Relacja ze szkolenia Safe Driving w Szkole Auto Skoda z Kasią Bujakiewicz

08 listopada 2014
191
Zwycięzczynie dwóch konkursów, w których stawką była wygrana szkolenia Safe-Driving w Szkole Auto Skoda, odbyły kurs wspólnie z aktorką, Katarzyną Bujakiewicz.

Panie, które wygrały w konkursach na Facebooku Skody, oraz w magazynie Party, miały możliwość wzięcia udziału w szkoleniu z doskonalenia techniki jazdy wspólnie z aktorką Katarzyną Bujakiewicz, znaną również z filmików Skody pt. "Kobiece jazdy" (pisałyśmy o nich wcześniej tu).

Bogata galeria zdjęć ze szkolenia tutaj.

Stawką było szkolenie w Skoda Auto Szkole, w nowoczesnym obiekcie doskonalenia techniki jazdy w Bednarach pod Poznaniem.

Więcej o konkursach i szkoleniach Skoda Auto Szkoła dowiesz się tu.

Pogoda dopisała i dobre humory uczestniczek również. Po krótkiej części organizacyjnej rozpoczęto właściwe szkolenie. Instruktorzy w zabawny sposób, rzucając przykładami z życia wziętymi, zachęcali do nauki bezpiecznej jazdy samochodem od zapamiętania podstawowych zasad.

5 zasad Safe-Drivingu

1. Pamiętaj o prawidłowej pozycji za kierownicą – to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

2. Twoje auto jest wyposażone w ABS? Poznaj zasady jego działania i naucz się wykorzystywać zalety systemu podczas hamowania.

3. Zdaj sobie sprawę z własnych słabości – reakcja kierowcy to jeden z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo.

4. Poznaj zasady działania ESP. Tylko wtedy będziesz w stanie wykorzystać wszystkie jego możliwości.

5. Dbaj o stan techniczny samochodu, na przykład źle dobrane lub nadmiernie zużyte opony, mogą być bezpośrednią przyczyną wypadków.

 

Prawidłowa pozycja za kierownicą to jedna z podstawowych zasad bezpiecznej jazdy.

fot. Skoda

Po prawidłowym ustawieniu oparć foteli, ułożeniu pasów bezpieczeństwa, uczestniczki kursu pojechały na próby awaryjnego hamowania. Przełamianie nawyku delikatnego obchodzenia się z pedałem hamulca było nie lada wyzwaniem, ale po kilku próbach wszystkie panie zaliczyły świetnie test.

Hamowanie awaryjne - szybka i stanowcza reakcja kierowcy daje możliwość zahamowania przed przeszkodą.

fot. Skoda

Potem nadszedł czas na jazdę demonstracyjną instruktora: o ile wydłużamy drogę hamowania, nie wciskając gwałtownie i mocno pedału hamulca. To było bardzo pouczające...

Kolejnym ćwiczeniem był naprawdę szybki slalom, czyli możliwość sprawdzenia się w szybkim ominięciu kilku przeszkód jednocześnie. Tu było sporo problemów wśród pań - pokonanie próby z niedużą prędkością gwarantowało precyzyjne ominięcie przeszkody. Zwiększanie prędkości na każdym kolejnym przejeździe potwierdzało, że ćwiczenie czyni mistrzynię!

Jedną z najbardziej doceniach przez uczestniczki szkolenia prób, był zjazd z górki, po dość stromym i nadwodnionym, czyli śliskim podłożu. W takich warunkach ćwiczone było zarówno hamowanie awaryjne, jak i ominięcie przeszkody, która z nienacka pojawiała się przed oczami kierujących. Następnie należało odpowiednio, czyli z pewną dozą zachowawczości, operować pedałem przyspieszenia, aby móc wejść i wyjść z łuku na płycie poślizgowej w bezpiecznym przejeździe.

Kilka poślizgów zaliczonych właśnie w tym miejscu zaprocentowało w kolejnych próbach większą pewnością pań, jak zachowuje się auto podczas poślizgu na skręconych kołach.

Hamowanie awaryjne na mokrym oraz szybkie ominięcie przeszkody przy prędkości 50 km/h.

fot. Skoda

W szkoleniu uczestniczyła również Katarzyna Bujakiewicz, która z typowym dla siebie luzem i humorem rozbawiała panie i rozbrajała świetnym poczuciem humoru instruktorów Skoda Auto Szkoła.

Katarzyna Bujakiewicz wśród instruktorów Skoda Auto Szkoła.

fot. Skoda

Kolejnym ćwiczeniem - tak bardzo cieszącym uczestniczki szkolenia - były przejazdy na specjalnym szarpaku. Urządzenie po najechaniu zmieniało gwałtownie tor jazdy samochodu, a kierowca musiał natychmiast reagować. Oczywiście wszystko działo się w bezpiecznych warunkach, przy dostosowanej do próby prędkości. Panie miały okazję nie tylko przećwiczyć zachowanie auta i swoje w momencie uślizgu (w różne strony), ale również wypróbowania własnych sposobów na wyprowadzenia pojazdu z opresji. Tor polany wodą imitował np. śnieg, czy lód, zatem można było potrenować warunki, które już niebawem czekają wszystkich kierowców.

Ćwiczenia na szarpaku doceniły wszystkie panie.

fot. Skoda

Testom i próbom nie było końca - szkolenie trwało praktycznie cały dzień. Nawiązało się kilka sympatycznych znajomości - atmosfera była wyśmienita!

Uczestniczki szkolenia - nagrody w konkursach Skoda Auto Szkoła z (w środku Skody Yeti) Katarzyną Bujakiewicz.

fot. Skoda

Panie były nie tylko szczęśliwe z odbytego szkolenia i doskonałej zabawy, ale także wróciły do domów zrelasowane. W przeddzień szkolenia Skoda sponsorowała kobiecy dzień w spa, zatem każda z uczestniczek mogła skorzystac z zabiegów pielęgnacyjnych, wziąć udział w aqua aerobiku, czy ćwiczeniach jogi. Wieczorem atrakcje zapewniło mini szkolenie z robienia smacznych drinków.

Ćwiczenia jogi poprawiły kondycję umysłu i ciała.

fot. Skoda

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!