dostępne w samochodach miejskich.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!