Konrad Maruszczak

Renault 5 E-Tech zadebiutuje w Genewie. Na pewno już je widziałeś

Renault 5 było kiedyś świetnym autem miejskim, z kultowym już ściętym tyłem. Teraz francuska marka przygotowuje elektrycznego następce. Renault 5 E-Tech zadebiutuje podczas zbliżającego się Geneva Motor Show.

Pierwsze Renault 5 zaprezentowano w 1972 roku. Kultowy mały samochód stał się ikoną i zmotoryzował wiele krajów w Europie. W styczniu 2021 roku francuska marka pokazała prototyp – Renault 5 E-Tech Prototype, które było hołdem dla ikonicznego poprzednika. Teraz nowe Renault 5 E-Tech ma zadebiutować podczas zbliżających się targów w Genewie.

Renault 5 E-Tech – co już o nim wiemy

Elektryczne Renault 5 E-Tech o długości zaledwie 3,92 m jest w każdym calu samochodem miejskim. Akumulator o pojemności 52 kWh ma zapewnić zasięg do 400 km (według normy WLTP). Ta pojemność baterii będzie pierwszą dostępną po otwarciu zamówień, a w późniejszym okresie pojawi się mniejszy wariant o mocy 40 kWh.

Auto zbudowano na nowej platformie AmpR Small, zaprojektowanej z myślą o prawdziwej przyjemności z jazdy. Wielowahaczowe zawieszenie tylne, zwykle spotykane tylko w pojazdach z wyższych segmentów rynku ma zapewnić doskonałą stabilność i przyczepność.

Co ciekawe, na pokładzie znajdzie się dwukierunkowa ładowarka pokładowa, a elektryczne Renault 5 E-Tech będzie pierwszym pojazdem produkcyjnym wyposażonym w technologię V2G (vehicle-to-grid). Ta technologia umożliwia autu dostarczanie energii do sieci, innymi słowy samochód elektryczny posłuży jako bank energii, a potem będzie mógł odebrać oddany prąd z powrotem. To pozwoli kierowcom elektrycznych Renault 5 E-Tech zaoszczędzić pieniądze na ładowaniu i obniżyć całkowity rachunek za energię elektryczną, sprzedając ją z powrotem do sieci.

Podstawowa cena elektrycznego Renault 5 E-Tech będzie wynosić około 25 000 euro, co będzie porównywalną ceną hybryd segmentu B. Nowy pojazd zostanie zaprezentowany 26 lutego podczas Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego w Genewie.

Renault 5 to legenda

Warto pamiętać, że kończące 52 lata Renault 5 to model będący symbolem popkultury, wzbudzający pokolenia kierowców swoją fascynacją. W ciągu 24 lat, od 1972 do 1996 roku, wyprodukowano 5 580 626 egzemplarzy tego modelu. Renault 5 E-Tech ma być nowoczesnym następcą „piątki” w postaci samochodu elektrycznego. Czy powtórzy sukces poprzednika?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze